UKINITEV PREMIKANJA URE: Velika večina je za!

Slovenija

Ukinitev premikanja ure ne bi imela bistvenega vpliva na gospodarstvo, je pokazala anketa Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS). Tako je ocenilo 99 odstotkov od 960 v anketi sodelujočih obrtnikov in podjetnikov, nekateri so celo menili, da bo ukinitev premikanja ure pozitivno vplivala na zaposlene.

Kot so sporočili z OZS, je sicer 92 odstotkov anketiranih za ukinitev premikanja ure. Urine kazalce zdaj premikamo dvakrat letno  zadnji vikend v marcu, ko preidemo na poletni čas, in zadnji vikend v oktobru, ko se vrnemo na naravni oz. s Soncem usklajeni zimski čas.

Za 95 odstotkov vprašanih je uskladitev časovnega pasu z državami članicami EU in s sosednjimi državami zelo pomembna, saj bi poenotenje časa na notranjem trgu EU pozitivno vplivalo na gospodarstvo, predvsem zaradi usklajenih delavnikov. Da prehodno obdobje pred dokončno ukinitvijo premikanja ure ni potrebno, je ocenilo 99 odstotkov vprašanih. "Ukinitev premikanja ure naj vse države uvedejo hkrati," so še poudarili na zbornici.

Velika večina anketiranih meni, da bi uskladitev časovnega pasu v EU pozitivno vplivala na gospodarstvo.

Do aprila 2019 se bo morala posamezna članica EU odločiti za poletni ali zimski čas

Evropska komisija je sicer sredi septembra predlagala, da bi se premikanje ure odpravilo že prihodnje leto, a so prometni ministri konec oktobra na neformalnem srečanju ocenili, da bo to zelo težko uresničljivo, saj da je treba razrešiti nekatere notranje pomisleke. Po predlogu komisije naj bi se države tudi same odločile, ali bodo za stalno uvedle poletni ali zimski čas.

A je predlog izvedljiv le, če ga bodo potrdile vse članice in Evropski parlament. Po predlogu komisije naj bi članice Bruselj nato do aprila prihodnje leto obvestile, ali so se odločile za poletni ali zimski čas.

Premikanje ure naj bi povečevalo tveganje za prometne nesreče.

80 odstotkov Slovencev, ki so sodelovali v anketi Evropske komisije, ima s premikanjem ure negativne izkušnje

V Sloveniji se je spletnega posvetovanja udeležilo 0,73 odstotka ljudi, 87 odstotkov jih je podprlo ukinitev premikanja ure, 13 odstotkov pa bi jih obdržalo trenutno ureditev. 80 odstotkov jih je navedlo, da imajo s premikanjem ure negativne ali zelo negativne izkušnje.

Evropska komisija je sicer poleti izvedla javno posvetovanje, v okviru katerega se je 84 odstotkov od 4,6 milijona v posvetovanju sodelujočih Evropejcev izreklo proti premikanju ure. Ta številka sicer predstavlja manj kot odstotek celotnega prebivalstva v EU.

Več kot tri četrtine anketirancev oz. 76 odstotkov je izkušnje s spreminjanjem časa dvakrat na leto ocenilo kot zelo negativne ali negativne. Kot razloge za prenehanje spreminjanja časa so navajali pomisleke v zvezi s škodljivim vplivom na zdravje, povečanjem števila prometnih nesreč ali premajhnimi prihranki energije.

Deli novico:

Greenwich |  12 .11. 2018 ob  10: 27
-1
To kar so naredili letos, da smo ponovno morali premakniti uro je samo kupovanje časa, nič drugega. Če bi res želeli bi to lahko že letos naredili, vse države. Ampak kaj, ko je bolje še malo zaslužiti z elektriko, ko je tema že ob 16h. Če bo naše srečala "pamet" bodo pustili poletni čas, ker zimskega ima večina poln kufer.
Poletna ura |  11 .11. 2018 ob  21: 21
Vsi tisti, ki nismo v penziji, nismo studenti ali otroci, smo za poletni cas. Kaj nam rabi zvetlo zjutraj ob 7h Raje daljsi dan popoldne. Ko prides iz sluzbe imas tako cas se za zunanja opravila, sprehod v svetlem, nabiranje gob... pa tudi otrokom koristi, da so cim vec zunaj s sosedi... Ampak nimam dvomov, da bodo nasi norci v LJ izbrali ravno zimski cas, ker je to najbolj po regulah...
Boli |  11 .11. 2018 ob  14: 38
-3
me pindo,vse mi je isto zimski ali letni čas.