TREZNA ODLOČITEV: Alkohol nima kaj iskati za volanom

Slovenija

Alkohol nima kaj iskati za volanom, v dneh okoli martinovega znova opozarja agencija za varnost prometa. V času nacionalne akcije Alkohol bodo novembra in decembra izvedli več preventivnih dogodkov, med njimi preventivne dogodke 0,0 šofer - Trezna odločitev, so povedali na današnji novinarski konferenci. Aktivna bo tudi policija.

Med martinovim vikendom v lanskem letu so navzočnost alkohola ugotavljali pri približno 9000 voznikih. Približno 250 jih je bilo vinjenih. Vozniško dovoljenje so po Kapunovih besedah odvzeli 200 voznikom.

"Ozavestiti skušamo vse voznike, da je vožnja pod vplivom alkoholom tvegana," je na novinarski konferenci dejal direktor Javne agencije RS za varnost prometa Igor Velov. Alkohol nima kaj iskati za volanom, je dodal.

Policisti bodo v času martinovega pri večini ustavljenih voznikov opravili preizkus alkoholiziranosti. Navzoči bodo v bližini gostinskih lokalov in prireditev. Nadzirali pa bodo tudi spoštovanje določb zakona o omejevanju uporabe alkohola, je povedal vodja sektorja za promet Generalne policijske uprave Ivan Kapun.

Med drugim pripravljajo delavnice za dijake

Borut Pervanja iz zavoda Vozim je predstavil svojo osebno zgodbo, ko se je kot 19-letni fant vinjen vračal z zabave. "Takrat sem mislil, da nisem toliko spil, da ne bi mogel voziti," je dejal. V prometni nesreči, ki jo je povzročil blizu doma, si je zlomil vratna vretenca. Odtlej je priklenjen na invalidski voziček.

V zavodu zdaj med drugim pripravljajo delavnice za dijake, na katerih jim predstavljajo pomen varne vožnje in možne posledice nespoštovanja predpisov.

Po podatkih agencije se je letos do 15. oktobra zgodilo več kot 1100 prometnih nesreč, ki jih je povzročil voznik pod vplivom alkohola, kar je sicer pet odstotkov manj ko lani. Vendar pa je umrlo 27 ljudi, kar je osem več kot v enakem obdobju lani. V letošnjem letu je največ prometnih nesreč, ki jim je botroval alkohol, povzročila oseba iz starostne skupine od 25 do 34 let. Največ smrtnih prometnih nesreč pa so povzročili mladi med 18. in 24. letom starosti.

Stereotipi o vinjenosti ne držijo

Na agenciji so opozorili na številne stereotipe o vinjenosti, ki pa ne držijo. Tako so med drugim kritični do tistih, ki pravijo, da dobro vedo, kdaj še niso preveč pijani za vožnjo. Ljudje ne moremo dobro oceniti svoje alkoholiziranosti, saj se nam pod vplivom alkohola presoja in tudi kontrola našega ravnanja spremeni in postane manj kritična, so pojasnili.

Poleg tega po njihovih besedah našo alkoholiziranost presojamo, ko se nam začne zapletati govor ali hoja. "A to se zgodi pri že zelo visoki alkoholiziranosti. Veliko prej pa alkohol vpliva na manj avtomatizirana ravnanja, ki so v kritičnih situacijah ključna," so opozorili.

 

Deli novico: