TEKOČI VODIK PRED NAŠIMI VRATI: Obalne občine o nevarnem industrijskem obratu sploh niso bile obveščene

Koper

Zaradi nevarnosti, ki jo načrtovana postavitev obrata za proizvodnjo vodika v Žavljah pri Trstu pomeni za prebivalce Slovenske Istre, smo na pristojne naslovili vprašanja, ali je Slovenija glede na bližino lokacije obveščena o tveganjih zaradi visoke vnetljivosti vodika in kaj bo glede tega naredila. Izkazalo se je, da sploh niso imeli informacij, kaj se pripravlja in kakšna varnostna tveganja bodo odslej trpeli prebivalci. Tudi župani obalnih občin o tem niso vedeli ničesar. Po načrtih naj bi obrat začel delovati leta 2026, italijanska stran pa meni, da presoje možnosti nastanka čezmejnih vplivov ni dolžna storiti.

Slovenske državne institucije o nameravani gradnji nevarnega industrijskega obrata tik ob meji sploh niso bile obveščene, ampak jih je na to opozorila naravovarstvena organizacija Alpe Adria Green (AAG). "V luči dopisa AAG je Slovenija stopila v stik s pristojnimi italijanskimi organi. Na njih smo med drugim naslovili prošnjo za podrobnejši opis nameravanega posega in z njim povezanih (upravnih) postopkov," so nam sporočili iz Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE).

Ker gre za javnost pomembno vprašanje, smo od ministrstva zahtevali dodatna pojasnila, in sicer s katerimi pristojnimi italijanskimi organi je Slovenija stopila v stik in kakšne odgovore je dobila. Ker je dejstvo, da državne institucije sploh niso vedele, kaj se dogaja tik ob slovensko italijanski meji, več kot alarmantno, smo zaprosili tudi za komentar tega, da je bila nevladna okoljevarstvena organizacija o nevarnosti, ki se obeta Slovenski Istri, obveščena in je pridobila tudi vrsto podatkov, medtem ko država Slovenija o tem, kaj se dogaja nekaj kilometrov od meje, očitno ni vedela ničesar. Komentarja te popolne neobveščenosti pristojnih nismo dobili.

Izvedeli smo, da je Slovenija po prejetju informacije o gradnji obrata stopila v stik s predstavniki Konzulata v Trstu, na pristojno italijansko ministrstvo pa je bilo naslovljeno več vprašanj ali, kot so zapisali, "prav tako je bilo na osebo, ki je na italijanskem ministrstvu odgovorna za izvajanje EIA direktive in Espoo konvencije, preko MOPE v zvezi s stanjem in značilnostmi projekta naslovljeno več vprašanj".

Informacije, ki so jih zahtevali, naj bi razjasnile stanje projekta, katera dovoljenja so že bila izdana ter podrobnejše tehnične značilnosti  projekta, vključno z vprašanjem, kako italijanska stran ocenjuje možnost nastanka čezmejnih vplivov.



Kot poudarjajo na MOPE, iz javno dostopnih podatkov in družbe, zadolžene za komunikacijo projekta, izhaja, da naj bi projekt v Italiji  pridobil vsa potrebna dovoljenja, pripravljen pa naj bi bil skladno z italijansko zakonodajo "tako, da upošteva vse varnostne in druge predpise in je transparentno voden"

Obrat, v katerem se načrtuje proizvodnjo 370 ton letno, po zagotovilih italijanske strani ne bo proizvajal tekočega vodika, temveč obnovljivi uplinjeni vodik, proizveden s postopkom elektrolize z uporabo energije, pridobljene v posebni fotovoltaični elektrarni, ki se nahaja v bližini.

Glede izbire lokacije tik ob slovensko-italijanski meji, pa je Slovenija dobila zagotovila, da so "merila, uporabljena za izbiro lokacije, skladna z evropskimi in regionalnimi javnimi razpisi, na katere se nanaša, in ki so jih pregledali in odobrili ustrezni organi. Med glavnimi merili, na katerih temelji izbor, je sanacija opuščenih industrijskih območij ali območij z okoljsko problematiko.

Poleg tega izbrana lokacija za obrat za proizvodnjo vodika omogoča industrijsko simbiozo, ponovno uporabo odpadne vode in izogibanje uporabi vode iz omrežja, kar ima očitne koristi za porabo tega dragocenega vira," so Italijani obvestili MOPE ter zagotovili, da se "pri gradnji vsakega industrijskega obrata strogo upoštevajo vsi predpisi o varstvu okolja, javnem zdravju in varnosti"; obrat naj bi bil zgrajen v skladu z veljavnimi predpisi, projekt pa bo "predložen pokrajinski gasilski službi, s katero so že vzpostavljeni stiki, v predhodno odobritev".  


Območje je bilo opredeljeno na podlagi razpisa za zbiranje predlogov, ki se je osredotočal prav na obnovo opuščenih industrijskih območijProjekt je bil ocenjen, odobren in dogovorjen s strani dežele FVG ter s strani Občine Trst, pristaniške uprave in konzorcija COSELAG (Consorzio di Sviluppo Economico Locale dell'Area Giuliana) ob podpori združenja Confindustria Alto Adriatico. Čudi, da ni nihče od razvejane diplomatske službe Ministrstva za zunanje zadeve tega razpisa zaznal in o tem poročal pristojnim v Ljubljano.

Italijanska stran je Slovenijo obvestila tudi, da "ni podlage za morebitno vključitev slovenskih organov v zvezi s čezmejnim vplivom na okolje". Kot pojasnjujejo na MOPE, tudi slovenska Uredba o posegih v okolje, za katere je treba izvesti presojo vplivov na okolje in  ureja tudi dolžnost sodelovanja v primeru čezmejnih vplivov, za tovrstne posege ne predvideva predhodne presoje ali presoje vplivov na okolje.

"Ne glede na navedeno, je Slovenija, kot rečeno, na Italijo naslovila podrobna vprašanja, vendar odgovorov nanje še nismo prejeli," sporočajo z ministrstva.


Da gre za neverjetno neobveščenost o nevarnem dogajanju v naši neposredni soseščini, priča tudi dejstvo, da niti en župan občin Slovenske Istre ni bil o nameravani izgradnji nevarnega industrijskega obrata obveščen. "O gradnji obrata za proizvodnjo vodika v Žavljah pri Trstu in o posledičnih morebitnih tveganjih na Mestni občini Koper za zdaj še nismo bili uradno obveščeni. Bomo pa ažurno spremljali nadaljnje aktivnosti in se nanje po potrebi ustrezno odzvali," zatrjujejo v kabinetu koprskega župana Aleša Beržana.

Prav tako ni o dogajanju v svoji neposredni bližini obveščeno vodstvo ankaranske občine, ki pa zahteva izvedbo meritev čezmejnih vplivov na okolje. "Občina Ankaran uradno ni bila seznanjena s tveganji projekta, na katere je opozorila AAG, saj presoja vplivov na okolje še ni bila izvedena, Slovenija pa naj bi ne bila vključena v postopke. Zadevo spremljamo v medijih. Vsekakor podpiramo zahteve AAG, naslovljene na predsednika vlade in ministra za naravne vire in prostor ter za okolje, po ukrepanju in vključitvi Slovenije v postopke presoje vplivov na okolje ter zahteve po izvedbi meritev čezmejnih vplivov na okolje. Občina Ankaran bo razvoj dogodkov spremljala ter se po potrebi tudi sama aktivno vključila oziroma povezala s pristojnimi institucijami," so sporočili iz kabineta župana Gregorja Strmčnika.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  10 .10. 2023 ob  20: 29
Vsak lahko naredi vodik doma,vtaknes plus in minus od baterije v vodo in mehurcki ki gredo gor so vodik.
Verjetno je tehnologija sla naprej in stari sistem varjanta interina plin Kozina ni vec v uporabi.