ŠOUP: Organizacija po meri študenta

Koper

Septembra so na Študentski organizaciji Univerze na Primorskem (ŠOUP) pripravili anketo, katere cilj je bil pridobiti verodostojne podatke o tem, kako svojo organizacijo vidijo študentje in na tej podlagi izboljšati delovanje organizacije v prihodnje ter pri tem upoštevati želje in predloge študentov, saj so prepričani, da so prav oni ključni člen pri soustvarjanju programa in dela organizacije. 

Rezultati ankete so pokazali, da se študentje dokaj redno udeležujejo aktivnosti, ki jih organizira ŠOUP, največ se jih je udeležilo ŠOUP brucovanja in Mokre Čiste desetke, najmanj blizu pa so jim projekti s področja kulture in mednarodnega delovanja.

Večina študentov je mnenja, da so ŠOUP-ovi projekti raznoliki, dostopni, zanimivi in uporabni. V prihodnje si želijo, da bi ŠOUP za njih pripravil več koncertov, izletov in tečajev s strokovnih in prostočasnih področij. Študentje so podali kar nekaj zanimivih in konkretnih predlogov dejavnosti in projektov, za katere menijo, da bi jih organizacija morala pripraviti. To so: okrogle mize o splošnih družbenih temah, stand up večeri, tečaji zdravega načina življenja ali prehransko svetovanje ter improvizacijsko gledališče. Med drugim so študentje pohvalili skrb za socialno ogrožene skupine, katerim ŠOUP z različnimi humanitarnimi akcijami nameni veliko pozornosti.

Zadovoljnji z udeležbo na športnih aktivnostih 

Iz pridobljenih podatkov smo ugotovili, da se športnih aktivnosti udeležuje kar zadovoljivo število (59%) študentov. Ker na ŠOUP-u menimo, da je skrb za zdravje ter s tem povezana redna fizična aktivnost pri študirajoči populaciji izrednega pomena, smo s tem študijskim letom vsem študentom omogočili brezplačno udeležbo na športnih aktivnostih, ki jih pripravlja Univerzitetna športna zveza Primorske v sodelovanju z ŠOUP in Univerzo na Primorskem.

V anketi smo preverjali tudi prenos informacij o naših dejavnostih do študentov ter ugotovili, da se študentje še vedno v največji meri poslužujejo orodij socialnih omrežij. Študentje so med drugim izrazili željo po intenzivnejši promociji aktivnosti ŠOUP-a na terenu, z načinom »od ust do ust«. Ker smo na organizaciji tudi sami prepoznali to težnjo, bomo v kratkem vzpostavili skupino promotorjev, ki bo na terenu skrbela za promocijo aktivnosti organizacije, na voljo pa bo tudi za vsa ostala vprašanja, ki se dotikajo problematik, ki dnevno pestijo študente.  

Študentje poznajo vsebinska področja ŠOUP

S pomočjo ankete smo ugotovili, da so naši študentje dodobra seznanjeni z vsebinskimi področji, s katerimi se organizacija ukvarja. Med njimi je prisotna tudi zavest, da organizacija za njih ne pripravlja zgolj projektov, ampak, da ŠOUP med svoje prioritete delovanja uvršča skrb za pravice študentov, kakovost in pogoje študija, kar se kaže pri pestri ponudbi različnih aktivnosti. Nedavno smo na ŠOUP-u organizirali strokovni posvet na temo zaščite avtorskih pravic študentov, na katerem smo s strokovnjaki odgovarjali na različna vprašanja, ki se porajajo marsikateremu študentu ob pripravi različnih študijskih del. V  kratkem pa napovedujemo nov strokovni posvet, na katerem bomo odprli novo problematiko na področju mentorstva in s tem znova opozorili na nepravilnosti, ki se dogajajo našim študentom.

Foto: Matej Kekič

Na ŠOUP si med drugim že dlje časa prizadevamo, da bi se v program dela študentske organizacije aktiviralo čim več naših študentov. Zato smo že pred dvema letoma na portalu ŠOUP objavili poseben obrazec Aktiviraj se! Soustvarjaj z nami! preko katerega nam študentje redno zaupajo njihova področja zanimanja in predloge. Ker so izsledki ankete pokazali, da si slaba polovica naših študentov želi aktivno pristopiti in soustvarjati vsebine ŠOUP, smo v ta namen ustvarili še dodatni elektronski naslov tvojipredlogi@soup.si, kjer nam študentje lahko vsakodnevno pošljejo svoje ideje, mnenja, vprašanja in predloge. V kratkem pa bodo študentje obveščeni tudi o uradnih urah predsednika in sekretarjev ŠOUP, ki zajemajo področja sociale in študentske problematike, mednarodne dejavnosti, interesnih dejavnosti in izobraževanja in študentskega svetovanja. S tem bodo lahko študentje vzpostavili neposreden stik s svojo organizacijo in s tem soustvarjali organizacijo po svoji meri.

Mnenje študentov ključno za dobro delovanje organizacije

"Z rezultati ankete smo zadovoljni, saj je mnenje študentov ključno za dobro delovanje študentske organizacije v prihodnje. Anketa je bila le ena od orodij preko katere smo od študentov pridobili konkretne predloge in smernice za nadaljnje delo, poudaril pa bi rad, da bomo vseskozi z različnimi načini spremljali odzive študentov, pri čemer bo naše glavno vodilo, da vseskozi ustvarjamo organizacijo po meri študenta. Dejstvo je, da je bila organizacija v preteklosti vse prevečkrat tarča negativnih mnenj in kritik posameznikov, ki so se izkazale za neutemeljene, saj je po moji oceni prevečkrat šlo zgolj za osebna obračunavanja brez konkretnih vsebinskih ozadij. Prav rezultati ankete pa so v splošnem pokazali, da gre naše delovanje v pravo smer, v smer delovanja v dobrobit študentov naše univerze pa tudi širše. Anketiranci so izrazili veliko idej, sugestij pa tudi kritik, katere so ključne za naše delovanje. Le tako lahko vemo katera so tista področja, ki potrebujejo več pozornosti in preko katerih lahko zgradimo organizacijo, ki je dostopna prav vsakemu posamezniku," sporoča Seit Demiri, predsednik ŠOUP.

Včeraj je Študentski zbor ŠOUP potrdil študentsko predsedstvo, ki bo v dvoletnem mandatu udejanjalo svoje programe in vse predloge ter mnenja, ki smo jih pridobili z anketo.

Študentsko predsedstvo sestavljajo:

-       Daša Vukanac, sekretarka za socialo in študentsko problematiko ŠOUP,

-       Monika Kocman, sekretarka za mednarodno dejavnost ŠOUP,

-       Klara Beltram, sekretarka za interesne dejavnosti ŠOUP,

-       Nassim Djaba, sekretar za izobraževanje in študentsko svetovanje ŠOUP.

Deli novico: