SKRIVNOSTI PAPEŽA FRANČIŠKA: Zakaj vedno telefonira sam in ne izpusti črne aktovke?

Svet

Vse bolj priljubljeni papež Frančišek je vodenje rimskokatoliške cerkve prevzel leta 2013 in vse od takrat vznemirja z vedno novimi samovoljnimi potezami, ki jih njegovim predhodnikom ne bi mogli niti pomotoma pripisati. Decembra bo dopolnil 80 let. Nikoli ne izpusti iz rok črne aktovke in telefonira sam. Za razliko od svojih predhodnikov, ki so delali le skupaj z vatikansko birokracijo imenovano rimska kurija.

Če sta predhodnika papeža Frančiška Ratzinger in Woytila v Rim dala pripeljati svoje pomočnike in sodelavce, je njun naslednik prepričan, da bo Cerkev postala ekskluzivna le z zmanjšanjem moči rimske kurije, da bo odprla vrata homoseksualcem in ločenim. Zaobšel je konzervativne škofe in poenostavil razvezo cerkvenih porok. To mu je prineslo kar nekaj zmag.

Kritiki, ki mu gledajo pod prste, menijo, da preveč hiti z odločitvami. Sem spada odločitev o vzpostavitvi ministrstva za gospodarstvo in zunanjega svetovalnega odbora, ki naj bi bil sestavljen iz osmih kardinalov iz celega sveta. Kritiki papeževega dela menijo, da bi lahko zgolj postavil nove ljudi na obstoječe položaje.

Osebna tajnika nista več čuvaja

Kar je najhuje za ljudi, ki delajo blizu papeža Frančiška, nihče ne ve, kdo mu je zares blizu. Njegova predhodnika sta imela osebna tajnika, ki sta bila vedno z njima kot čuvaja. Frančišek ima dva tajnika, eden je Argentinec Pedacchio Leaniz, drugi je Egipčan Lahzi Gaid. Oba delata v Vatikanu in ne potujeta s papežem. Njuno delo ni usklajeno.

Po besedah kardinalov naj bi se pogosto zgodilo, da papež reče enemu od tajnikov: "Ta in ta oseba pride čez nekaj minut." Tajnik za to sliši prvič, drugi tajnik pa o obisku ne ve popolnoma ničesar. Letos se je pripetilo, da je na vatikanska vrata pripotoval neznanec in rekel, da ga papež pričakuje. Švicarska garda je morala telefonirati v tajništvo, da je preverila, ali moški misli resno. Izkazalo se je, da ga je papež povabil, vendar za to nikomur ni povedal.

Po besedah bližnjih sodelavcev se papež Frančišek obnaša samovoljno, ker mu to omogoča dovolj svobode, da zaobide protokol in pravila komunikacije, pa tudi nihče od njegovih sodelavcev ni več nezamenljiv, kot je veljalo za sodelavce prejšnjih papežev.

Vodi papeževo gostilno in dela v Vatikanski banki

Rad krši pravila, pravijo v Vatikanu. Dva tedna po izvolitvi je dovolil ženskam sodelovati v liturgijskih službah, kar je bilo do tedaj rezervirano izključno za moške. Mesec dni kasneje je to formalno uzakonil.

Frančišek je postavil ljudi, ki se mu zdijo vredni zaupanja na položaje. Njegov bivši tajnik zdaj dela v kongregaciji za škofe. Italijan, ki vodi gostilno v hiši, kjer živi papež, je dobil položaj v Vatikanski banki in dela kot častnik za povezavo med izvršnim odborom in nadzorno kardinalsko komisijo. A se je v najmanj dveh primerih prenaglil.

Iz Avstralije je mesec dni po imenovanju poklical v Vatikan kardinala Georga Pella in ga zadolžil za novoimenovano gospodarsko ministrstvo. Dal mu je pooblastila, ki jih je kasneje preklical, saj je ugotovil, da je Pell padel pod vpliv rimske kurije. Prenaglil se je tudi v primeru imenovanja Francesce Chaouqui za odnose z javnostmi. Pred meseci jo je vatikansko sodišče kaznovalo zaradi izročanja tajnih dokumentov novinarjem.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Frančišek |  19 .11. 2016 ob  12: 53
je zakon! Srčno želim, da bo z nami še dolgo in da bo nadaljeval svojo začrtano pot in poslanstvo. Ko bo politika takšnega preobrata zmožna, bo človeštvo na pravi poti.
xxl |  18 .11. 2016 ob  13: 22
Preveč lepo, da bi bilo res...nekaj mi smrdi pri tem papežu....
curlo |  17 .11. 2016 ob  16: 20
To je prvi in edini papež, ki je lahko ( in mora biti, če hoče RKC sploh še obstajati v bodoč) )vzor vsem njegovim naslednikom in najsvetlejša luč za prihodnost revežev in brezpravnih. Ravno sem končal branje knjige "Grešni papeži", avtorja E.R.Chamberlina......to bi morali vsi, ki imajo pozitivno mnenje o KC prebrati in vedeti kakšno zlo so papeži delali od 9. do cca konca 15. stoletja v Evropi. Frančišek je prvi , ki tako vrača vero v krščansko skupnost.
jan |  17 .11. 2016 ob  15: 31
Go on, Frančišek!