ROČNO IZDELANE KVAČKANE LUTKE: Z zgodbami širijo prepoznavnost istrskega kulturnega izročila (FOTO)

Koper

PROMO ISTRA je projekt, katerega namen je prispevanje k boljši prepoznavnosti in poosebljanju razvojne vizije Slovenske Istre kot območja uspešnega povezovanja in prepleta zelenega gospodarstva na podeželju, v obalnih urbanih območjih ter na morju, z visoko kakovostjo življenja lokalnega prebivalstva ter zagotavljanja uravnoteženih razvojnih možnosti, temelječih na inovativnosti, kreativnosti in trajnostnem razvoju. V sklopu projekta je potekal natečaj Slovenska Istra. Izbranih je bilo deset finalistov. Tokrat predstavljamo Lutke iz Maljine skrinjice.

Alenka Kranjac

Lutke iz Maljine skrinjice so unikatne ročno izdelane, kvačkane lutke. Nastajajo po navdihu likov iz romana "Vilinska kri ali tovarišice prav posebne sorte" avtorice Alenke Kranjac in so tako, kot istrske štrige (čarovnice), izvirne in avtentične; prav zares posebne sorte. Vsaka lutka ima svoj značaj in svojo zgodbo. S kančkom dobre magije in hudomušne navihanosti, ki je del družinske dediščine, vrhunskih ročnih spretnosti, ki se prenašajo iz roda v rod ter z globoko predanostjo istrskim koreninam, v svet prinašajo sporočilo dobre volje in zavedanja, da se v vsakem človeku skriva zaklad, ki ga je vredno odkriti.

Februarja 2022 je pri Mestni knjižnici Izola izšla najnovejša knjiga avtorice, njena prva dvojezična slikanica za otroke: "Ribič Livio – Livio il pescatore". Knjiga je opremljena s fotografijami lutk, ki jih je avtorica tudi nakvačkala. Liki predstavljajo prebivalce istrskih mest in vasi. Zgodba je posvečena ribiču, ki se sredi domačega zaliva sreča z morsko deklico. Lutke so doživele že več razstav, bile so predstavljene na TV Capodistria v programu Istria e dintorni in so izdelek domače obrti. Leta 2021 so dobile tudi certifikat DUO pri Obrtni zbornici Slovenije.

Kot izdelek domače obrti ustrezajo tudi standardu izvirnosti, avtentičnosti in so okolju prijazen izdelek. Izdelane so iz bombažne preje, polnjene pa so s proti-alergijskim polnilom. So v celoti ročno izdelane in so narejene pretežno na tradicionalen način – s kvačkanjem, vezenjem in šivanjem. Lutke so oblečene v tradicionalna oblačila (šavrinska noša, ribič v tradicionalnih oblačilih z bareto na glavi, koprski Paolani z značilnimi belimi nogavicami na rdeče črte, solinarka s coklami taperini in solinarskim klobukom … ), ali pa v sodobna oblačila. Predstavljajo avtohtone prebivalce Istre in tudi like iz istrskega ljudskega izročila in pravljic (vile, čarovnice in renesančni trubadur).

Kot izdelek so inovativne in zelo kakovostne. Služijo ohranjanju kulturne dediščine in krepijo prepoznavnost istrske kulture in izročila. Z zgodbami, ki spremljajo lutke, širijo prepoznavnost domačega lokalnega okolja v svet.  S promocijo so dosegle veliko opaznost tudi preko instagrama. Kot zanimivost, Lutke Šavrinke so poleti 2021 odpotovale na Olimpijado v Tokyo z jadralkama Tino Mrak in Veroniko Macarol.

Lutke niso igrača. So izdelek umetniške vrednosti in predstavljajo kulturno dediščino slovenske Istre. Njihovo sporočilo je vezano na zgodbe in istrskega človeka, ki ga predstavljajo. Imajo etnološko in kulturno vrednost, saj zvesto replicirajo tako oblačilno izročilo kot tudi značaj istrskega človeka.

Lutke so originalen izdelek. Kot ideja so inovativne, saj z zgodbami, ki pospremijo lutke, širijo prepoznavnost istrskega kulturnega izročila. Za izdelavo so zelo zahtevne in kot ročno delo predstavljajo posebno vrednost, nekaj izvirnega in domačega, kot je recimo Idrijska čipka.  Čeprav ima Istra veliko vrednot in je najbolj prepoznavna po kulinariki in vinu ter pridelkih, je v lutki ujeta tudi podoba istrskega človeka, ki jo lahko izdelajo samo vešče rokodelske roke. Seveda se lutka lahko uporablja za igre vlog. Vendar je njena vrednost dekorativnega značaja in umetniške lepote.

Ker je za lutko potrebnega veliko časa in proizvodnja nikakor ne more biti serijska, je to poseben izdelek, ki ima tudi visoko vrednost. Tržno pozicioniranje je trenutno omejeno na muzeje in lokalne umetniške trgovinice ter splet. Lahko pa bi se prodaja ponudila v hotelih in na posebnih turističnih točkah, kot je recimo Živi Muzej v Krkavčah (hiša Vrešje), Hiša od Bardinca v Loparju, solinarskem muzeju, … skratka na točkah, kjer so prebivalci nosili dotična tradicionalna oblačila. Poleg tega bi se lahko izdelalo maskote posamičnih istrskih vasi in mest. Recimo: pastirčka so že izdelali za Topolovec. Šavrinka je idealna za Živi Muzej v Krkavčah. V Kopru so Paolani, ki imajo tako izvirna in avtentična oblačila, da so čudoviti za videti. Izola ima tradicijo ribištva tako močno zakoreninjeno, da so že naredili ribiča in celo napisali pravljico. Vsaka vas ima eno posebnost, ki jo se jo lahko poosebi v lutki.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija