Piransko srečanje z delfini

Piran

Dan delfinov, ki se je v soboto pod geslom Moji, tvoji, naši delfini že deveto leto odvijal na Tartinijevem trgu, je pričakovano pritegnil veliko domačinov ter še zlasti turistov. Organizirane predstavitve iskanja delfinov s pomočjo daljnogledov z zvonika cerkve sv. Jurija si je ogledalo nekaj deset radovednežev, kar dobrih 100 pa se jih je odzvalo vabilu na dva enourna izleta z ladjico Solinarko, na kateri so člani Morigenosa pokazali, kako iščejo delfine, kako srečanja z njimi strokovno dokumentirajo in povedali še marsikaj zanimivega o teh morskih sesalcih.

Kot je o naših delfinih povedala organizatorica dejavnosti pri Morigenosu Nina Uratarič, to slovensko društvo za morske sesalce raziskuje delfine že trinajst let. V tem času so med drugim sestavili katalog, v katerem jih je identificiranih dobrih 150. "Vsak ima svoje ime. Med njimi jih je 70 do 100, ki jih videvamo enkrat, dvakrat ali večkrat na leto. Tako vemo, da so tu in da gre za redno prisotnost njihove v glavnem iste populacije v slovenskem morju. Seveda zaplavajo tudi v okoliške hrvaške in italijanske vode, vendar je naše morje nekaterim med njimi  življenjski prostor, od katerega se ne oddaljujejo veliko," pravi.

Morigenos proučuje delfine že od leta 2002 in njegovi člani so bili  prvi, ki so dokumentirali redno prisotnost v glavnem iste populacije velike pliskavke v slovenskem morju.

Namen Dneva delfinov je bil tudi letos širšo javnost spomniti, da so delfini v našem morju, da so stalno tukaj med nami, oziroma da so ustaljen del biotske pestrosti našega morja in ne nekaj eksotičnega. "Poleg tega želimo tudi opozoriti, da je naše morje res majhno, a zelo bogato po pestrosti življenja, zaradi česar moramo narediti vse, kar je v naši moči, da ga ohranimo, da ga ne onesnažujemo," je še dodala Nina Uratarič.

Obstoj delfinov ni samoumeven

Obstoj delfinov ni tako samoumeven, saj ga lahko ogrozijo mnogi človeški vplivi, pa naj gre za onesnaževanje, hrup, gost pomorski promet, prekomerni ali neprimerni ribolov in splošno degradacijo morja. Povečan pomorski promet na primer povzroča podvodni hrup, ki delfinom onemogoča sporazumevanje, iskanje hrane in jim v najhujših primerih celo lahko poškoduje sluh. Velika je tudi nevarnost trkov s hitrimi čolni.

Obiskovalci so na stojnicah, s panojev in iz zloženk lahko iz prve roke izvedeli vse o naših delfinih ter si ogledali razstavo njihovih umetniških fotografij. Najmlajši so se zabavali in spoznavali naše delfine v otroških ustvarjalnih delavnicah. Na ogled sta bili izobraževalna razstava Delfini v slovenskem morju, ki v sliki in besedi na poljuden način, primeren za vse generacije, predstavlja življenje in raziskovanje delfinov. 

Zvečer se je piransko delfinsko obarvano dogajanje preselilo na Punto k Svetilniku, kjer sta nastopili rock skupini Charlie Butter Fly in Eclipse of Time. Vse dogajanje je bilo brezplačno.

10 delfinov z novimi botri

Ta dan je kar 10 delfinov dobilo svoje botre. Pri Morigenosu namreč lahko kakega čisto konretnega delfina, ki se redno zadržuje na območju slovenskega morja in ima celo svoje ime, simbolično posvojite. To ne pomeni, da postane vaša last ali da morate zanj kakor koli skrbeti. S posvojitvijo za 27 evrov na leto pomagate pri raziskovanju in varstvu delfinov v Sloveniji in severnem Jadranu ter prejmete certifikat s svojim in delfinovim imenom, njegov življenjepis s fotografijami ter majico društva. Morigenos tudi na ta način opozarja na pomembnost varstva našega morskega okolja.

 

 

 

 

Deli novico:

lucijcan |  28 .07. 2015 ob  08: 47
skrb za morje in ribe -pohvalno,pomorska biološka postaja-skrbi za vikend uradnike
DOBRA IDEJA ..... |  27 .07. 2015 ob  18: 19
BRAVO TAKO SE DELA ...... VARUJMO MORJE, UŽIVAJMO V LEPOTI ZA PRIJAZNO OKOLJE IN ZAŠČITIMO ČUDOVITO ŽIVAL ZA DELEFIN.
Kdo bo to... |  27 .07. 2015 ob  10: 08
-1
...povedal delfinom,da so posvojeni?Še ena človeška neumnost!
pojdite  |  27 .07. 2015 ob  08: 27
raje delat!