Piran: Obnovili Tartinijevo spominsko sobo

Piran

V Pomorskem muzeju Sergej Mašera Piran so danes predstavili obnovljeno in dopolnjeno muzejsko zbirko spominske sobe Giuseppeja Tartinija. Spominsko sobo slavnega virtuoza so obogatili s tehničnimi izboljšavami, muzejskemu gradivu pa med drugim dodali slike vile Tartini. Restavrirali so tudi njegovo škatlo za violino in mavčni kip.

 

Spominska soba slavnega violinista, tudi glasbenega teoretika in pedagoga, se nahaja v prvem nadstropju Tartinijeve rojstne hiše v Piranu. Med najzanimivejše eksponate, ki so razstavljeni v spominski sobi, sodijo mojstrova violina, posmrtna maska, črtalnik in bakrorez z upodobitvijo njegovih sanj, na ogled pa so tudi številni Tartinijevi osebni predmeti, upodobitve, rokopisi in znanstvena dela.

Spominsko sobo so pri obnovi, ki je plod sodelovanja med muzejem in Skupnostjo Italijanov Giuseppe Tartini Piran, prebarvali, muzejski eksponati, ki so bili doslej pribiti na steno, pa sedaj visijo s stropa na vrveh, kar je, kot je za STA povedala kustosinja Duška Žitko, bolje tako iz ohranitvenega kot restavratorskega vidika. Muzejsko gradivo, ki so mu dodali slike vile Tartini ter reprodukcijo njegovega portreta, je opremljeno tudi z LCD zasloni in zasloni na dotik.

Posmrtna maska

Novo mesto v spominski sobi je dobila tudi Tartinijeva posmrtna maska, ki je po besedah Žitkove "presunljiv in edini mojstrov relevanten portret". Maska je razstavljena v sobni niši, v sobi pa sta na ogled tudi restavrirana Tartinijeva škatla za violino in obnovljen mavčni kip.

V spominski sobi je na ogled tudi Tartinijevo pismo njegovi učenki Maddaleni Lauri Lombardini, ki ga je slavni virtuoz napisal leta 1760. Pismo s Tartinijevimi nasveti za igranje violine, ki je bilo prvič objavljeno že leta 1770, odtlej pa večkrat ponatisnjeno in prevedeno v številne jezike, želijo izdati tudi v slovenskem prevodu.

Giuseppe Tartini (1692 - 1770), po rodu iz Pirana, je bil eden največjih violinistov svoje dobe, izjemno priljubljen pa je bil tudi kot skladatelj in izviren glasbeni teoretik. Njegov opus med drugim obsega okoli 130 koncertov in več kot 170 sonat. Tartinijevo najslavnejše delo je Vražji trilček, ki naj bi mu ga po legendi v sanjah zaigral vrag, in velja za eno najbolj zahtevnih skladb za violino.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
klldmoll |  10 .04. 2014 ob  14: 31
P.S.: in, ko smo že pri Padovi ... tudi Dokič Ervin iz Pirana jebaje na tamkajšnji Univerzi delal sprejemne izpite za medicino ... pa mu ni šlo ... potem se je vpisal pa na pravno fakulteto v Ljubljani ...
klldmoll |  09 .04. 2014 ob  16: 20
Xe Xe, poguglej ! ... ...

ajd, ti dam 1 "assaggio" : vetriolo ...
radoveden |  09 .04. 2014 ob  15: 39
Klldmoll: kakšnega zaključka pa? Povej, povej, zanima nas. :)
klldmoll |  09 .04. 2014 ob  15: 21
http://www.youtube.com/watch?v=412yesXr73c
klldmoll |  09 .04. 2014 ob  15: 08
Tartini je bil pokopan v Padovi v cerkvi Sv. Katerine ... ko so pred 15mi leti odprli grobnico, je bila slednja prazna ... smrdelo je pa po žveplu ...

potem je zadevo preiskoval prof. anat. patol. Vito Terribile ( nomen est omen ! ... ;-) in prišel do zanimivega zaključka ...

( BTW, tega profesorja tudi osebno poznam, ker sem pri njem naredil izpit iz 'patološke anatomije'... ; z nami študenti je igral tudi fuzbal, na faxu pa je bil ful zahteven in strog - tipični znanstvenik, pač ! ... )