NEODGOVORNO IN NEVARNO: Dimnikarjem se izogiba kar 40 odstotkov obalnih 'kurjačev'

Koper

Male kurilne naprave so v zimskih mesecih eden glavnih onesnaževalcev zraka. Po ocenah ostaja na področju obalnih občin kar 40 odstotkov teh kurilnih naprav nepregledanih, zaradi česar se zaradi nevzdrževanosti in slabšega delovanja škodljivi izpusti še povečajo, večja pa je tudi možnost okvar in požarov.

V zimskih mesecih, torej v času kurilne sezone, smo tudi na področju slovenske Istre izpostavljeni povečanemu onesnaženju zraka. Letošnji januar je bil mesec z največ preseganji strupenih prašnih delcev PM 10 v zraku, visoka onesnaženost se je nadaljevala tudi v februarju. Prav individualna kurišča, kjer se največ kurijo lesna goriva, prispevajo pozimi več kot polovico skupnega deleža toksičnih delcev PM 10. Stroka opozarja zlasti na problem neustreznega kurjenja in nepregledanih ter zastarelih malih kurilnih naprav na trda goriva, zaradi česar se škodljivi izpusti še povečajo, saj izpustijo v zrak veliko več delcev. Nekateri zato celo menijo, da bi bilo treba kamine prepovedati.

V evidenco EviDim, ki vsebuje podatke o registriranih malih kurilnih napravah in dimnikarskih storitvah, je vpisanih 10.000 malih kurilnih naprav s področja štirih obalnih občin; od tega je 40 odstotkov na trdno gorivo, torej predvsem les. Vendar je vseh teh naprav v resnici več; ministrstvo za okolje podnebje in energijo (MOPE) ocenjuje, da ni prijavljena kar četrtina

"Ocena je, da ni vpisano 2.500 naprav. Ocena izhaja iz opažanja, da uporabniki ne naročajo storitev, torej tudi ne prvih pregledov," navajajo na MOPE, kjer tudi ocenjujejo, da predpisov o emisijah ne izpolnjuje 2.100 malih kurilnih naprav, torej približno petina.  

Na ministrstvu zato opozarjajo na nujnost rednega pregledovanja stanja kurilnih naprav oziroma rednega izvajanja dimnikarskih storitev. Primernost obstoječih malih kurilnih naprav za nadaljnjo neoporečno in varno obratovanje z rednimi pregledi preverjajo dimnikarji.

"Ustrezno stanje malih kurilnih naprav se, tako z vidika varnosti za uporabnika kot dovoljene obremenitve okolja, zagotavlja z rednim izvajanjem vseh predpisanih dimnikarskih storitev, ki obsegajo pregledovanje in čiščenje malih kurilnih naprav, dimovodnih in prezračevalnih naprav, meritve dimnih plinov, odstranjevanje katranskih oblog in evidentiranje podatkov v evidenco EviDim, ki jo vodi MOPE," navajajo.

V letu 2023 je bilo po navedbah ministrstva na področju obalnih občin opravljenih 11.450 dimnikarskih storitev; ocenjujejo, da je bilo oskrbovanih zgolj 60 odstotkov naprav.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  14 .02. 2024 ob  17: 50
Vsak je odgovoren do svojega dimnika in na kaj kuri ter kaksna je pec.
Da pa potem pride se dimnikar in ti za deset minut nakladanja pobere 40e,mi je pocasi dojadlo.Cel dan morem delat za teh 40e in kaj je prispeval za dobrobit?
Nic pobral denar,nobene spremembe.
Jebenti oprano glavo za podnebne spremembe
JKDWingChun |  13 .02. 2024 ob  12: 24
33
Če nebi bili tako dragi glede svojih storitev bi se odločilo več ljudi. Folk a se vi zavedate da ljudje komaj prihajajo skozi mesec? Da nekateri jejo samo jabolka ker si drugega ne morejo privoščiti ker so najemnine prevelike, računi enormni tako za vodo kot elektriko. Lupijo nas na vseh možnih koncih a dajo nam minimalca ali manj. In potem naj si folk naroča dimnikarjejQuery112308837234745226112_1707823243233 Iz česa pa naj jih plača??