Morski pogrebi vse bolj priljubljeni

Obala

Vse več ljudi se odloča za nekoliko drugačno slovo od svojih najbližjih. Morda pa je to tudi zadnja želja pokojnikov. Namesto tradicionalnega pokopa in pogreba na pokopališču je vse bolj priljubljen raztros pepela v morje.

Koprska komunala takšen način pogreba izvaja vse od leta 2008, izolska pa od lanskega leta. Protokol je precej podoben. Pogreb na morju traja nekaj več kot uro, plutje z ladjo Solinarka traja približno 35 minut v vsako smer. V zimskem času ta prične ob 9. ali najkasneje ob 10. uri, v poletnem pa praviloma ob 8. uri zjutraj. Zgodnja ura je pomembna zaradi zaščite pred vetrovi. Obred se prične na pomolu v Valdoltri oziroma na carinskem pomolu v Izoli, možno se je odločiti, ali se slovo opravi na kopnem ali na ladji.

Protokol je točno določen

Vse bolj so priljubljeni tudi t. i. diamantni pogrebi. Preminuli se upepeli, iz pepela pa se lahko naredijo diamanti. Za to je potrebnih vsaj 500 gramov pepela, pri kremaciji odraslega človeka sicer ponavadi ostane 2,5 kilograma pepela. Diamanti so lahko bele ali modrikaste barve, oblike so lahko različne. Ta diamant je sicer laboratorijsko narejen, ima pa vse značilnosti diamanta. Postopek stane okrog 2500 evrov, Slovenija pa je postala 19. država na svetu, ki nudi možnost njihove izdelave. 

"V primeru, da se izbere slovo na morju, se lahko na ladjo vkrca 30 ljudi. Ladja odpelje na natančno določeno točko raztrosa, ki je od obale oddaljeno približno poldrugo miljo. Vmes se je možno odločiti za pevski zbor, glasbo, trobentača, govorca. Ko ladja pripluje na točko raztrosa, se zasidra, ladijski zvonec trikrat zazvoni in vodja protokola prebere žalni govor. Vodja žalnega protokola nato opravi raztros pepela v morje, nato se položi venček v morje. Posadka se prikloni pokojnemu ob igranju trobente, ladja pa pred vračanjem na pomol v Valdoltri opravi še tri kroge okrog mesta raztrosa in se trikrat oglasi z ladijsko sireno. Dvigne se zastava, ki je bila na začetku obreda spuščena na polovico droga, svojci pa se od pokojnika poslovijo s cvetnimi listi, ki jih mečejo v vodo," nam je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi na Komunali Koper Vojko Rotar.

Lani je bilo v Kopru 30 takšnih pogrebov, tudi v Izoli beležijo vse večji porast zanimanja, ne gre pa nujno za občane, prihajajo namreč iz vse Slovenije, tudi iz tujine. Koprsko pokopališče ima umeščeno spominsko raztrosno obeležje, kjer se postavi ploščica, v kolikor se izrazi takšna želja, da se lahko svojci nekje poklonijo preminulemu.

Ugodno in po dosedanjih izkušnjah bolj humano in manj travmatično za svojce

Nekateri tega ne zahtevajo in občasno vržejo kakšno rožico v morje oziroma je zanje spomenik že morje kot tako. "Takšen način pogreba je zaradi manjšega števila udeležencev bolj diskreten in dostojanstven, tudi sama organizacija je manj zahtevna za svojce," pa je pojasnil Rado Gomezelj, vodja operative na izolski komunali. "Tudi mi trenutno pripravljamo nekakšno obeležje na pokopališču za tiste, katerih pepel je bil raztresen v morje. Najbrž bodo to skale, ki bodo ponazarjale morje, gor pa bomo postavili spominske ploščice," je še dejal.

Dolgoročno gledano, je takšen način pogreba za svojce preminulega tudi veliko ugodnejši. Poleg tega, da ni potrebno plačevati letnega zakupa za grob, je prihranek še bistveno večji pri vzdrževanju. Postavitev kamnitih obeležij je namreč precej drago in ureditev groba lahko stane tudi več tisoč evrov. 


Deli novico:

Igyxgzx |  26 .08. 2015 ob  16: 02
Ce se to odlicijo svojci pokojnega tako mora bit zelja pokojnega
E |  05 .11. 2014 ob  08: 37
Ja, seveda nismo vsi enaki, hvala bogu, da nismo, ker bi potem bilo res dolgočasno.

Nismo si enaki že po tem; recimo poglejte razliko med tistimi, ki organizirajo pogrebe na Komunali in navadnimi pogrebci v Kopru: v najhujši vročini, ob 14 uri, ko piči sonce in je 35 stopinj celzija. Razlika je očitna! Na Komunali delajo od - do, nas pa imajo za potencialna trupla, ko nas cvrejo ob takih vročinah na pogrebih!
D |  05 .11. 2014 ob  06: 51
Za spominsko ploščo se pač odločijo svojci. Mislim, da ima vsak pravico, da se o tem izreče in da najde prostor, točko, kjer se lahko idejno in duhovno zbliža s preminulim. Izguba dragih je najhujša izkušnja v življenju, verjemi, da marsikomu obeležje pomaga pri soočanju s smrtjo ljubega. Nismo vsi enaki.
C |  03 .11. 2014 ob  20: 13
Ja ja, spominske plošče, da bo lahko spet kdo kaj pokasiral. Res je lepo posuti pepel na željo umrlega, brez ceremonij, večdnevnega poslavljanja in žalovanja...in ni nadaljnjih stroškov, razen žare in še parih malenkosti. Vse več bo tega in prav je tako.
B |  31 .10. 2014 ob  12: 41
ja po tvoji logiki A v cem je sploh fora pogreba lahko ga tudi sami zakopajo na vrtu kaj
A |  31 .10. 2014 ob  09: 38
-4
v čem je fora ? Kaj svojci ne morejo sami pepela posuti po morju ?
morje |  31 .10. 2014 ob  08: 36
-3
cena?