Koprsko sodišče ustavilo postopek prisilne poravnave nad Kemiplasom

Koper

Okrožno sodišče v Kopru je pred dnevi ustavilo postopek prisilne poravnave nad dekanskim Kemiplasom. Sodišče je ugotovilo, da je umik predloga za začetek postopka prisilne poravnave 29. maja 2014, iz katerega izhaja, da so tedaj že bili odpravljeni vzroki za insolventnost, vložila upravičena oseba - tedanja direktorica v odstopu Majda Perhavec.

Kemiplas je 29. maja lani vložil umik predloga za začetek postopka prisilne poravnave in pri tem navedel, da je v času postopka prisilne poravnave - postopek je sodišče uvedlo februarja istega leta - odpravil vzroke za insolventnost, izhaja iz sklepa sodišča z dne 6. januar 2015, objavljenega na straneh Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes).

Tamol se je odpovedal vsem terjatvam do Kemiplasa

Največji upnik Tamol se je odpovedal vsem terjatvam do Kemiplasa, s čimer so se obveznosti družbe zmanjšale za dobrih sedem milijonov evrov. Na tej podlagi družba že tedaj ni bila več prezadolžena, saj je izkazovala pozitiven kapital po namenski sestavljenih izkazih za potrebe vložitve umika predloga za začetek postopka prisilne poravnave v višini 2,83 milijona evrov na dan 15. maj 2014.

Z zmanjšanjem obveznosti do Tamola pa se je za isti znesek tudi povišal dobiček družbe, ki je na navedeni datum znašal 6,99 milijona evrov. Posledično je bilo nepokrite izgube manj, kot je polovica osnovnega kapitala, s čimer je bila odpravljena tudi kapitalska neustreznost, izhaja iz rednega poročila dolžnika za maj 2014.

Sodišče: Predlog za prisilno poravnavo se lahko umakne brez privolitve upnikov

Kot v obrazložitvi sklepa o ustavitvi postopka prisilne poravnave zdaj pojasnjuje sodišče, predlagatelj lahko predlog za prisilno poravnavo umakne brez privolitve upnikov. Umik pa ni dovoljen v primeru, če poslovodstvo dolžnika ali upniški odbor sprejme sklep o povečanju osnovnega kapitala insolventnega dolžnika z novimi denarnimi vložki ali če upniški odbor ali ločitveni upniki sprejmejo sklep o povečanju osnovnega kapitala z novimi stvarnimi vložki.

Dolžnik je predlog za začetek postopka prisilne poravnave umaknil 29. maja lani, torej dan prej, kot je upniški odbor sprejel sklep o povečanju osnovnega kapitala. Izjava o umiku predloga za prisilno poravnavo pa učinkuje v trenutku, ko je dana oziroma jo sodišče prejme. Zato je po prepričanju sodišča obravnavani umik predloga za začetek postopka prisilne poravnave tudi dovoljen.

Ali je umik predloga prisilne poravnave vložila upravičena oseba?

Pri tem je bilo še vprašljivo, ali je umik predloga prisilne poravnave vložila upravičena oseba, torej Majda Perhavec, ki je deset dni prej podala izjavo o odstopu z mesta direktorice. Sodišče je pri tem ugotovilo, da iz vsebine sklepa o odstopu Perhavčeve in imenovanju novega direktorja Milana Zupančiča izhaja, da se omenjeni sklep sprejme in uveljavi šele po pridobitvi predhodnega soglasja sodišča. Slednje pa je soglasje k imenovanju Zupančiča dalo 9. junija.

Iz ravnanja Perhavčeve, od sopodpisa dopolnitve predloga za izdajo soglasja in umika predloga za začetek postopka prisilne poravnave, nedvomno izhaja, da je odstopno izjavo podala pod razveznim pogojem, z učinkom od dne izdaje soglasja sodišča. Konstitutivni učinek njene odstopne izjave je zato nastopil šele 9. junija. Tako je sodišče ugotovilo, da je umik predloga za začetek postopka prisilne poravnave vložila Majda Perhavec kot upravičena oseba.

Deli novico:

Lopovi |  13 .01. 2015 ob  15: 20
skorumpirane sodnice, itd.
Analitik |  13 .01. 2015 ob  09: 01
Slovenska pravljica se nadaljuje. Zaščitimo tajkune in nabrišimo reveže.
Največji upnik |  12 .01. 2015 ob  18: 34
TAMOL se je odpovedal vsem terjatvam do Kemiplasa, s čimer so se obveznosti družbe zmanjšale za dobrih sedem milijonov evrov.
Od kod je ta družba TAMOL ali iz Slo ali iz EU ali iz tretjih držav. Da se nekdo kar odpove sedmim mio eur, mora biti zelo netransparentno poslovanje obeh družb. To je nezakonito in pomeni davčno utajo, če ne še kaj hujšega. Ampak za naše dacarje 7 mio eur ne pomeni kaj dosti, oni lovijo taprave lopove - utajevalce npr branjevke na tržnici, cvetličarje, svečarje, male bifejčiče, male avtoprevoznike...... Saj vidimo, kaj so sposobni spesniti pri Rotniku....., da o tem, da se v Luko niti ne upajo priti ne pišemo.

Sramota za državo in njene inšpektorje, ki prejemajo plačo za nič delat oziroma delat škodo narodu in ljudem, ki so skoraj lačni!
Koprcan |  12 .01. 2015 ob  14: 28
Slovenci se drzijo skupaj kot opice..ce bi bil nek "vić" bi ga zdavnaj aretirali
. |  12 .01. 2015 ob  13: 51
Koprsko stranišče