KOPRIVNIKAR SINDIKATOM SPOROČA: Osnove za plačilo stavke ni

Slovenija

V koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov dan pred napovedano stavko v javnem sektorju ugotavljajo, da je ta glede na podcenjujoč in ignorantski odnos vlade do njihovih legitimnih zahtev neizogibna. Tudi ponedeljkova pogajanja so bila namreč neuspešna, saj vlada, kot pravijo, nima pooblastil za pogajanja o pretežnem delu stavkovnih zahtev.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je danes dejal, da napovedane stavke sindikatov javnega sektorja niso upravičene. Tudi javni uslužbenci so deležni gospodarske rasti, pravi in dodaja, da bi uresničitev vseh zahtev državo znova pahnila v recesijo. Sindikatom pa sporoča, da osnove za plačilo stavke ni.

Kot so sporočili, vladna stran vztrajno zavrača pogajanja o njihovem predlogu, ki temelji na dejstvu, da so bila z dogovori s posameznimi poklicnimi skupinami, zlasti z zdravniki, porušena razmerja pri vrednotenju ostalih delovnih mest v javnem sektorju in bi zato ponovna vzpostavitev razmerij terjala pregled in spremembo vrednotenja vseh delovnih mest v javnem sektorju zaradi njihove medsebojne primerljivosti.

Vlada je po njihovih navedbah tak pristop izrecno zavrnila predvsem zato, ker bi pomenil ponovno zvišanje vrednosti plačnih razredov zaposlenih do 26. plačnega razreda. A v sindikatih opozarjajo, da uvrstitve teh delovnih mest v povezavi s spremenjenim vrednotenjem delovnih mest zdravnikov niso bile nikoli obravnavane. "Vladno stališče očitno izhaja iz predpostavke, da gre za manjvredna delovna mesta, ki niso niti znotraj enotnega plačnega sistema v nikakršnem razmerju do delovnih mest zdravnikov," so zapisali.

Vlada vztrajala na konceptu svojih izhodišč iz aprila 2017

Koprivnikar je poudaril, da podatki kažejo, da so tudi javni uslužbenci deležni gospodarske rasti. Kot je dejal, se je masa za plače v javnem sektorju v zadnjih dveh letih povečala za več kot deset odstotkov, povprečna plača pa se je dvignila za sedem odstotkov. Dejstvo je po njegovih besedah tudi, da plače v javnem sektorju že četrto leto zapored rastejo malenkost hitreje kot v zasebnem.

Kot so dodali, pa se vladni strani ne zdi problematično, da so se uvrstitve zdravniških delovnih mest v izhodišču povišale od treh do sedmih plačnih razredov, "medtem ko naj se zaposleni na delovnih mestih do 26. plačnega razreda zadovoljijo z odpravo anomalij, ki so bile del sistema še od leta 2008", praviloma pa so bil deležni "enega do dveh, izjemoma za najnižje vrednotena delovna mesta treh do štirih plačnih razredov".

V koordinaciji stavkovnih odborov ob tem zavračajo izjave ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja, da si je vlada zelo prizadevala in da naj bi se s svojimi predlogi konkretno približala. Kot pojasnjujejo, je vladna stran vztrajala na konceptu svojih izhodišč iz aprila 2017, v katerih je predlagala spremenjeno vrednotenje zgolj nekaterih delovnih mest, ki jih ocenjuje kot neposredno primerljiva z zdravniškimi.

Napovedan stavkovni val po Koprivnikarjevi oceni ni upravičen. Dejal je, da gre pri vseh napovedanih stavkah za interesne stavke - stavke "za nekaj več" - in ne za stavke za izpolnitev pravic, ki so zaposlenim kršene, oz. zavez, ki jih delodajalec ne izpolnjuje. Takšne stavke pa po zakonu niso dolžni plačati. Je pa Koprivnikar dodal, da je bilo plačilo stavke vedno doslej ena od stavkovnih zahtev in predmet pogajanj.

Temu naboru je dodala še nekaj delovnih mest, ki jih zaseda relativno malo zaposlenih z doktorati in magisteriji znanosti, in izrazila pripravljenost, da bi v ta nabor dodali še nekatere manjše skupine z zdravniki neposredno primerljivih delovnih mest, za katera se zahteva univerzitetna izobrazba. Vpliv spremembe zdravniških plač na ostala delovna mesta pa je zavrnila.

Pri tem se vlada po navedbah sindikatov sklicuje predvsem na finančne posledice dviga večjega števila delovnih mest, čeprav so na sindikalni strani izrazili pripravljenost na dogovor o dinamiki realizacije dogovorjenega in na pogajanja o višini predlaganih dvigov vrednosti plačnih razredov.

V koordinaciji stavkovnih odborov nadaljujejo z vsemi pripravami na stavko

Minister je zavrnil očitke, da se vlada ne odziva. Nenazadnje, je dejal, so cel konec tedna s celotno ekipo na vladni pogajalski strani sedeli do poznih večernih ur in iskali možnosti za konstruktivne pogajalske predloge. "Imam občutek, da se v javnosti poskuša ustvariti občutek kaosa in zmede. Jaz vam zagotavljam, da na vladni strani tega vsekakor ni," je poudaril.

"Povsem jasno postaja, da se vlada še vedno izogiba svoji odgovornosti za porušena razmerja v enotnem plačnem sistemu in stanja ni pripravljena sanirati," so ob tem zapisali v koordinaciji stavkovnih odborov sindikatov. Iz vladnih izhodišč pa po njihovem izhaja tudi, da vladna pogajalska skupina zavrača odpravo ukrepa osemodstotnega znižanja vrednosti plačnih razredov, ki je bil uveden z zakonom za uravnoteženje javnih financ iz leta 2012.

V koordinaciji stavkovnih odborov tako nadaljujejo z vsemi pripravami na stavko. Potek pogajanj ter neresen in neodgovoren odnos vlade do napovedane stavke pa se po njihovih besedah nenazadnje kaže tudi v dejstvu, da je vladna stran z začetkom pogajanj zavlačevala.

Deli novico:

pepi |  24 .01. 2018 ob  19: 11
Ta Koprivnikar je glavni Ko ga pijančka ustavijo policaji in mu dajo pihati so drugi dan brez službe ko pa ustavijo mene sem pa drugi dan brez penzije in vozniškega Je pa zelo pomenbno da ima prijatelja PIJANČKA Klemenčiča Boga Slovenija
@@@3x3 |  24 .01. 2018 ob  08: 06
Ja v tisti ustanovi ki ima vsak in to čisto vsak mesec določenega v mesecu zagotovljeno plačo iz mlahe ki jo polnjeno mi. In že ko sem v osnovno hodil se spomnim da so stavkali vsako leto jaz sem pa v 8 razredu popoldan s fotrom štemal da smo si lahko unih par kvadratov zrihtali za živet... Ima. Tudi v sorodstvu prosveto in če bi si lahko jaz kot lastnik podjetja dal tako plačo kot učitelj bi bil zelo vesel. Moram pa nabrati vsak mesec za vaše plače ker če ne ne vaš delodajalec lovi za par €...
@@3x3 |  23 .01. 2018 ob  21: 33
In da vse to počnete, kje ste se že naučili? Da tu pišete, kje ste se naučili...pa še marsikaj drugega...v šoli ...se pravi , pri nas. A to nekako vsi pozabljajo, kolektivni spominski mrk.
@3x3 |  23 .01. 2018 ob  20: 19
Zato ker moramo delati ne pa stavkati, da lahko plačujemo te enormne davke v tej zafurani državi, da hranimo ta prenapihnjen javni sektor, ki sam sebi noče rpiznati da jih je vsaj 50% preveč in imajo službe samo zato da je država umetno socialno stabilna... zato ne stavkamo ker am za 8 ur stavke nihče tega delavnika ne bo plačal, ker si plačo dajemo sami in je odvisna od tega koliko delamo ne pa od tega koliko ur smo v službi, ker ne tolčemo kartice točno ob 15 ampak moramo delo končati da smo morda plačani.... zato ne stavkamo... da pokrijemo še tiste % ki so nam jih ponovno vzeli tudi ko gre gospodarstvo na bolje da lahko pokrivajo te vaše stavke... če bi mi toliko stavkali ne bi vi imeli doma elektrike, ne bi nihče popravil cevi ki pušča ali pa pomivalnega stroja, dal asvalt na cesto da lako šibate hitro domow po delavniku... ne govoriti da hočete da tudi mi savkamo ker ko bo prazna vreča iz katere hočete vedno več bo jok in stok
3x3 |  23 .01. 2018 ob  16: 56
In kdaj se boste delavci, ki tako garate in smo vsi ostali za vas samo lenuhi, končno dvignili in nekaj naredili?
Samo ponavljanje, da ostali svet nič ne dela in edino vi ste sveti. Zakaj si pa niste sposobni izboriti in mogoče celo stavkati za svoje pravice? Zato, ker se ukvarjate z pljuvanjem po drugih, čeprav o njih nič ne veste.
Niste razumeli, da bi se morali Vsi upreti in da nas je večina v istem košu.
Vsi bi morali na cesto. združeni.
javni sektor nismo vsi |  23 .01. 2018 ob  14: 15
eni delamo cele dneve in noči za 650 eur,eni pa od 7 do 15 za 2000 eur,zato je stavka
boste |  23 .01. 2018 ob  13: 21
pa v casu stavke pravtako plačani...nc skrbat...bo ze privat sektor pokril izgubo ;)