Duo 2 Cellos na Obali?

Koncerti so v resnici lahko odličen motiv turistom, da obiščejo oziroma podrobneje spoznajo kraje, v katerih se zgodijo ti glasbeni dogodki. Čeprav bi lahko sklepali, da smo zaradi krize spremenili svoje navade, povezane z obiskovanjem tovrstnih dogodkov, marsikdo pravi, da je na Obali tovrstnega dogajanja premalo. Veliko ljubiteljev glasbe zato obiskuje koncertne in zabavne dogodke v Italiji in na Hrvaškem. O koncertih oziroma njihovi organizaciji smo se pogovarjali z Danijelom Koradinom, ustanoviteljem novonastale ekipe Koda Events Team, katere člani imajo sicer več kot deset let izkušenj v organizaciji koncertov in dogodkov. 

Kljub krizi so v naši širši okolici koncertirali Tom Jones, Michel Teló, Bruce Springsteen, Foo Fighters in drugi. Na teh koncertih je bilo tudi zelo veliko Slovencev. Zakaj so v tujini lahko takšni koncerti, pri nas pa ne? Tiči razlog (samo) v tem, ker ni denarja in smo majhni?

Izolan Mladen Patajac, ki je bil v preteklosti dejaven tudi na Obali pri organizaciji koncertov, se je zadnje čase preusmeril bolj na balkansko tržišče. Tako v okviru svoje agencije Simple events organizira sedaj koncerta Jenifer Lopez v Sofiji in v Beogradu, ki bosta 18. in 20. novembra. 

Mislim, da Slovenija oziroma Obala stoji  na takem področju, kjer se da kaj narediti. Tudi zaradi bližine Italije in Hrvaške. Zadnji večji koncert na koprskem stadionu, ki se ga spomnim, je bil Bryan Adams. Ob nekem dobrem artistu bi znali privabiti zadostno število ljudi. Sicer pa se soočamo s temi težavami, da so Slovenci, ko gredo od doma, pripravljeni zapraviti na krajšem izletu tudi večje vsote denarja. Tako veliko naših ljudi hodi na tuje koncerte na Dunaj, v München ali Budimpešto. Že za neko prireditev v Ljubljani so pripravljeni odšteti več. Ljudje so pripravljeni plačati za dogodek v Ljubljani tudi 40 evrov, če bi bil isti dogodek v Kopru, pa bi bilo težko plačati že 15 evrov. Veliko stvari je na Obali, še posebno v poletnem času zastonj, in ljudje so se nekako na to navadili.

Organizatorji morajo tudi pridobiti ustrezna dokazila na občini ali soglasja za prireditev in jo prijaviti na Policijski postaji.

Na žalost pa to potem razvrednoti dogodke, za katere je potrebno plačati vstopnino. Sicer se zavedam, da lahko v teh časih tudi vstopnica v višini 20 evrov predstavlja veliko težavo, vendar je skoraj nemogoče organizirati večji dogodek brez vstopnine. Sponzorje se v teh časih stežka najde. Je tudi vzgajanje neke kulture, tudi glasbene. 

Pa sploh imamo na Obali večji prireditveni prostor, ki bi bil primeren za večji  koncert? Izolski stadion je imel težave zaradi uporabnega dovoljenja tribun, koprski stadion so namenili zgolj za nogomet, akustika Ambasade Gavioli ne pride v poštev za vsako zvrst glasbe ...

Prostor je zagotovo večja težava. Zaradi klime in osončenosti smo privilegirani, zato je precej open-air dogodkov. Ni pa prave lokacije. Veste, organizacija koncerta za seboj potegne veliko. Tu so problematike, ki se dotikajo obremenitve okolja, hrupa, prometa in dostopnosti. V bistvu je s tega vidika najprimernejši koprski stadion.

Upate na boljše čase? Bi morali kaj spremeniti v zakonodaji, birokratskem aparatu?

Največ težav pri organizaciji koncertov povzroča pridobivanje različnih dovoljenj in zagotavljanje reda in varnosti na sami prireditvi. Za slednje lahko prireditelji poskrbijo z reditelji ali varnostno službo, ki pa mora imeti ustrezno licenco za varovanje javnih zbiranj. Reditelji morajo biti polnoletne osebe, državljani RS in ustrezno označeni. Če so prireditve na cesti, morajo prireditelji pridobiti dovoljenje za zaporo ceste in poskrbeti za ustrezno signalizacijo.

Mislim, da nekih hudih birokratskih preprek dejansko ni. Vse se da urediti. Potrebno je le imeti dober projekt. Če je prava ponudba, ni ovir. Nekaj drugega pa je SAZAS, ki dodatno obremeni organizatorja po dogodku. Tudi varnost je zelo pomemben element pri organizaciji dogodka. In čeprav so zahteve po varnostnikih včasih bremenilne, tudi v finančnem smislu, je za varnost obiskovalcev potrebno  poskrbeti. In zato smo, recimo, za nek dogodek na Svetilniku v Izoli morali zagraditi z ograjo prostor ob morju s kar 40 varnostniki in  potapljaško ekipo s čolnom. Toda to so področja ob morju, ki so dejansko rizična. Zato je morda bolje izbrati kakšno lokacijo, ki to ni. No ja, pa se spet vrnem k lokaciji (smeh). Na Obali dejansko ni ustreznega prireditvenega prostora z  infrastrukturo! Če bi imeli v Kopru Gospodarsko razstavišče ali Križanke, kot v Ljubljani, bi nam bilo boljše. Malo dogodkov je bilo uspešnih v dvorani, eden takih je bil recimo koncert skupine R.E.M. 

Kako oziroma na podlagi česa izbirate glasbene izvajalce?

Kot organizator se moramo včasih prilagoditi masi in tržišču. Kot vsi se tudi mi soočamo s tem, da je treba napolniti kapacitete in takrat se gleda bolj na komercialno uspešnost. 

S Koda Events sodeluje tudi Barbara Furjan, ki pravi: "Morda je res težava to, kar omenja tudi Dragan Bulič, da ljudje v Sloveniji ne znajo ločiti med kulturo in kvaliteto na eni strani ter zabavo oziroma vsesplošnim rajanjem na drugi." 

Kaj pa pripravljate v jesensko-zimskem času?

Pripravljamo sklop koncertov z naslovom "Oktober je dober", pripravljamo se na letošnje Martinovanje, v teku so tudi priprave na Decemberfest. Organiziramo Pustovanje, Valentinov koncert, nekaj tradicionalnih prireditev kot sta Fešta kalamarov in koncert na Titovem trgu. Sicer pa se dogovarjamo z različnimi glasbeniki. Tako smo že dlje časa v stiku z duetom 2 Cellos in mislim, da jih bomo uspeli pripeljati na Obalo. Naša tiha želja je narediti tudi kakšni večji koncert. Ko bo čas pravi, se bomo ozirali tudi po najprimernejši lokaciji za izvedbo. Eno smo sicer že uzrli, bomo videli, če se bo iz tega tudi kaj izcimilo. 

Deli novico:

Lidija |  08 .10. 2012 ob  17: 47
Ja, in koliko velikih in zvenečih imen bi moralo nastopit pri nas, pa se to potem ni nikoli zgodilo ... In to ne samo na Obali, tudi v Lj ... Očitno smo res premahni ...