Davčna uprava tudi v nadzor taksistov

Slovenija

Davčna uprava (Durs) v sodelovanju s Carinsko upravo od aprila poostreno nadzoruje aktivnosti na področju poslovanja zavezancev, ki opravljajo dejavnost taksi prevozov. Durs poziva vse, da za storitev taksi prevoza zahtevajo račun in ga tudi vzamejo.

V zadnjih treh mesecih je bila velika pozornost namenjena preventivnemu delovanju, informiranju ter zbiranju informacij. Neizdajo računa naj potrošnik prijavi na naslov prijave.durs@gov.si. Fotografije računov lahko potrošniki pošljejo na 051 241 241 ali na blagajne.durs@gov.si, so sporočili iz Dursa.

Taksisti izdajajo račune iz taksimetrov, ki se štejejo za elektronske naprave, ki morajo zagotavljati tako hrambo, kot izpis podatkov ter sledljivost.

Tako lahko pripomorejo k zmanjševanju nelojalne konkurence, k bolj korektnemu izpolnjevanju davčnih obveznosti, in obvladovanju sive ekonomije.

Taksisti ne izdajajo računov

Od aprila letos potekajo različne preventivne in nadzorne aktivnosti davčne in carinske uprave tudi pri zavezancih, ki opravljajo dejavnost taksi prevozov. V Sloveniji ima licenco za opravljanje te dejavnosti 788 zavezancev.

S strani mobilnih enot je bilo v zadnjih treh mesecih opravljenih 230 nadzorov, zaznane nepravilnosti pa se nanašajo na različna področja iz pristojnosti inšpektorata za delo, prometnega inšpektorata in davčne inšpekcije.

Med drugim so inšpektorji zaznali, da izdani računi niso hranjeni, opazili so neizdajanje računov, taksimeter pri vožnji ni vklopljen, voznik ne razpolaga v vozilu s pogodbo o zaposlitvi, na taksimetru ni nalepke o overitvi, v vozilu ni zapisnika o overitvi taksimetra, čeprav je to zakonsko določeno, v vozilu ni veljavne pogodbe o najemu vozila, cenik v vozilu glasi na drugega zavezanca, kot je označen na taksi vozilu, v prometnem dovoljenju ni vpisan namen uporabe - javni prevoz potnikov.

Predvidene visoke sankcije

Taksisti izdajajo račune iz taksimetrov, ki se prav tako štejejo za elektronske naprave, za katere veljajo spremenjene zakonske določbe pri poslovanju z gotovino. Računalniški programi ali elektronske naprave ne smejo omogočati naknadnega spreminjanja podatkov o izdanih računih brez hrambe izvirnih podatkov in vseh poznejših sprememb. Računalniška oprema mora zagotavljati tako hrambo kot izpis podatkov ter sledljivost.

Julija so se aktivnosti nadzora tako razširile tudi na preverjanje ustreznosti računalniške opreme za izdajanje računov, trajale bodo predvidoma do konca leta. Sankcije, predvidene za kršitelje, so visoke in znašajo od 20.000 do 250.000 evrov.

Deli novico:

če bi vsaj  |  10 .07. 2014 ob  15: 01
te davke od računov res porabljali za javno dobro.... jaz dam prav tistim ki ne izdajajo računov , naj ostane rajši njim denar kot da gre unim skorumpiranim politikom
mai visto |  10 .07. 2014 ob  14: 29
un tassista che ti fa il conto :)
a |  10 .07. 2014 ob  11: 20
Une bušce ki delajo za 500 evrov kaznovat,Zidarja,črnigoja in kompanijo belo pa nagradit.