CERAR POJASNJUJE: Z odstopom želel rešiti državo

Slovenija

Premier Miro Cerar je v pogovoru za spletno Delo razkril nekaj več podrobnosti o svoji odločitvi za odstop. "Vprašal sem se, kaj lahko naredim, da razbremenim državo, da je v zadnjih nekaj mesecih ne bi poplenili ali povsem zaustavili," je dejal in sprejel odločitev o odstopu. Da je bil njegov odstop pravilen, ocenjuje skoraj dvotretjinska večina vprašanih v anketi Dela. 

Miro Cerar

Cerar je za spletno Delo povedal, da se je za odstop po odločitvi vrhovnega sodišča, ki je razveljavilo referendum o zakonu o drugem tiru, odločil najprej intimno, nato se je o tem posvetoval še v ozkem krogu vodstva SMC, med drugim s podpredsednikoma stranke Milanom Brglezom in Simono Kustec Lipicer.

Odločil se je tudi, da čim prej izpelje še zadnjo sejo vlade, ker je morala še opolnomočena sprejeti nekatere nujne zadeve, npr. glede arbitraže, da ne bi po odstopu nastopila situacija, v kateri država ne bi mogla normalno pričakati volitev. "Ko sem premislil, da bom s tem pomagal, da normalno pričakamo volitve, da ne oviram gospodarskega razvoja, da projekti normalno tečejo, takrat sem rekel, zdaj pa moram presekati. Kajti zaradi predvolilnega časa so stranke, tudi obe koalicijski, začele razmišljati, kako bi pridobile kaj zase, po možnosti kadrovale itd. In rekel sem, če bomo to delali do volitev, bomo zapravili vse, kar smo naredili v treh letih in pol s trdim delom," je dejal Cerar.

V ponedeljek se mu o odstopu ni niti sanjalo

Po njegovih besedah  v ponedeljek zvečer, ko so propadla pogajanja s stavkajočimi sindikati v javnem sektorju, niti slutil ni, da bo v sredo odstopil. Na vprašanje o tem, kaj se je zgodilo v ponedeljek, pa je dejal, da je šolski sindikat Sviz postavil nove zahteve, na katere drugi sindikati niso pristali, pozno zvečer pa ga je glavna pogajalka obvestila, da enostavno ni upala parafirati dogovora, ki bi pomenil enormne zneske. Zato se je odločil, da pogajanja pač ustavijo, v sredo je sledila stavka. 

Na očitke, da je izvirni greh v pogajanjih z javnim sektorjem sporazum z zdravniškim sindikatom Fides, je dejal, da je razumel, da je ministrica morala sprejeti sporazum, ki bo mejen, "mislim pa, da ni šel tako čez mejo", kot so potem hoteli pokazati drugi sindikati. Kljub temu so jim želeli iti naproti, je dejal in propadla pogajanja ocenil kot zamujeno priložnost.

Konrad Kuštrin

Ob vprašanju o sporazumu s Fidesom se je vprašal tudi, kaj storiti, če stavkajo denimo anestezisti, brez katerih ni moč izpeljati operacij. "Če ima nekdo moč, da blokira nekaj, kar je za državljane usodnega pomena, za zdravje ljudi, je to problem," je dejal in navedel podatek, da so v januarju na primarni zdravstveni ravni v enem mesecu izdali 460.000 napotnic za specialistične preglede. Navedel je še, da "obstajajo menda elektronska sporočila, indici, da vse ni bilo iz gole potrebe. Kako naj katerakoli vlada reši ta problem, če se zdravniki potrudijo to narediti," se je vprašal. Dejal je tudi, da pri sindikatih ne more izključiti političnih ozadij in med drugim spomnil, da je bil predsednik Fidesa Konrad Kuštrin kandidat za poslanca na listi SDS.

Na področju zdravstva je priznal, da si je želel, da bi bili bolj uspešni, posebej tudi pri čakalnih dobah, a ponovil očitke o blokadi nekaterih zakonskih rešitev tudi v koaliciji. Posebej oster je bil znova do poslanca DeSUS Tomaža Gantarja, ki da je predlagano zakonodajo v glavnem blokiral. Dodal je, da so sprejeli štiri od petih zakonov zdravstvene reforme, zakon o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pa da je pripravljen in če je politična volja, ga lahko poslanci tudi posvojijo in sprejmejo še v tem mandatu.

Velik del javnosti odobrava odstop predsednika vlade

Skoraj dve tretjini vprašanih oz. 65 odstotkov vprašanih v tokratni anketi Dela sta se strinjali z odločitvijo Cerarja, da odstopi s funkcije predsednika vlade. Premierjevega odstopa ne podpira 22 odstotkov vprašanih, medtem ko jih je 13 odstotkov odgovorilo z "ne vem".

Da je za Cerarjev odstop najbolj kriva razveljavitev referenduma, zaradi katere bodo morali volivci znova na volišča, je ocenilo 41 odstotkov vprašanih. Medtem pa jih 23 odstotkov vidi Cerarjev odstop kot posledico nesoglasij v koaliciji, 11 odstotkov v preplačani maketi drugega tira, devet odstotkov v neizpolnjenih reformah, pet odstotkov v propadu pogajanj s sindikati in dva odstotka zaradi stanja v zdravstvu.

Največ vprašanih (42 odstotkov) meni, da Cerarjev odstop ne bo škodil niti koristil njegovi stranki SMC na parlamentarnih volitvah. Da bo odstop škodil SMC na volitvah, meni 27 odstotkov vprašanih. Nasprotno, da bo odstop stranki koristil, pa meni 21 odstotkov anektiranih.

Spletno in telefonsko anketo je izvedel Delo Stik 15. in 16. marca na vzorcu 530 anketirancev.

Največ, 14 odstotkov, vprašanih je ocenilo, da bi bilo vlado najbolje prepustiti kamniškemu županu Marjanu Šarcu. Skoraj 11 odstotkov jih je ocenilo, da bi bil najboljši prihodnji mandatar predsednik SDS Janez Janša, sledi prvak SD Dejan Židan (9,9 odstotka) in na četrtem mestu je Cerar (7,4 odstotka), sledi pa predsednik SNS Zmago Jelinčič, za katerega meni, da bi bil najboljši prihodnji premier, 5,2 odstotka vprašanih.

Marjan Šarec

V anketi se 45 odstotkov vprašanih ne strinja z razveljavitvijo referenduma o drugem tiru, nasprotno meni 39 odstotkov. Zagotovo se bo ponovljenega referenduma o drugem tiru udeležilo 43 odstotkov vprašanih, 19 odstotkov se jih bo verjetno udeležilo referenduma. Medtem se ga verjetno ne bo udeležilo 10 odstotkov, zagotovo ne pa 17 odstotkov vprašanih.

Zakon o gradnji drugega tira podpira 65 odstotkov vprašanih, ne podpira ga 26 odstotkov.

Deli novico:

benji |  18 .03. 2018 ob  09: 36
Zanimivo razmišljanje, vsi ključni problemi so ostali nerešeni in ga bodo v jeseni počakali, če zmaga na volitvah. Razen, če razmišlja o novih partnejih.
@Kako |  18 .03. 2018 ob  09: 18
hmm kaj pa je zate desnica? Zame - med drugim, ob klerju seveda - predvsem neoliberalci in kapitalisti. Ti vsekakor niso levičarji. Torej imamo že ves čas desnico na oblasti, levice pa od Yu še ne. Pri Levici pa me kot en kup prijateljev, znancev, ... najbolj moti ta njihova nesposobnost prepoznavanja nevarnosti islama za civilizacijo. Zato moj glas več ne dobijo in še veliko jih ne bodo (morda pa vseeno kakšnega na novo, ki se tega ne zaveda). Ni pa slabše opcije kot ostat doma na dan volitev. To pa je totalna norija, ker se s tem izvoli najslabše med njimi.
UDBA |  18 .03. 2018 ob  09: 06
PODGANA. POVELJNIK ZAPUŠČA LADJO S POSADKO VRED ZATO KER JO ŽELI REŠITI ????
ČE BI IMEL JAJCA BI VSE KOALICIJSKE PAJDAŠE STERAL V 3 PM. PREDVSEM PA VSE TISTE OKOLI 2TDK.
simon |  18 .03. 2018 ob  01: 27
PREPOZNO
SAMO |  17 .03. 2018 ob  20: 45
-1
BARABA IN HINAVEC KAKOR VSI OSTALI
brzota |  17 .03. 2018 ob  20: 17
volte mene ,,, jst vas bom pokrou do konca in vas spravu na nivo severne koreje....................... usranc brišiiiiiiiiiiii
Kako |  17 .03. 2018 ob  18: 47
ste patetični eni, ko še vedno lapate o desnici in levici! Ne vem če ste si ogledali dokumentarec Bančna luknja, če si ga niste, si ga dajte. Levice in desnice NI! Vis so skupaj lepo kradli in nas spravili tam kjer smo! Obstaja smo želja po liberalizmu in kapitalu, kjer vlada kaos, deregulacija in kjer ni nadzora! To so okoliščine v katerih so in še vedno delujejo banditi v bančnistvu in v gospodarstvu. Ti pa so v strankah ne zaradi prepričanja ali pripadnosti ampak zaradi koristi! Levice in desnice NI! SKUPAJ KRADEJO!

Ne volit nobenega!
kagumer |  17 .03. 2018 ob  17: 32
Če bi bil toliko pameten, kot misli da je, nebi sploh kandidiral.
@Car Cmeravić  |  17 .03. 2018 ob  17: 30
tebi je pa do heca vidim, namreč v ozadju Cmerkota je čista desnica, kamor seveda spada neoliberalizem in kapital.
Ha ha ha .... |  17 .03. 2018 ob  17: 20
... z odostopm je hotel rešiti državo ... ha ha ha ... kaj bolj neumnega pa res ne bi mogel blekniti. In zdaj bo ponovno kandiriral ... s kakšnim nemenom? Za jo odkončno uničiti ali kaj? Uaaaaaaa........ Bruh od bruha. NIkoli ga ne bi volil, mi je vse skupaj smrdelo že takrat. Plus tega ne more en hladen kot špricer pravnik voditi države. Žal se je izkazalo, da sem imel še kako prav, od 10 ljudi, ki jih poznam, da so ga volili, je bilo veliki večini že kmalu na začetku žal. So padli pač na limance krepostnega oh in sploh uglednega pravnika. Se pa niso zavedali, da so določeni lobiji načrtno ustvarili Cerarja in ga dali v uporabo ravno pravi čas.
cmerko |  17 .03. 2018 ob  17: 09
bi bil rad makiaveli pa ni dorasel.
upokojenec |  17 .03. 2018 ob  16: 40
Upam,da pride Vili Kovačič v DZ in vas vse postavi tam kjer spadate!
1