BEOVIĆEVA BI V SB IZOLA UVEDLA SVOBODNE ZDRAVNIKE: Kadrovska služba po medicinske sestre v Makedonijo

Izola

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović je po obisku v Splošni bolnišnici Izola dejala, da bi težave pri organizaciji dežurstev lahko reševali z uvedbo statusa svobodnega zdravnika. V bolnišnici in Zdravstvenem domu Koper so zbornici med drugim predlagali več sodelovanja specializantov pri delu ustanov.

V izolski bolnišnici se soočajo predvsem z vprašanjem, kako ob kadrovskih težavah vzdrževati 24-urno službo sedem dni na teden, je po pogovoru z vodilnimi povedala Beović. Med zdravniki je veliko starejših in žensk z otroki, zaradi česar težko organizirajo dežurstva. Kot je dejala, manjka pravni temelj, po katerem bi lahko bolj fleksibilno nagrajevali kolege, ki bi se vključevali samo v dežurno službo.

Po njenih besedah je reševanje te težave povezano s predlogom zbornice, da bi opredelili status svobodnega zdravnika. Mediji so o tem predlogu veliko poročali, a "žal na slabšalen način, čeprav gre za reševanje kadrovske problematike," je zatrdila.

Kot je še dejala, jo veseli, da je izolska bolnišnica v zadnjem času uspela nekoliko zapolniti kadrovski primanjkljaj, nekaj s pomočjo kolegov iz tujine, nekaj s trajnimi zaposlitvami. "So koraki, ki jih same bolnišnice delajo v pravi smeri," je ocenila.

Kot je pojasnil strokovni direktor Splošne bolnišnice Izola Dušan Deisinger, so z zdravniki že "kar dobro" zapolnili področja zdravljenja ušes, nosa in grla, ginekologije, okulistike in nevrologije na internem oddelku. Zdaj imajo primanjkljaj predvsem na področjih radiologije, pediatrije in interne medicine. V prihodnjih letih pa pričakuje večje težave s kirurgijo, je opozoril.

Sicer pa je težava v tem, da imajo na določenih oddelkih samo po tri ali štiri zdravnike, tako da se lahko zaradi vsakega odhoda ali bolniške odsotnosti zmogljivosti bistveno zmanjšajo. "V takih primerih je še toliko bolj pomembno sodelovanje z zbornico, ki nam lahko priskoči na pomoč, tudi če morda potrebujemo kakšno pomoč iz tujine," je poudaril.

Težave pokrivajo tudi s specializanti, teh imajo približno 50. Deisinger je dejal, da je pred približno mesecem z zbornice in ministrstva za zdravje prejel dobro novico, da morajo vsi specializanti en dan v tednu odslužiti v domači ustanovi. Doslej so namreč po pridobitvi osnovnih znanj opravljali specializacijo le še v kliničnem centru, je pojasnil.

Zdravnike za nekaj dejavnosti bodo morali nadomestiti v kratkem času, tudi zaradi upokojitev, je dejal Deisinger, ki bo konec avgusta tudi sam odšel v pokoj. Novega strokovnega direktorja bolnišnica išče z razpisom, ki se bo iztekel 20. junija.

Poleg zdravnikov pa bi v bolnišnici takoj potrebovali najmanj 50 medicinskih sester, je izpostavil. Z razpisi jih ne uspejo dobiti. Predstavniki kadrovske službe so zato pred kratkim obiskali tudi zaposlitveni sejem v Makedoniji.

Pred bolnišnico so predstavniki zbornice obiskali Zdravstveni dom Koper. Njegov strokovni vodja Matjaž Štefan je povedal, da imajo trenutno največ kadrovskih težav na področju ginekologije, za pomoč pri tem pa se dogovarjajo z izolsko bolnišnico. Iščejo še dva psihiatra in dva ali tri pediatre. Zbornici je predlagal, da bi specializanti pomagali tudi v zdravstvenih domovih.

Zdravniška zbornica sicer zaključuje dveletni krog obiskov slovenskih zdravstvenih ustanov, obiskati mora samo še Splošno bolnišnico Ptuj, je povedala Beović.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Primorec63 |  16 .06. 2023 ob  09: 55
Zbornica deluje v smeri, katero je začrtala država, ali v smeri privatizacije? Je sindikat, cehovsko združenje ali nasprotnik ministrstva za zdravje? Bolj podpornik lobisticnega in popoldanskega dela v smeri privatizacije.
Martin Kacur |  16 .06. 2023 ob  09: 47
Imam občutek, da se tudi zdravniki delita na dve strani. Ne na levo in desno ampak na tiste, ki delajo in tiste, ki so taki ali drugačni funkcionarji. Ali drugače: na tiste ki so v med službenim časom in tiste, ki so med službo v pisarni, popoldan pa v privatni ordinaciji.
Dokler zdravniki ne počistijo v svojih vrstah no mogoča nobena reforma oz delujoč javni sistem.
kokodek |  15 .06. 2023 ob  16: 36
19
zdravniška zbornica hodi naokoli in širi idejo o privatizaciji zdravstva. bi se raje oglasila, ko si nekateri v javni ustanovi samo štampljajo in potem gredo delat v privat ordinacijo, bi se oglasila, ko radiologi zanalašč ne pregledujejo posnetkov slik....ne rabimo zakona o evtanaziji, ker za to poskrbijo kar nekateri pohlepni in brezvestni zdravniki!!! na srečo jih je zelo veliko še poštenih.