A bi kaj sladkega?

Piran

V Mestni galeriji Piran so v petek odprli skupinsko razstavo kosovske sodobne likovne umetnosti. Pomenljivo so jo naslovili z “A bi kaj sladkega?”, saj vzbuja asociacije na slaščičarstvo. S 40 deli se predstavlja 20 mlajših umetnikov, ki so skoraj vsi  rojeni po 80-tem letu. Zaradi ekonomskih razmer jih večina živi in ustvarja v tujini, tako da so doma bolj malo znani. 

Idejni pobudnik razstave in njen kustos je umetnik Gani Llalloshi. Rodil se je na Kosovu in je likovno umetnost študiral v Ljubljani, Berlinu ter Parizu, vrsto let pa živi in ustvarja v Portorožu. Zbral je 40 del dvajsetih svetovno že uveljavljenih, kot manj znanih kosovskih umetnic in umetnikov, ki so bili deležni večjih mednarodnih priznanj. Razstavljena dela v različnih tehnikah, od videa, fotografije, instalacije do risbe in slike, razkrivajo različne osebne zgodbe in pripovedi umetnikov, ki so odraščali v družbi in v času brez urejenih razmer za umetnost, brez finančne podpore in z majhno možnostjo pridobivanja informacij o mednarodnih dogajanjih v sodobni vizualni umetnosti.

Na razstavi, ki bo na ogled do konca avgusta, se predstavljajo zlasti mlajši in angažirani umetniki. Je prva večja predstavitev kosovske sodobne umetnosti v Sloveniji,

Vzbudili pozornost mednarodnih kritikov

"Kljub težavam pri komunikaciji z ostalim svetom so iskali možnosti za predstavitev svojih misli in so s svojimi deli prodirali na mednarodne trge, začeli so sodelovati na pomembnih razstavah, vzbudili so pozornost mednarodnih likovnih kritikov, pa tudi ljubiteljev sodobne vizualne umetnosti,” je zapisal Gani Llalloshi v spremni publikaciji.

Razstavo so Obalne galerije Piran pripravile v sodelovanju s kulturnim društvom Leos iz Prizrena, podprli pa so jo Ministrstvo za kulturo RS, Občina Piran, Veleposlaništvo Republike Slovenije v Prištini in Veleposlaništvo Republike Kosovo v Ljubljani.

Otvoritev razstave je bila deležna precejšnje pozornost, udeležili pa so se je tudi veleposlanik Republike Kosovo v Ljubljani Nexhmi Rexhepi in Leutrim Fishekqui, ki je predsednik Art organizacije Leos iz Prizrena.

Piran odprt za različne ljudi

Tam je bil tudi piranski župan Peter Bossman, ki je  o tej razstavi, s katero umetnost povezuje narode in ljudi, med drugim dejal: "V časih, ko je bila med kulturnost le neotipljiv pojem, je Piran odprl vrata ljudem z različnimi pogledi in prepričanji, in poskrbel, da so se različne kulture povezale in stalile med seboj. Medkulturni dialog je v tem majhnem kraju postal način življenja. Različni narodi v naši občini živijo v sožitju in ponosni smo na strpnost pri izmenjavi in razumevanju pogledov na svet, ki so včasih drugačni od lastnega. Vesel sem, da naše občanke in občani znajo prepoznati razlike in podobnosti med kulturami in njihovimi običaji, jih obeležiti in se veseliti na način, kot se veseli naš sosed."

 

 

 

 

Deli novico: