ŽRTEV ZDRAVSTVENE MAFIJE ZA VIŠJE INTERESE: Zgodba nekega skladiščnika v UKC Ljubljana

Slovenija

Kriminalistična preiskava v ljubljanskem kliničnem centru nekaj dni pred interpelacijo zdravstvene ministrice Miljoke Kolar Celarc je po poročanju Portala Plus težko naključje. Prej gre za poskus ustvarjanja vtisa, da Celarčeva obvladuje razmere, da rešuje probleme. Uradni razlog za torkovo kriminalistično preiskavo naj bi bilo preskakovanje čakalnih vrst in s tem povezana korupcija. A zakaj se zdi, da organi pregona večinoma lovijo kurje tatove, medtem pa milijonska oškodovanja davkoplačevalcev, ki se dogajajo skozi prirejene razpise, puščajo ob strani.

Čakalne vrste so ustvarjene umetno in z enim samim namenom – da se čim več bolnikov, ki si to še lahko privoščijo, preusmeri v eno od številnih zasebnih ambulant zdravnikov, sicer zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu.

Kriminalisti so v torek obiskali UKC Ljubljana in opravili okrog 20 hišnih preiskav. Omare in predale so premetali tudi v pisarni generalnega direktorja Andraža Kopača. Preiskovali naj bi sume kaznivih dejanj v zvezi s preskakovanjem čakalnih vrst, ki naj bi jih izvajali posrednik in po prvih podatkih od sedem do 12 zdravnikov. Eno osebo naj bi policisti pridržali.

Čakalne vrste so v največji državni bolnišnici velik problem, ki se ga do sedaj ni lotil noben generalni direktor UKC Ljubljana in noben zdravstveni minister. Čeprav so skrajšanje čakalnih dob obljubljali vsi po vrsti.

Čakalne vrste niso nerazumno dolge zato, ker UKC Ljubljana nima opreme ali kapacitet. Aparati se v kliničnem centru ugasnejo ob 15.30, medicinsko osebje pa se razprši domov ali po zasebnih ambulantah.

Denarja je dovolj, da bi bili ti isti bolniki lahko obravnavani tudi v javnih bolnišnicah. Med storilci, kot je pokazala kriminalistična preiskava, niso le zdravniki, ampak tudi posamezniki iz nemidicinskih vrst, ki v UKC Ljubljana opravljajo vlogo nekakšnih samostojnih podjetnikov in za velike vsote denarja (tudi do 20.000 evrov) uredijo, da je bolnik pri določenih zdravnikih hitreje obravnavan. Ob njih so se tokrat prvič znašli tudi visoki policijski uradniki kot domnevni dajalci podkupnin. Kot še navaja portal, vse kaže, da se je UKC Ljubljana spremenil v leglo organiziranega kriminala in korupcije.

Vrhuncu naj bi poročal v pisarni ali v gostilni Štorklja

Policisti naj bi dlje časa prisluškovali posredniku, ki naj bi se s potencialnimi strankami pogovarjal o svojih poznanstvnih s posameznimi zdravniki in urejal hitrejšo obravnavo pri njih. Šlo naj bi za Uroša Smiljića.

Smiljić naj bi bil v preteklosti zaposlen pri podjetju, ki ima v UKC Ljubljana postavljene avtomate za pijačo. Tako naj bi navajala anonimka, ki so jo prejeli na uredništvu Portala Plus. Dnevno naj bi polnil avtomate in se sčasoma zbližal s takratnim generalnim dirketorjem Simonom Vrhuncem. Postal naj bi Vrhunčeve "oči in ušesa" in budno spremljal dogajanje "na terenu". Vrhuncu naj bi vsakodnevno poročal v pisarni ali v skriti sobi gostilne Štorklja.

Po navedbah anonimke naj bi Vrhunec Smiljića seznanil z nekaterimi drugimi zdravniki, s katerimi naj bi potem v zameno za dobro plačilo urejal preskakovanje čakalnih vrst. Višina plačila naj bi bila odvisna od tega, ali je bolnika pregledal zdravnik, predstojnik oddelka ali profesor. Vrhunec naj bi Smiljića zaposlil v UKC.

Pogodba o delu za določen čas postane zaposlitev za nedoločen čas

Smiljić naj bi dobil pogodbo o zaposlitvi za en dan, naslednjega dne pa naj bi ga zaposlili za nedoločen čas. Gre za način, po katerem naj bi v UKC Ljubljana v določenih primerih zaposlili številne sorodnike in prijatelje. Deluje tako, da če zaposlenega za določen čas zadnji dan njegove zaposlitve ne obvestijo, da mu je pogodba o delu potekla, avtomatično ostane zaposlen za nedoločen čas.

Z leve: zdravstvena ministrica Milojka Kolar Celarc, premier Miro Cerar in notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar

V UKC Ljubljana so pojasnili, da je Smiljić pri njih zaposlen od decembra 2014. Najprej za nadomeščanje zaradi odsotnosti delavca, nato kot skladiščnik za nedoločen čas. Sedaj je na delovnem mestu finančno-računovodskega delavca v skladišču. Kot pojasnjujejo, je bil izbran na podlagi razpisa, izpolnjenih pogojev in odločitve vodje službe. Smiljić naj bi celo vozil luksuznega mercedesa in imel službeno parkirno mesto, ki ga imajo sicer samo zdravniki, ki dežurajo ter predstojniki oddelkov in klinik.

Kurji tatovi vs. prirejeni razpisi

S priprtjem skaldiščnika Smiljića so organi pregona zadeli v očiten primer korupcije, o katerem bi po vsem tem nekateri visoki funkcionarji morali kaj vedeti. A omenjena korupcija je tako rekoč malenkostna v primerjavi s prirejinimi razpisi.

Spomnimo na zgodbo slovenskega podjetja Mark Medical d.o.o., ki je prečrpavalo denar na italijansko stran meje v podjetje Mark Medical s.p.a.. Gre za družbo, ki je bila nekoč del konglomerata KB1909, naslednika udbovskega Saftija. Pa zgodba o preplačanih aortnih zaklopkah, na katero je v intervjuju v Delu opozoril generalni direktor UKC Ljubljana Kopač. Za zaklopke UKC plačuje 10.000 evrov več kot stanejo v Nemčiji. Zakaj se ministrica ne loti tega problema?

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Oh, ne glede na ves srd |  16 .10. 2016 ob  16: 30
ki spet leti na zdravniško srenjo (ja, jih je veliko, kjer mi ni jasno kako so dobili diplomo, ampak večina pa le ni taka) in zdravstvo .... ampak to je le pesek v sahari denarja, ki so ga državi oropali razni Bavčarji, Šroti, Lovšini, ... s podporo politikov tako iz "leve" kot desne. Leva v narkovajih, ker nazadnje je bilo levega 30 let nazaj, prva res leva stranka ZL pa se je pojavila pred kratkim. Razne "košarkaše" bi morali pred strelski vod in javno ala Kitajski umrtit ali pa še kaj zraven, pa me zanima ali bi še naprej z levo roko zanašali na s pomočjo pravnikov na zakone, ki jim takim na roke pišejo razni cmerarji.
Ufa |  15 .10. 2016 ob  00: 03
Zdravniki bodo štrajkali, ker gredo po službi utrujeni fušat.
Ali |  15 .10. 2016 ob  00: 01
so v Valdoltri kaj ukrepali?! Niso. Tudi tukaj ne bodo!
Šljem |  14 .10. 2016 ob  23: 27
He he he, skladiščnik je vsega kriv, ja pa ja pa kaj še. Skladiščnik odloča o tem kdo bo kdaj operiran, he he he. Nekoč je tudi konzervo ukradel v neki trgovini, še sama sreča, da ga niso čapali ker bi končal v arstu za 10 let...
Ren |  14 .10. 2016 ob  19: 54
In pri vseh teh nepoštenostih, ki se jih zdravstvo gre, si zdravniki upajo tudi stavkati!!!
Don Corleone |  14 .10. 2016 ob  17: 35
Ne morem si kaj, da mi nebi šlo na smeh. To je bila javna tajna v UKC. Morda Milojka ni vedela, a tudi če bi, njej se jebe za take stvari, to je samo neprijetnost s katero so se ubadali vsi ministri do sedaj. Še večje svinjarije se dogajajo v UKC, seveda spet javna tajna,, dokler se ne pojavi v medijih. Podjetje Mark medical je italijansko, ne slovensko oz. deluje na obeh straneh in je naslednik drugega podjetja, do grla vpletenega v korupcijo v zdravstvu.
Don |  14 .10. 2016 ob  16: 42
Zato so zasebniki definitivno manj koruptivni kar kupijo se vidi na racunu kradli bi lahko edino sami sebe , imajo svoje racunovodstvo nimajo rezije ......ZZZS PA SE SPRAVLJA SAMO NA MALE ambulante....Za cakalne dobe je kriv ZZZS. .,.kje je projekt e naročanje ....ostal je nekje na polovici spet smo pri pomanjkanju denarja....
srka |  14 .10. 2016 ob  15: 41
Čakalne vrste so ustvarjene umetno večinoma s strani ZZZS.
curlo |  14 .10. 2016 ob  15: 07
Čakalne vrste so ustvarjene umetno in z enim samim namenom – da se čim več bolnikov, ki si to še lahko privoščijo, preusmeri v eno od številnih zasebnih ambulant zdravnikov, sicer zaposlenih v javnem zdravstvenem sistemu.

Ta odstavek, ki ste ga napisali pod zgornjo sliko je eden od virov vsega zla v našem zdravstvu....dodati pa morate še podkupovanje zdravnikov pri javnih naročanjih medicinske opreme in zdravil. To je celotna slika, ki jo z mirno vestjo lahko daste v okvir, vrli politiki in svetovalci.....tako enostavno in hkrati žalostno do neba.
To ni več obsojanja vredno, niti za proteste ali tožbe....to je samo in edino za pred strelski vod, tako daleč ste nas pripeljali, banda cigajnerska.
jurij |  14 .10. 2016 ob  13: 24
90 procentov zaposlenih v zdravstvu je podkupljivih.