ZNANSTVENA FANTASTIKA POSTAJA RESNIČNOST: V Ljubljani si lahko natočite vodo z močjo misli

Slovenija

V Ljubljani danes predstavljajo napravo z aplikacijo, ki omogoča, da si obiskovalci natočijo vodo iz pitnika z močjo svojih misli. Napravo je med drugim preizkusil ljubljanski župan Zoran Janković, ki je ob tem spomnil na pomen odgovornega ravnanja z vodo. Rešitev je razvilo slovensko tehnološko podjetje Blackbox.

Naprava, ki stoji pred ljubljansko mestno hišo, spominja na pomen čiste pitne vode, ki je ima Ljubljana v izobilju. Kot je poudaril Janković, je vode v Ljubljani, Zeleni prestolnici Evrope 2016, dovolj za najmanj prihodnjih 400 let - če bomo le z njo odgovorno ravnali.

Spomnil je na zmanjševanje izgub iz javnega vodovoda, dograjevanje vodovodnega in kanalizacijskega omrežja v Ljubljani ter širjenje mreže pitnikov. "Čuvajmo, skrbimo za pitno vodo in okolje, vse z namenom solidarnosti do bodočih generacij," je poudaril župan.

Možnost pitja neoporečne vode kar iz pipe je privilegij, ki ga ne uživajo niti prebivalci vseh slovenskih mest, kaj šele drugih evropskih prestolnic, je spomnil direktor sektorja vodovod v ljubljanskem javnem podjetju Vodovod-Kanalizacija Jože Tomec. Danes predstavljena naprava z aplikacijo po njegovih besedah spominja tudi na to, da je odločitev za vodo iz pipe stvar vsakega posameznika.

Prvi primer telekineze

Naprava deluje tako, da s pomočjo nastavka, ki si ga posameznik namesti na glavo, elektromagnetno valovanje možganov krmili signal, ki uravnava pretok vode na pitniku. Rešitev je razvilo podjetje Blackbox, ki se ukvarja z aplikativno nevroznanostjo.

"Ta tehnologija se lahko uporablja za marsikaj, od diagnosticiranja Alzheimerjeve ali Parkinsonove bolezni, demence, do nevromarketinga in tako naprej," je povedal Manuel Kuran iz Blackboxa. Danes predstavljena naprava pa je prvi primer telekineze - nadzora vsebine na daljavo brez konkretnega dotika.

"Ta primer se nam je zdel zelo družbeno koristen in privlačen način, kako promovirati na eni strani vodo, na drugi pa tehnologijo," je pojasnil sogovornik.

Tehnologija bo postajala manjša in manj vidna

Podjetje Blacbox je na trgu približno tri leta in razvija različne aplikacije. "Telekineza in premikanje stvari na daljavo sta tudi v svetovnem trendu med najnaprednejšimi področji. Kar se trenutno dogaja v Ljubljani, se dogaja tudi v New Yorku, Tokiu in drugod. Globalno smo na tem področju zelo konkurenčni," je ocenil Kuran.

"Kar smo prej gledali v znanstvenofantastičnih filmih - da lahko z možgani nadzorujemo okolje, v katerem živimo -, je v resnici že del življenja," je še poudaril Kuran.

Glede prihodnosti je sicer napovedal, da bo tehnologija postajala manjša in manj vidna. "Zdaj gre še vedno za napravo, ki jo je potrebno namestiti na glavo. V prihodnje pa bodo ti čipi postajali praktično nevidni, morda transparentni. Prihaja čas - ocenjujem od tri do pet let - ko bodo ti čipi veliki pol centimetra, nalepljeni na lobanjo in jih bomo nosili 24 ur na dan, tako da bo potekal nenehen monitoring naše možganske aktivnosti," je povedal Kuran.

Tako bomo na primer lahko z močjo misli upravljali z našimi pametnimi hišami - prižigali in ugašali luči, uravnavali hlajenje ali gretje in podobno - ter napravami, povezanimi v okviru tako imenovanega interneta stvari. Tehnologija bo po prepričanju Kurana prinesla tudi revolucijo v zdravstvu, saj bomo lahko sami večkrat dnevno preverili svoje zdravstveno stanje in se sami nadzorovali, pri zdravniku pa samo preverjali svoje ugotovitve.

Deli novico: