ŽIVETI NA KRAŠKEM ROBU: 'Ogrlica Istre' pod drobnogledom

Koper

Danes je UP FAMNIT gostil novinarsko konferenco o čezmejnem projektu LIKE – Živeti na kraškem robu (Living on the karst edge), na kateri so predstavniki partnerjev spregovorili o projektnih aktivnostih.

Po uvodnem nagovoru gostiteljice dr. Klavdije Kutnar, dekanje UP FAMNIT, so projekt, ki je stekel lanskega septembra in bo trajal do februarja 2020, predstavili vodja projekta Bruno Kostelić iz Istrske županije (vodilni partner) ter predstavnika dveh od sedmih partnerskih institucij dr. Peter Glasnović, koordinator projekta na UP FAMNIT, in mag. Teo Hrvoje Oršanič, direktor Zavoda Republike Slovenije za varstvo narave.

Spregovorili so o opravljenem delu, o novih pristopih k skupnemu upravljanju in varovanju kraškega roba ter o aktualnih problematikah, ki so posledica intenzivne rekreativne dejavnosti na biotsko izredno pestrem območju.

Področje kraškega roba, niza strmih apnenčastih sten, ki poteka od izliva Soče v Italiji preko Slovenije do Učke na Hrvaškem in tvori nekakšno ogrlico Istri, namreč postaja vse bolj zanimiv za različne skupine rekreativcev, med katerimi so najbolj množični plezalci.

Ti se na kraškem robu počutijo tako domače kot biodiverziteta, ki tam uspeva, pravi dr. Glasnović. Njihove bolj ali manj nekontrolirane aktivnosti pa zaradi pomanjkanja primerne infrastrukture povzročajo težave tako naravnemu okolju kot lokalnim prebivalcem.


Objavljamo izsek članka, ki je objavljen na portalu Univerze na Primorskem - Up budi. Celotnega si lahko preberete s klikom na spodnjo povezavo.

Deli novico: