Zdravniki: "Ljudje so v veliki duševni stiski"

Koper

Zgodba o odprtju pro bono ambulante za osebe brez zdravstvenega zavarovanja je zagotovo pozitivna, čeprav razkriva to, česar so se številni bali. Izredno težko socialno in duševno stanje posameznikov. 

Pro bono ambulanta se nahaja v ZD Koper.

Številke o brezposelnosti, pragu revščine in pomanjkanju osnovnih sredstev za dostojno življenje so velikokrat le številke, za katerimi pa se skriva bridka usoda posameznikov. To so ugotovili tudi v nedavno odprti pro bono ambulanti, ki bo v Kopru skrbela za osebe osnovnega zdravstvenega zavarovanja.

Ambulanta je svoja vrata odprla 22. aprila, odprta bo vsak torek od 13. do 17. ure. Po nekaterih osebah je na Obali okrog 70 oseb brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, v prvih dveh terminih obratovanja pa jih je ambulanto obiskalo pet.

"To so osebe, ki imajo skupno točko v tem, da so v stiski. Še prej kot finančni in socialni, so v veliki duševni stiski," nam je zaskrbljujoče stanje opisal direktor ZD Koper Matevž Ravnikar. Pokazalo se je, da je tudi njihovo zdravstveno stanje precej šibko. "Opravili smo zdravljenje v ambulanti, čeprav je pri nekaterih stanje tako hudo, da potrebujejo specialistične preglede," je še pojasnil Ravnikar.

Matevž Ravnikar

Največja težava je material

Te osebe nato napotijo k specialistom, račun pa iz posebnega fonda za nezavarovane osebe poravna ministrstvo za zdravje. Ambulanto v Kopru sicer vodi upokojeni kirurg dr. Stanislav Mahne, s časom (glede na potrebe) pa bodo poskrbeli za prisotnost psihiatra, ginekologa in zobozdravnika.

Ravnikar ob tem še dodaja, da je veliko zdravnikov pripravljenih delati brezplačno, kljub temu pa nastajajo stroški. Za režijo poskrbi zdravstveni dom, ker je to najmanjši del, večja težava je material, saj za nabavo nimajo posebnih sredstev. "Še največja težava so zdravila in material za delo. Vemo, da osebe brez zdravstvenega zavarovanja ne morejo v lekarno, zato bomo zbirali odrabljena zdravila, ki so še pred potekom roka uporabe, in teh je res veliko. Seveda jih bo farmacevt pred tem pregledal, za material pa se bomo obrnili tudi na naše dobavitelje, da nam priskočijo na pomoč," nam je pojasnil Ravnikar.

V bodoče se bo ekipi zdravnikov pridružila tudi socialna delavka, ki bo obiskovalcem ambulante pomagala pri urejanju zdravstvenega zavarovanja in tudi drugih statusov nasploh. 

Deli novico:

Plemenito delo |  08 .05. 2014 ob  11: 39
za ljudi na robu obupa.Ko izgubiš zdravniško oskrbo, izgubiš vse.In tukaj ni dilemeddo je meni všečen ali ne!!!
klldmoll |  07 .05. 2014 ob  22: 22
P.S.: ti, admin, pa nehaj brisati moje poste na tem linku, sicer bom jutri poklical tvojega urednika po telefonu ! ...
klldmoll |  07 .05. 2014 ob  22: 20
@sestrica - ti si ga poznala kot sestrica, jaz pa kot zdravnik "kolega" ! ... bo šlo ?

( P.S.: Aleksander pa so napisali v tem članku preden so zamenjali s Stanislavom ... sam si imena nisem zapomnil, zapomnil sem si pa, da se piše Mahne, in da je pokvarjen - skorumpiran, ker je prodajal svoje ZAVESTNO NESTROKOVNE zdravniške podpise na ZZZS v škodo zavarovancev za konkreten denar ! ... )
sestrica |  07 .05. 2014 ob  20: 59
Kakšen Aleksander Mahne? V članku piše STANISLAV Mahne, ki je pa, zelo dober kirurg in izjemno prijeten človek. Preverjeni strokovnjak, s katerim sem kot medicinska sestra na oddelki, delala kar nekaj let.
klldmoll |  07 .05. 2014 ob  14: 07
-2
>> dr. Aleksander Mahne << ...

WTF ?

kdaj je pa ta zdravniški sociopat ter medicinski šalabajzer Aleksander Mahne,dr.med. naredil doktorat iz medicine ?

a sedaj bo pa odpustke pri bogu HIPOKRATU, za svinjarije, ki jih je počenjal za boga HIPOKRITA, nabiral v t.im. "PRO BONO" ambulanti ? ...

BELLAMERDA ! ...
eh |  07 .05. 2014 ob  11: 39
če gre tako naprej bomo vsi tam!
spajk |  07 .05. 2014 ob  08: 58
hvala bogu da je še nekomu mar za te uboge ljudi