Za večjo vključenost mladih v Slovenski Istri

Istra

Analiza mladinskih politik iz leta 2012 je pokazala, da nobena od obalnih občin nima odbora za mladino v občinskem svetu, ključne mladinske organizacije v regiji pa niso dovolj povezane. Kulturno izobraževalno društvi PiNA iz Kopra je tako začelo izvajati projekt ADD, s katerim želijo povečati vključenost mladih v lokalnem okolju.

Cilj projekta ADD: Dvig ravni aktivnega državljanstva in krepitev socialnih kompetenc mladih v obalnih občinah, ki je bil izbran na javnem razpisu za izbor operacij s področij socialnih in državljanskih kompetenc mladih v okviru 3. razvojne prioritete Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja, je povečanje aktivne, enakopravne vključenosti in participacije mladih v lokalnem okolju ter izboljšanje njihovih socialnih kompetenc preko izobraževanja ter informiranja mladih in ključnih akterjev na področju mladine v regiji.

Po besedah vodje projekta Kaje Cunk je analiza mladinskih politik po občinah v Sloveniji leta 2012 pokazala, da nobena izmed obalnih občin nima odbora za mladino v občinskem svetu niti komisije za mladinska vprašanja. Prav tako občine nimajo certifikata Mladim prijazna občina, medtem ko ključne mladinske organizacije v regiji niso dovolj povezane, njihovi programi dela pa ne vključujejo koncepta aktivnega državljanstva.

Projekt, ki poteka pod geslom Dodaj nekaj smiselnega, je usmerjen v opolnomočenje mladih in dvig kakovosti programov na področju aktivnega državljanstva mladih v regiji.

Izvedli bodo analizo stanja

Poleg možnosti svetovanja, informiranja in mreženja na stični točki na Kidričevi 43 v Kopru bodo v okviru projekta izvedli analizo stanja na področju mladine v obalnih občinah. Ta bo zajemala analizo ukrepov in aktivnosti občin, analizo mladinskih dejavnosti in analizo mladine. Analiza mladine bo potekala preko javnih dogodkov, posvetovanj z mladimi in obsežne raziskave mladine na območju obalnih občin.

Javni dogodki bodo vključevali kolesarjenje ob tednu mobilnosti z namenom popisa stanja kolesarskih poti, sprehode mladih žensk po mestnih središčih z namenom ugotavljanja občutka varnosti, srečanje in natečaj za mlade ustvarjalce na temo kulturne strategije, posvet mladinskih organizacij in organizacij za mlade ter monitoring rabe javnih prostorov s strani mladih.

V okviru programa številna usposabljanja in delavnice

Prav tako bodo v okviru projekta potekali usposabljanje za regijske izobraževalce ter delavnice za srednješolce in študente, izdali pa naj bi tudi glasilo o aktivnem državljanstvu mladih na območju obalnih občin.

Mlade bodo tako skozi različne projektne aktivnosti spodbudili k skupnemu delovanju v lokalni skupnosti ter zagovarjanju svojih pogledov na mladinsko problematiko v regiji, s čimer bodo krepili svoje državljanske in socialne kompetence, so prepričani v društvu PiNA.

Deli novico:

že prav |  28 .08. 2014 ob  10: 56
vendar se morajo mladi tudi sami zmigati in ne samo pametovati preko pametnih telefonov!!!!