VODA V ISTRI SE BO PODRAŽILA: Višje bodo februarske položnice, za koliko?

Koper

Župani istrskih in kraških občin ter direktorja Rižanskega in Kraškega vodovoda so danes v Štanjelu podpisali pogodbo, ki na novo ureja razmerja med vodnima sistemoma. Ceno vode, ki jo v slovenski Istri dobijo s Krasa, bodo zaračunavali po novi formuli, ki bo vključevala tudi omrežnino. Voda za odjemalce v Istri se bo zato nekoliko podražila.

Formula, po kateri so ceno vode izračunavali 30 let, se je iztrošila in predvsem v luči podražitev električne energije v zadnjih letih ni več zagotavljala pravične cene, je poudaril župan občine Komen Erik Modic kot glavni pogajalec kraške strani.

Še o nobeni zadevi se župani niso dogovarjali tako dolgo, pa je ob podpisu dejal koprski župan Aleš Bržan, ki je na pogajanjih zastopal tudi občine Piran, Izola in Ankaran. Priznal je, da je bilo na začetku pogovorov precej nezaupanja.

Na gradu Štanjel, na Krasu je danes podpisana pogodba o dobavi vode med Kraškim vodovodom Sežana in Rižanskim vodovodom...

Objavil/a Rižanski vodovod Koper dne Sreda, 20. december 2023

Nova formula bo po Modičevih besedah omogočila vsakoletni izračun cene na strokovni podlagi. Pogodba določa tudi način obračuna omrežnine, kar je pomembno predvsem zaradi načrtov okrepitve sistema, je še pojasnil.

Zaradi vključitve omrežnine v izračun bo moral Rižanski vodovod nekoliko dvigniti ceno vode za odjemalce, je dejal direktor Martin Pregelj. Februarja bodo gospodinjstva z osnovnimi priključki dobila na položnicah za 1,9 evra višji znesek, je pojasnil. Bržan je v zvezi s tem dejal, da je trdno zavezništvo s Kraškim vodovodom vredno več kot nekaj evrov na položnicah, saj je najdražja tista voda, ki je ni.

Za Kraški vodovod pogodba ne pomeni nič bistvenega, je zatrdil direktor Primož Turšič. Pojasnil je, da je omrežnina prihodek občin ustanoviteljic.

Modic je opozoril tudi, da je pravična razdelitev stroškov posebej pomembna zaradi načrtovanih ukrepov za zagotovitev zanesljivega vodnega vira za slovensko Istro, ki bo hkrati tudi alternativni vir za Kras. Znaten finančni zalogaj bo že urejanje četrte vrtine v Klaričih, ki sodi med kratkoročne ukrepe in se bo po Turšičevih napovedih začelo v prihodnjem letu.

Srednjeročni ukrepi pa so vredni skoraj 100 milijonov evrov. Modic meni, da je obljubljenih 92 milijonov evrov kohezijskih sredstev še mogoče dobiti v sedanjem evropskem večletnem finančnem obdobju. Po njegovih besedah je zdaj na potezi država, ki mora občinam pokazati, kakšne vloge za evropska sredstva naj vložijo. Danes podpisana pogodba bo po njegovem mnenju dobra podlaga za prihodnja pogajanja z državo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
frikofrkic |  21 .12. 2023 ob  21: 08
Na Krasu imajo dražjo vodo od nas, nimamo mi najdražje vode, je pa imamo poleti najmanj.
va cagar |  21 .12. 2023 ob  09: 33
ma u 3pm že tako imamo najdražjo vodo v celi državi zdaj pa še 2eur več ,občine kot ustanoviteljice rižanskega pa nič razen bržana ki pa vleče z njim
vseved |  21 .12. 2023 ob  07: 38
Ok če bodo omrežnino vložili v nove cevovode in bolj zanesljivo oskrbo obale.
solinar |  21 .12. 2023 ob  07: 10
-1
Če se draži vse, zakaj se nebi še voda. Logično.
hribi |  20 .12. 2023 ob  17: 43
16
Takšni ali drugačni izračuni, formule, pošteno obračunavanje... vse ima en cilj. Višji dobiček monopolistov.