V Sežani naj bi stal vadbeni poligon za gašenje požarov

Sežanska občina bo storila vse, da bi sprejeli ustrezne akte in s tem omogočili umestitev bodočega poligona za gašenje požarov v naravi, je po srečanju z ministrom Romanom Jakičem napovedal župan Davorin Terčon. Jakič pričakuje, da bo poligon stal v roku dveh let, s tem bi Izobraževalni center za zaščito in reševanje postal center širšega pomena.

Minister za obrambo Roman Jakič je ob včerajšnjem obisku sežanske enote Izobraževalnega centra za zaščito in reševanje namreč izrazil pričakovanje, da bo občina sprejela vse potrebne prostorske akte, ki bi omogočili dokončanje načrtovanega poligona. Z mednarodno priznanim poligonom, za katerega so zaprosili tudi za kohezijska sredstva, bi namreč lahko Sežana postala širši regijski center na evropski ravni za usposabljanje gasilcev, je prepričan.

Občina se je že obvezala k nadaljevanju postopkov za sprejem občinskega prostorskega načrta, s katerim bi v prostor umestili tudi omenjeni center, in bo naredila vse, da se bodo postopki premaknili naprej, pa je povedal Terčon.

Poleg dogovora glede poligona je minister sežanskemu županu obljubil, da jim bo ministrstvo omogočilo brezplačen prenos nepremičnin za potrebe izgradnje gasilskega doma. "Mislim, da smo našli rešitev, ki vsem omogoča, da v nekem razumnem roku do tega tudi pridemo," pa je glede možnosti izgradnje doma povedal Terčon.

Minister je sicer izpostavil pomen centra pri izobraževanju gasilcev ter vlogo centra na požarno izredno ogroženem Krasu. Ob tem je Jakič spomnil na dobro sodelovanje gasilcev in ostalih, ki so pomagali pri gašenju nedavnega požara na Trstelju.

Župan Terčon je s svoje strani ocenil, da je njihov center eden od pomembnejših v državi za šolanje gašenja požarov v naravi, z določenimi izboljšavami pri upravljanju pa bi center lahko funkcioniral še bolj optimalno ter hkrati predstavljal vir prihodka za samofinanciranje zavoda za gasilsko reševalno službo.

Sodelovanje med obrambnim ministrstvom in občino sta oba sogovornika sicer ocenila kot pozitivno. Jakič je izpostavil, da je država v zadnjih desetih letih sežanskemu gasilskemu zavodu zagotovila 1,1 milijona evrov, iz požarnega sklada pa v zadnjih petih letih še dodatnih 448.000 evrov. Pri tem je obljubil, da bodo s sodelovanjem, tudi v smislu nabave prepotrebnih gasilskih vozil, nadaljevali tudi v prihodnje.

Glede problematike požarov, ki nastanejo kot posledica železniškega prometa, je Jakič pojasnil, da čaka še na rezultate določene strokovne analize. Sam sicer ne verjame, da bi Slovenske železnice podpisale nek sporazum o gašenju požarov, ki jih same zanetijo. Bi pa morale Slovenske železnice zagotoviti nadzor nad tem, kar se ob progi dogaja, je ocenil Jakič. Kot je dodal, pa se je treba zavedati tudi finančnega stanja tako države kot železnic, ki v tem trenutku po njegovem ne bi bile sposobne zagotoviti sredstev za vzpostavitev nekega varnostnega pasu oz. požarnega zidu ob progah.