V Istri za razvoj podjetništva skrbi Rotunda

Koper

Kot nadgradnja sodelovanja članov Središča Rotunda in Zavoda Eko-humanitatis je nastal projekt IstraTerra, ki predstavlja prvo socialno podjetje v Mestni občini Koper in prvo v širši regiji, ki se ukvarja z eko in etnoturizmom. Cilj je na podeželju ustvariti nove prihodkovne možnosti za kmete, društva in predvsem mlade, je pojasnil Dane Podmenik.

Istrsko podeželje "ni slabo situirano", je na današnji novinarski konferenci v Kopru ocenil predstavnik zavoda IstraTerra Podmenik, ki glavno težavo vidi v tem, da podeželje ne ustvarja delovnih mest, ki bi jih glede na svoje vire lahko. "Samo tako lahko potem podeželje na dolgi rok tudi dejansko zaživi," je dodal.

Ob sofinanciranju piranske občine so že zaposlili prvo osebo, dolgotrajno brezposelno domačinko iz Padne. Kljub temu se Podmenik zaveda, da morajo začeti ustvarjati prihodke na trgu.

Ciljali bodo na obstoječe turiste

V prvi fazi bodo tako ciljali na obstoječe turiste, ki obiskujejo piransko občino, in jim ponudili drugačno doživetje. Dolgoročno pa želijo privabiti nove goste, ki bi jim ponudili aktivne počitnice v naravi v povezavi s kulinariko in kulturno dediščino, napoveduje Podmenik.

"V Središču Rotunda smo in delujemo kot promotorji socialnega podjetništva," je poudaril direktor Središča Rotunda Bojan Mevlja. V Obalno-kraški regiji trenutno deluje šest socialnih podjetij.

V lanskem letu so v Središču Rotunda sicer izvedli številne izobraževalne in druge dogodke, na katere so privabili več kot 1500 ljudi. Skozi projekte, ki so jih izvajali, pa so pomagali več kot 500 med društvi in zavodi. V letošnjem letu bodo nevladnikom in socialnim podjetjem ponudili tudi novo storitev, specializirani računovodski servis, je izpostavil Mevlja.

Uredili prostor za coworking

V okviru Središča Rotunda so uredili tudi prostor za t.i. coworking. Ta bo prvenstveno namenjen družbeno odgovornim iniciativam, NVO-jem in socialnim podjetjem.

"Tisti, ki bo želel pri nas delati, bo lahko najel mizo in tudi vso infrastrukturo, ki jo bo lahko uporabljal, in na ta način povezal ljudi podobnih profilov in dal nek prostor za izmenjavo idej. Obenem pa ni nezanemarljivo, da bo dejansko tudi znižal stroške poslovanja podjetjem, ki so šele na začetku," je dodal direktor Središča Rotunda.

Prvi uporabniki novega prostora

Med prvimi uporabniki novega prostora je Metka Šori iz neformalnega združenja ustvarjalk NOWAst3, ki med drugim iz odsluženih materialov oblikuje unikatne modne dodatke in izdelke za dom. "V Rotundi smo našli idealno okolje za popestritev našega dela," je navedla. Kot je pojasnila, so do zdaj ustvarjale v domačih "laboratorijih", manjkal pa jim je prostor, kjer bi se lahko redno združevale, nadgrajevale zamisli ter razvijale nove možnosti in priložnosti.

Deli novico: