V DZ nasprotovanje ukinjanju davčnih uradov

DZ je danes opravil splošno razpravo o predlogu zakona o finančni upravi, ki predvideva združitev davčne in carinske uprave v novoustanovljeno finančno upravo. Predlogu nihče ne nasprotuje, nenazadnje je združitev predlagala že prejšnja vlada, so pa številni izražali pomisleke zaradi načrtovane ukinitve nekaterih davčnih uradov.

Ker so se z ukinitvijo carinskega nadzora na državni meji med Slovenijo in Hrvaško, potem ko je ta sredi lanskega leta vstopila v EU, sprostili kadrovski viri v Carinski upravi RS, po drugi strani pa v Davčni upravi RS že dlje časa opozarjajo na pomanjkanje inšpektorjev, predlagani zakon predvideva združitev obeh uprav v novoustanovljeno Finančno upravo RS.

Temlejna naloga: pobiranje obveznih dajatev

Temelja naloga enotne finančne uprave bo pobiranje obveznih dajatev, je povedala državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar. S tem namenom se bodo posamezni zaposleni, ki so do zdaj opravljali naloge carinske službe, razporedili na delovna mesta, kjer bodo opravljali naloge, ki jih v skladu z veljavno zakonodajo opravlja davčna služba.

Z združitvijo obeh služb se uresničujeta tudi cilj racionalizacije postopkov ter optimizacija stroškov do zdaj ločenih organov. A medtem ko so stroški združitve ocenjeni v višini enega milijona evrov, pa pričakovani stroški niso navedeni. "Samo v Sloveniji je možno, da ministrstvo pripravi neko združitev organov, od tega pa je videti le napoved enega milijona dodatnih stroškov," je ugotovil Franc Bogovič (SLS).

Ravno zaradi tega imajo SLS občutek, da je pravi namen predloga zakona v centralizaciji države. Finančna uprava RS, ki bo delovala kot organ v sestavi ministrstva za finance, bo namreč sestavljena iz Generalnega finančnega urada in predvidoma osmih finančnih uradov, kar pomeni ukinitev polovice zdajšnjih davčnih uradov.

"Gre le za zgoščevanje birokracije v večjih mestih," je bil kritičen Bogovič in tudi v več drugih poslanskih skupinah so opozarjali, da na ukinjanje davčnih uradov ne bodo pristali. Matevž Frangež (SD) je posvaril pred "reorganizacijsko ihto, ki se jo v Sloveniji gremo že nekaj let", Ivan Hršak (DeSUS) pa je predlagal, naj se oblikuje vsaj 12 finančnih uprav, kolikor imamo v Sloveniji statističnih regij.

Združitev uradov

Do združitve bo sicer preteklo še kar nekaj časa. V štirih mesecih po uveljavitvi zakona se bosta namreč združila oba generalna urada, medtem ko bo regionalna organiziranost ostala nespremenjena na ravni zdajšnjih davčnih in carinskih uradov še vsaj do začetka leta 2015, je povedala Vraničarjeva. Do združitve bi moralo priti že ob vstopu Hrvaške v EU 1. julija lani in ni jasno, zakaj je zakon šele zdaj prišel na poslanske klopi, je dejala Romana Tomc (SDS).

Iva Dimic (NSi) je spomnila, da je predlog združitve obeh uprav pripravila še prejšnja vlada. Zdajšnja vlada ga je poslal v DZ le z manjšimi popravki in tako izgubila najmanj pol leta, je opozorila.

Pooblastila uradnih oseb

Kot pomembno novost je izpostavila pooblastila uradnih oseb, ki bodo opravljale finančne preiskave, med drugim zaseg dokumentov, vstop na zemljišča in v objekte ter pregled blaga in oseb. "Pooblastila bodo torej zelo široka in lahko celo presegajo policijska pooblastila," je ugotovila in se strinjala, da bodo na tak način imeli inšpektorji ustrezno orodje za odkrivanje davčnih utaj.

Podobno je dejal Frangež, ki je opozoril na davčno kulturo. Izogibanje plačevanju davkov po njegovih besedah ni goljufanje države, pač pa goljufanje samega sebe. Marko Pavlišič (DL) pa je dodal, da mora biti cilj države na davčnem področju vzpostavitev takšnega davčnega sistema, ki ga bodo ljudje dojemali kot pravičnega ter bodo z veseljem plačevali davke.

Ali je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo, bo DZ odločal v torek.

Deli novico: