Upi v nepristransko novo vodstvo KPK

Delo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) bi moralo biti predvsem strokovno, a je trenutno vodstvo sprejemalo preveč političnih odločitev, je prepričana poslanka SDS Sonja Ramšak. Sama dvomi v korektnost izbirne komisije, kljub temu pa upa, da bo predsednik republike Borut Pahor izbral vodstvo KPK, ki bo delovalo nepristransko.

Ramšakova je na današnji novinarski konferenci ocenila delo KPK, dotaknila se je tudi po njeni oceni pomanjkljivega nadzora nad njenim delom. Opozorila je, da so člani mandatno-volilne komisije (MVK) iz vrst SDS na sejah večkrat izpostavili, da KPK in njen predsednik v odstopu Goran Klemenčič ne izpolnjujeta zakonskih obveznosti.

Med drugim so opozarjali, da so poročila KPK v minulih letih v DZ prihajala prepozno. Po zakonu mora KPK državnemu zboru o svojem delu v preteklem letu poročati do konca maja tekočega leta, a sta poročili za leti 2010 in 2011 po besedah Ramšakove v DZ prispeli z veliko zamudo. Le tisto za leto 2012 je bilo posredovano pravočasno.

Poročila niso bila pripravljena v skladu z zakonom

Poročila po njeni oceni niso bila pripravljena v skladu z zakonom. V njih namreč ni podana ocena trenutnega stanja na področju preprečevanja korupcije ter preprečevanja in odpravljanja nasprotja interesov. Tako je po besedah Ramšakove ugotovila tudi zakonodajno-pravna služba.

Poslanka SDS, sicer podpredsednica MVK, je spregovorila tudi o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednika KPK in članov vodstva. Kot je dejala, na MVK doslej niso prišli daleč, saj se je Klemenčič pojavil le na eni seji, tedanja opozicija oz. sedanja koalicija pa je po njenih besedah "velikokrat preprečevala izvedbo nadzora".

V sredo se razprava na MVK vendarle nadaljuje, nanjo je povabljen tudi Klemenčič. V SDS so skeptični do tega, ali bo do nadzora sploh prišlo glede na to, da je vodstvo komisije medtem že podalo odstopne izjave.

Odstop vodstva je bil slaba odločitev

Ramšakova meni, da je bil odstop vodstva KPK slaba odločitev, saj bi v razmerah pomanjkljivega boja proti korupciji komisija morala nadaljevati z delom in "se ne izgovarjati, da ji delo onemogoča SDS". Po mnenju poslanke SDS je KPK odstopila, ker so bile pred njo" nekatere zadeve, o katerih očitno ni želela sprejemati odločitev".

V SDS ob tem tudi poudarjajo, da bi se morali tudi v KPK zavedati, da imajo nad seboj organ, ki nadzoruje njihovo delo. "Spoštljivo, korektno in v skladu z zakonom o integriteti in preprečevanju korupcije bi se morala obnašati tudi do državnega zbora," je dejala.

Ramšakova je danes izrazila tudi dvom o korektnosti izbirne komisije za izbor kandidatov za vodstvo KPK. Po njenem prepričanju bi v izbirnem postopku tudi opozicija morala imela možnost, da izrazi svoje mnenje. Upa, da bo predsednik republike kljub temu izbral vodstvo, ki ne bo delovalo pristransko, pač pa strokovno.

johanna |  14 .01. 2014 ob  22: 45
To je navadna Komisija Partije za Korupcijsko kompromitiranje političnih nasprotnikov, ker jo je nastavil ortodoksni levi pol.