TINA IN VERONIKA EVROPSKI PRVAKINJI: V petek sprejem ob odprtju Jadralnega centra Portorož

Slovenski jadralki Tina Mrak in Veronika Macarol sta na evropskem prvenstvu v olimpijskem razredu 470 v bolgarskem Burgasu osvojili zlato medaljo in ponovili uspeh iz leta 2015. V regati najboljše deseterice za medalje, ki šteje dvojno, sta bili drugi in sta prepričljivo osvojili naslov.

Na prvo mesto sta se prebili že v torek ter sta v sredo, predzadnji dan prvenstva, še povečali prednost pred zasledovalkami. Po uspešnem nastopu v regati za medalje sta zbrali 58 točk. Drugi sta bili Nemki Friederike Löwe in Anna Markfort (78), tretji pa drugi Nemki Nadine Böm in Ann-Christin Goliass (82).

"V Bolgariji sva osvojili drugi naslov evropskih prvakinj, s čimer sva res zelo, zelo zadovoljni. Celoten teden je bil zelo naporen, prvi dan nismo imeli vetra, zato smo morali v ostalih dneh nadoknaditi manjkajoče plove, zato je bilo celotno prvenstvo zelo utrujajoče. Ne glede na to sva v zadnjih dveh dneh pokazali najino pravo jadranje in se prebili vse do prvega mesta, tako da sva v današnji regati to vodstvo samo še zadržali," je bila zadovoljna krmarka Mrakova.

Slovenki sta prvenstvo začeli z zmago v prvem plovu, v drugem in tretjem plovu pa sta jadrali nekoliko slabše in padli na osmo mesto. V nadaljevanju sta do prepričljive zmage stopnjevali svoje dosežke in osvojili zlato ter kronali izide zadnjega obdobja.

"V današnji regati za medalje sva končali drugi, polje je bilo zelo kratko in vse posadke smo bile zelo blizu. Prve 'orce' nisva najboljše odvozili, sva pa odjadrali odlično krmo in se s tem približali prvi in drugi posadki. Drugo stranico v veter sva odjadrali že nekoliko bolj sproščeno, tudi krma je bila dobra in tako sva zaključili regato za medalje na drugem mestu," je dodala flokistka Macarolova.

Tina in Veronika bosta častni gostji jutrišnjega slovesnega odprtja Jadralnega centra Portorož, kjer bodo pripravili tudi sprejem za zlati jadralki. Dogajanje bomo v živo prenašali tudi na Regionalu.

Po predzadnjem dnevu tokratnega EP sta imeli 54 točk in bili 13 točk pred drugouvrščeno izraelsko posadko v sestavi Gil Cohen in Noa Lasyr, štirinajst pa pred tretjeuvrščenima Frederiko Löwe in Anno Markfort. To je pomenilo, da bi lahko v finalni regati osvojili šesto mesto in bi osvojili evropsko lovoriko ne glede na uvrstitve preostalih posadk. Toda v zadnjem plovu nista ničesar prepustili naključju in sta zaostali le za Švicarkama Lindo Fahrni in Majo Siegenthaler, ki sta končali na skupnem šestem mestu. Friederike Löwe in Anna Markfort sta bili v finalni regati peti in v končni razvrstitvi za Mrakovo in Macarolovo zaostali za 20 točk.

"Prvenstvo je bilo zelo lepo organizirano, moram reči, da se je Burgas zelo lepo izkazal. Razen prvi dan so bili sicer pogoji fantastični in mislim, da so jadralke, tako kot Tina in Veronika, uživali. Začeli sta dobro, potem sta mislili - glede na to, da je bila nekoliko okrnjena konkurenca - da bo enostavno in sta naredili 14., 15. mesto, ampak sta se potem lepo sestavili in končali s kar veliko razliko, kar je zelo vzpodbudno, saj zdaj vesta, da če hočeta, sta lahko spredaj, tako kot je prav," je ocenil trener slovenskih jadralk Tomaž Čopi.

To je drugi evropski naslov za članici portoroškega Pirata v razredu 470, potem ko sta si zlato prijadrali julija 2015 v Aarhusu. Aprila 2016 sta na EP na španski Mallorci osvojili bronasto kolajno. Maja 2017 v Monaku nista mogli nastopiti in braniti brona, saj je bila Macarolova poškodovana. S tretjim mestom v Solunu leta 2017 pa sta dosegli največji uspeh na svetovnih prvenstvih, leta 2016 pa sta bili v Riu de Janeiru do zadnjega v boju za olimpijsko medaljo, na koncu pa sta zasedli šesto mesto.

Mrakova in Macarolova sta že zmagali v svetovnem pokalu v tej sezoni; januarja letos sta slavili na drugi tekmi v Miamiju. Oktobra lani sta bili na uvodni tekmi pokala v japonskem Gamagoriju osmi.  Konec aprila sta na svetovnem pokalu v Hyeresu zasedli končno peto mesto; peti sta bili tudi v regati za medalje. Avgusta lani sta bili tretji v danskem Aarhusu na testni regati za naslednje svetovno prvenstvo v olimpijskih razredih, tam sta osvojili tudi prvi evropski naslov, prav na SP v Aarhusu pa bodo letos podelili prve vozovnice za olimpijske igre v Tokiu.

Lani sta 22. oktobra na tekmi svetovnega pokala na Japonskem zasedli osmo mesto. Sledila je selitev v Enoshimo, kjer bodo leta 2020 potekali boji jadralcev za olimpijske medalje, kjer sta bili četrti.

Gusari |  24 .05. 2018 ob  15: 01
Kaj žurka na kubik odprtje vodnega centra na Bernardinu samo dokaz in priznanje da se dobro dela v JK PIRAT čestitke tudi trenerju ki jij je doteral do evropskih prvakinj
Tine |  24 .05. 2018 ob  14: 50