STRAH PRED OLIMPIJSKIMI IGRAMI: Ropi reprezentanc in tri žličke vode za okužbo

Svet

Udeležbo na olimpijskih igrah je odpovedalo že kar nekaj športnikov. Med njimi tudi znana imena. "Dobrodošli v peklu. Policisti in gasilci ne dobijo plač. Kdor pride v Rio, ni varen," so konec junija sporočili policisti v Riu. Ne le za plače, denarja zmanjkuje celo za pisarniške potrebščine, čistila in toaletni papir. Helikopterji ne letijo. Na ulicah je le polovica policistov v civilu, zato da privarčujejo pri gorivu. Za varnost v času iger naj bi skrbelo 85.000 vojakov in policistov. Vse kaže, da za ureditev zadev zmanjkuje časa. 

Olimpijske igre bodo potekale od 5. do 21. avgusta, paraolimpijske igre od 7. do 18. septembra. Vloženih je bilo 11 milijard dolarjev. Ko je med potjo na letališče pod streli roparjev umrlo 17-letno dekle, je nogometaš Rivaldo zapisal na Instagramu: "Stvari so vsak dan hujše. Vsem, ki so nameravali med olimpijskimi igrami obiskati Brazilijo, svetujem, da ostanejo doma. Tu tvegate življenje."

Brazilija se bojuje s hudo gospodarsko krizo in državni vrh reže, kjer le more. Tako so za 20 odstotkov zmanjšali proračun za olimpijske igre. Še vedno čakajo na že odobreni zvezni denar.

Novo progo podzemne železnice, ki bo povezovala olimpijsko vas in plažo Ipanema, bodo odprli šele štiri dni pred začetkom iger. Cena izgradnje je z 1,6 milijarde narasla na 2,9 milijarde dolarjev. Aprila je močan val zrušil del kolesarske steze, pri čemer sta umrla dva človeka. Na železnici med med mestom in letališčem se je drugi dan obratovanja sesul električni sistem. Še ne dobro odprta obalna avtocesta je že razpokana in polna lukenj.

Na enem od olimpijskih vodnih prizorišč so v vodi našli visoke vrednosti bakterij in virusov iz človeških iztrebkov. V zalivu Guanabara so se jadralci pritoževali, ker so po vodi plavale mrtve živali, kavči in plastične vrečke. Prireditelji naj bi zgradili osem čistilnih naprav. Zgradili so eno. Časa, da bi do začetka iger očistili vode, ni dovolj, je priznal guverner države.

Športnik, ki zaužije tri čajne žličke vode na katerem od prizorišč, ima 99 odstotkov možnosti, da zboli zaradi okužbe. Med pripravami so tako zbolevali avstrijski jadralci. Na petih plažah, tudi kjer bo potekalo olimpijsko plavanje v odprtih vodah in triatlon, so odkrili superbakterijo, ki ji ni kos noben antibiotik.

Nedavno so v domnevno varni četrti s pištolo oropali člane avstralske paraolimpijske reprezentance. Oropali so španske jadralce. Nekatere države bodo za svoja moštva najele varnostnike. Slovenije ni med njimi.

V največjo javno bolnišnico v Riu, ki je ena od petih bolnšnic, kjer bodo zdravili v času olimpijskih iger tudi turiste, je vdrlo 20 oboroženih, zamaskiranih napadalcev, ki so prišli osvobodit obstreljenega in aretiranega šefa mamilarskega kartela. En človek je umrl, dva sta bila ranjena.

A se v favelah, revnih soseskah, bolj bojijo policistov kot tolp. V Braziliji je policijsko nasilje problem. Lani je vsak peti umorjeni umrl pod roko policista.

Tu je še problem možnosti okužbe z virusom zika in možnost terorističnega napada. Čeprav Brazilci trdijo, da so država skoraj brez sovražnikov, ki se ne zapleta v tuje vojne, simpatizerje in pripadnike Islamske države pa nadzoruje. S posebnimi programi učijo taksiste ter letališke in hotelske uslužbence, kako prepoznati sumljivo obnašanje.

Na olimpijskih igrah pričakujejo pol milijona ljudi. Prodali naj bi 6 milijonov vstopnic, a so neuradne številke dosti manjše. Brazilija je napovedala, da bo neprodane vstopnice odkupila in jih razdelila šolarjem.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Katastrofa |  12 .07. 2016 ob  11: 34
da so sploh dovolili tam imet olimpijske igre ... kakšno je stanje v Braziliji se je vedelo že takrat. Najbolje bi bilo, da se se letos pač preskočijo, drugič pa z možgani izbrat lokacijo.