STOP SPLETNI PROPAGANDI TERORIZMA: PRIMSS bo izvajal delavnice v obalnih srednjih šolah

Koper

Primorsko svetovalno središče (PRIMSS) začenja projekt STOP spletni propagandi terorizma, ki je namenjen ozaveščanju dijakov in mladih o problematiki spletnega novačenja v teroristične organizacije. Koprski zavod bo izvajal delavnice v obalnih srednjih šolah, ki temeljijo na preventivnih dejavnostih informiranja s pomočjo interaktivnih pripomočkov.

Informacijske tehnologije so danes vse bolj prisotne v našem vsakdanjem življenju. Zlasti mladi vedno več svojega prostega časa namenijo uporabi spleta, predvsem družbenim omrežjem, saj je dostop do spletnih vsebin nenehno na dosegu roke, so po današnji novinarski konferenci o projektu sporočili iz Študentske organizacije Univerze na Primorskem, ki je tudi ustanovila zavod PRIMSS.

"Težave se lahko pojavijo predvsem pri otrocih in mladostnikih, ki so zaradi svoje neizkušenosti in želje, da bi bili v družbi sprejeti, toliko bolj dovzetni do vsebin, s katerimi se srečujejo na spletu," so povzeli besede strokovne vodje PRIMSS Nikoline Jeretič.

Skoraj vse skrajne skupine od vzhodne Afrike do jugovzhodne Azije uporabljajo splet za širjenje svojih idej in kot orodje pri delovanju v oboroženih spopadih. Kot je opozorila vodja projekta Nina Markovič, se po ocenah strokovnjakov za Islamsko državo bojuje okoli 30.000 borcev iz tujine iz 115 različnih držav, od tega 5000 iz Zahodne Evrope.

Teroristične organizacije s spletno propagando svojih sporočil ciljajo predvsem na mlade, ki se ne čutijo sprejeti v družbenem okolju in se jim predstavijo kot nekdo, ki jih sprejema in podpira. Žal pa mladi dejstvo, da gre zgolj za manipulacijo in izkoriščanje, ugotovijo, ko je že prepozno in se znajdejo v okolju, kjer so popolnoma odvisni od nasilnežev, dodajajo na Zavodu PRIMSS.

Prav zaradi dovzetnosti mladih za vsebine na spletu je po njihovem izredno pomembno mlade osvestiti o neprimernih vsebinah in nujnosti prijave pristojnim organom ter jih opolnomočiti, da ne podležejo sovražnim sporočilom, ki skušajo manipulirati z njimi in njihovimi čustvi.

V sklopu projektnih aktivnosti bodo izvedli delavnice na srednjih šolah tudi v drugih regijah po Sloveniji s ciljem osveščanja o problematiki spletnih manipulacij, radikalizacije kot posledice negativne propagande, sovražnega govora, nestrpnosti in nasilja.

Deli novico: