Sprva na trnek, nato pa v lonec

Piran

Morje ima na dnu kake 17 stopinj Celzija in športni ribiči pravijo, da je to pravi čas za lov na sipe in lignje. Piranski ribiči iz ribiškega društva Oradela so tako v soboto že tretje leto zapored v Piranskem zalivu izpeljali svojo Sipiado, kot imenujejo klubsko tekmo, na kateri štejejo izključno mehkužci sipe, lignji in hobotnice. Hobotnice oziroma folpe ni ujel nihče, so pa skupaj nalovili 15 kg lignjev in sip, kar vse je na njihovem druženju na barki Podlanici končalo v sipinem golažu ali na žaru.

"Nižje po Jadranu traja lov na sipe skozi celo leto, pri nas pa se začne enkrat novembra in lovimo jih tja do januarja. Takrat se pridejo iz globljih vod drstit v plitvine. Ko temperatura morja pade pod 17 stopinj, se pojavijo celo čisto ob obali. Letos se je narava malo poigrala in so tu malo prej. Lovimo jih, dokler se voda ne segreje, ko gredo spet v globlje morje. Vsekakor je naše morje zanje ugodno za razmnoževanje," je povedal eden naših najboljših športnih ribičev in avtor priljubljenega priročnika za športni ribolov na morju Danilo Torej.

"Tudi lignji se v poletnih mesecih držijo dlje od obale in na večjih globinah, že jeseni in običajno novembra pa pridejo bližje obali. Predvsem veliki lignji plavajo skoraj na površini in še zlasti radi prijemajo ob polni luni ter ob  sončnem vzhodu oziroma zahodu." pa je pojasnjeval Mario Druscovich, ki je pobudnik Sipiade.

Najtežjega lignja, ki je tehtal 408 g, je ujela Bruna Vrbanec, najtežjo sipo, ki ji je tehtnica pokazala kar 748 g, pa je na čoln potegnil Tomaž Kogovšek.

Po pet urnem cukanju v deževnem in za ribolov ne najbolj prijetnem dopoldnevu na morju, je 23 udeležencev na piranskem pomolu natančno stehtalo svoj plen. Skupaj so ujeli 15 kg sip in lignjev ter nobene hobotnice. 8 oziroma 1.674 g, kar je bilo največ, jih je imela Bruna Vrbanec. Tomaž Kogovšek je bil s skupnim uplenom 1.436 g drugi, tretji pa je bil Danilo Torej, ki mu je tehtnica za ulov pokazala 1.124 g.

Lignje, ki si jih tudi zaradi dostopne cene najpogosteje radi privoščimo, se lahko pripravi na veliko načinov: na žaru, gradeli, v pečici s krompirjem, gotovo pa so najbolj priljubljeni ocvrti. Sipa je prav tako zelo okusna v solati z olivnim oljem, česnom in peteršiljem, lahko jo tudi pečemo, posebej okusna pa je sipina rižota in brodet oziroma golaž.

V brodetu jih je za udeležence Sipiade in vse, ki jih je zaneslo mimo, pripravil tudi Rok Domnik na ob piranskem pomolu privezano in med ljubitelji preprostih morskih jedi vse bolj priljubljeni piranski ribiški barkači Podlanici. Da je bila miza bolj pestra, pa je lignje še ocvrl ter večje pripravil kot manj znano specialiteto "na šporko" - povsem neočiščene pečene na žaru.

Deli novico:

pescatore |  23 .12. 2014 ob  21: 27
a bi vsi trije prišli v Izolo ,kjer smo pravi RIBARI :-)
samoti |  23 .12. 2014 ob  19: 13
Pridi ti v Koper,da te naučimo lovit,da boš lahko hodil na tekmovanja!
samojaz |  21 .12. 2014 ob  16: 54
Ni kaj neverjeten si :) pridi pokazat svoje sposobnosti na kako tekmo
peškanjente |  21 .12. 2014 ob  16: 51
Niste lih neki majstri tam v Piranu.Jaz sam v Kopru v 4-ih urah ujamem 5 kg sip in kalamarov,pa čeprav jih je pri nas manj kot v Piranu!