ŠE NIKDAR VIDENO: Prvič na svetu se je to zgodilo v Postojnski jami

Slovenija

V Postojnski jami se je v ponedeljek ob 11. uri izlegla prva človeška ribica. To se je zgodilo natanko štiri mesece od dneva, ko je človeška ribica v akvariju izlegla svoje prvo jajčece, so sporočili iz Postojnske jame. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička. Jajčec je v jami sicer še 22.

V Postojnski jami priznavajo, da so predhodne izkušnje raziskovalcev dale skoraj ničelno verjetnost, da bi se v jamskem akvariju pred našimi očmi kdajkoli do konca odvil razvoj jajčec do izleganja človeške ribice.

Sedaj se začenja najtežje obdobje, saj bodo morali hraniti ličinko, ker ne živi v naravnem okolju, kjer bi to počela sama. Obenem ji bodo morali redno, dnevno, menjati vodo, da ne bi prišlo do okužbe. In če bo ličink več, bo morala biti vsaka v svojem akvariju.

"Za zarod smo skrbeli iz ure v uro, opazovali jajčeca, povezovali znanstvena dognanja in lastna opazovanja. Marsikdaj smo bili zmedeni, a vendar smo morali sprejemati odločitve, ki jih ni še nihče. Vse je bilo novo. Človeška ribica je enostavno prevelika neznanka, tudi zato, ker živi svoje skrivnostno življenje, v jamskih globinah in temi, popolnoma skrito pred človekom. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička," so še poudarili v Postojnski jami.

Jajčec, iz katerih se lahko razvijajo mali jamski zmajčki, je še 22, vseh izleženih jajčec pa je bilo 64. "Naš prvi zmajček se je v življenje dobesedno izstrelil, v enem samem poskusu. Tudi zaradi tega so posnetki z infrardečo kamero neprecenljiva dediščina, tako za biologe, kot javnost, kajti izleganje Proteusa še ni bilo posneto," so ponosni.

Deli novico:

salamandra |  03 .06. 2016 ob  10: 51
https://sl.wikipedia.org/wiki/Človeška_ribica
Mislim, da bi tudi brez kamer in vsega pom poma preživela, saj ji je to do sedaj v stoletjih uspelo
mixi-maxi |  01 .06. 2016 ob  13: 52
Novorojeni človeški ribici želim ob rojstvu vse dobro, predvsem pa temu "čudežu narave" želim dolgo življenjsko dobo.