S čezmejnim projektom do vpogleda v izvajanje zaščite manjšin

Koper

Zaključuje se čezmejni projekt Lex, katerega cilj je bila analiza izvajanja zaščitne zakonodaje narodnih skupnosti v Sloveniji in Italiji ter raziskava možnosti njene implementacije. Manjšini sta po besedah Maurizia Tremula iz Italijanske unije dokazali, da znata sodelovati, rezultati projekta pa bodo vladam nudili napotke za udejanjanje pravic.

Predsednik Italijanske unije Maurizio Tremul

Vodilni partner v 42 mesecev trajajočem projektu je bila organizacija slovenske manjšine v Italiji Slovenska kulturno-gospodarska zveza (SKGZ), prvi projektni partner pa društvo pripadnikov italijanske manjšine v Sloveniji Italijanska unija.

V sklopu dobrega pol milijonov evrov vrednega projekta, ki je bil sofinanciran v okviru Programa čezmejnega sodelovanja Slovenija-Italija 2007-2013 iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj in nacionalnih sredstev, so prek znanstvenih raziskav pregledali normative zaščite manjšin, preverili, kako je s samim izvajanjem zaščite, ter analizirali percepcijo manjšinske zaščite v okolju, je na današnji novinarski konferenci v Kopru pojasnil Martin Lisjak iz SKGZ.

Izsledke so prenesli na konkretne dogodke

Med drugim so organizirali dve znanstveno-zakonodajni delavnici in dve okrogli mizi, pripravili skupno 18 delavnic po šolah, tri znanstvene posvete, izdali pa bodo tudi dvojezični znanstveni zbornik in dvojezično brošuro, je še navedel Lisjak. V sklopu projekta bodo prihodnjo sredo v Trstu pripravili tudi zaključni posvet o vlogi narodnih manjšin v prostoru severnega Jadrana.

Predsednik Italijanske unije Maurizio Tremul je izpostavil, da je v odnosih med Italijo in Slovenijo nastopilo novo obdobje, kar je pokazalo tudi nedavno srečanje obeh predsednikov Boruta Pahorja in Sergia Mattarelle, pri tem pa je bil pomemben tudi doprinos obeh manjšin. Ti sta dokazali, da znata sodelovati na najrazličnejših področjih. Rezultati projekta bodo po njegovem prepričanju dali koristne napotke odločevalcem glede nadaljnje implementacije in udejanjanja pravic obeh manjšin.

Kot je dodal predsednik SKGZ Rudi Pavšič (na fotografiji zgoraj), so dosegli, da uradne institucije v Sloveniji in Italiji dandanes ne morejo mimo manjšinskih organizacij, ki predstavljajo enakovredne partnerje.

Vodja projekta Lex Livio Semolič pa je izpostavil pomen vključitve šol in mladih v projekt. Ob tem je dodal, da samo zakonodajna zaščita ni dovolj, pač pa manjšina potrebuje tudi oporo v okolju. Po njegovih besedah se je tudi tu klima spremenila in kot primer navedel uporabo dvojezičnosti v občinskih svetih v Trstu in Gorici.

Deli novico: