PSIHOLOŠKA SVETOVALNICA UNIVERZE NA PRIMORSKEM: Ključna podpora za duševno zdravje in stiske študentov tekom študija

Koper

V okviru projekta Kariernega centra Univerze na Primorskem (KC UP) Celostni program osebnostne in profesionalne rasti UP, v sodelovanju z Oddelkom za psihologijo UP Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (UP FAMNIT) je konec meseca marca 2023 pričela z delovanjem Psihološka svetovalnica UP. Vse od začetka delovanja do konca junija se je na svetovanje prijavilo že 75 študentov.

Namenjena je vsem študentom UP in jim nudi psihološko podporo v obliki individualnih srečanj. V svetovalnici lahko brezplačno pomoč poiščejo študenti, ki se srečujejo s težavami, povezanimi z učenjem, študijem oz. doseganjem akademskih ciljev, s težavami pri usklajevanju obveznosti in osebnega življenja, pri obvladovanju stresnih situacij, s čustvenimi težavami (kot npr. tesnoba, panični napadi, depresija, motnje hranjenja ali druge težave v duševnem zdravju), s težavami s samopodobo in drugimi stiskami na osebnem področju (kot npr. težave v doživljanju sebe, obvladovanju čustev), s težavami v medosebnih odnosih ter različnimi drugimi psiho-socialnimi težavami v obdobju prehoda v odraslost oziroma ob spoprijemanju z življenjskimi spremembami.

Psihološka svetovalnica UP, v kateri delujejo strokovno usposobljene svetovalke, nudi individualno svetovanje v zaupnem in varnem okolju. Posamezna srečanja potekajo v živo v prostorih, ki so bili v ta namen vzpostavljeni in opremljeni v stavbi univerze na Brolu. Po potrebi in dogovoru pa se lahko svetovanja in zaupni pogovori izvedejo tudi na daljavo ob uporabi aplikacije ZOOM.

Od začetka delovanja Psihološke svetovalnice UP do konca junija 2023 se je na svetovanje prijavilo že 75 študentov, od tega 62 žensk (82,67 odstotkov) in 13 moških (17,33 odstotkov).

Svetovalni proces poteka tako, da študenti oddajo prijavo preko spletnega obrazca (dostopen TUKAJ) in tako izrazijo svoj interes za vključitev v Psihološko svetovalnico UP.

V nadaljevanju jih svetovalke kontaktirajo preko e-pošte ter se z njimi dogovorijo za termin prvega srečanja. Navadno sicer svetovanje vključuje več zaporednih srečanj oziroma po dogovoru in glede na potrebe. V primeru resnejših težav pa so študenti lahko napoteni tudi k zunanjim strokovnjakom.

Na UP se je sicer že tekom pandemije Covid-19 in posledično spremenjenih življenjskih in družbenih vzorcev, kazala velika potreba po vzpostavitvi psihološke svetovalnice, ki bi študentom omogočala razbremenitve in nudila strokovno pomoč. Zato lahko vzpostavitev in začetek delovanja Psihološke svetovalnice UP štejemo za pomemben doprinos univerzitetnemu okolju.

Svetovalnica bo svoje delo nadaljevala tudi po zaključku projekta UP osebnostna rast, pridružile pa se ji bodo tudi tako imenovane študentske svetovalnice na vseh članicah UP, ki bodo nudile podporno mrežo pomoči, ki bo lahko odgovorila na različne psihosocialne stiske in s študijem povezane težave študentov, ki pa ne potrebujejo zahtevnejšega, psihološkega svetovanja, a se kljub temu srečujejo s težavami, ki pomembno vplivajo na njihovo akademsko uspešnost in kvaliteto življenja. 


Javni razpis za izbor operacij delno financira Evropska unija, in sicer iz evropskega socialnega sklada. Javni razpis za izbor operacij se izvaja v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostne osi: 10. Znanje, spretnosti in vseživljenjsko učenje za boljšo zaposljivost; prednostne naložbe: 10.1 Izboljšanje enakega dostopa do vseživljenjskega učenja za vse starostne skupine pri formalnih, neformalnih in priložnostnih oblikah učenja, posodobitev znanja, spretnosti in kompetenc delovne sile ter spodbujanje prožnih oblik učenja, tudi s poklicnim svetovanjem in potrjevanjem pridobljenih kompetenc; specifičnega cilja: 10.1.3 Spodbujanje prožnih oblik učenja ter podpora kakovostni karierni orientaciji za šolajočo se mladino na vseh ravneh izobraževalnega sistema.