Prvič "funkcionalno" pozdravili HIV pri dojenčku

Zdravje

Znanstveniki so prvič pozdravili hiv pri dojenčku, ki se je rodil okužen s tem virusom. To predstavlja velik korak naprej pri raziskavah, ki bi izboljšale zdravljenje okuženih dojenčkov. Virus sicer ni popolnoma izginil, vendar je njegova prisotnost tako nizka, da ga lahko telo nadzoruje brez pomoči standardnih zdravil.

Zato znanstveniki vztrajajo, da gre za "funkcionalno ozdravitev" in ne popolno. Dojenčica je prejemala standardna protiretrovirusna zdravila. Velike odmerke so ji začeli dajati manj kot 30 ur po rojstvu.

Tovrstno agresivno zdravljenje je verjetno prispevalo k ozdravitvi, so v nedeljo poročali znanstveniki na konferenci o retrovirusih in oportunističnih okužbah v ameriškem mestu Atlanta.

Bo besedah znanstvenikov tako imenovane speče celice, okužene s hivom, pogosto ponovno sprožijo infekcije v okuženih pacientih nekaj tednov po prekinitvi protiretrovirusnega zdravljenja, zato morajo pacienti jemati zdravila celo življenje, saj drugače bolezen napreduje.

Ne bo potrebno vseživljensko zdravljenje

"Takojšnje zdravljenje pri novorojenčkih, ki se začne nekaj dni po okužbi, lahko morebiti pomaga, da se doseže dolgotrajna remisija brez vseživljenjskega zdravljenja, saj se tako prepreči, da se ta virusna skrivališča sploh razvijejo," je dejala vodilna raziskovalka Deborah Persaud.

Dojenčico v tem primeru je okužila njena hiv pozitivna mati, zdravljenje pa se je začelo, preden so bili sploh znani rezultati prvega testiranja na hiv. 29 dni po rojstvu se virusa ni dalo več zaznati s testi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Zdravljenje so nadaljevali do 18. meseca starosti, nato pa deklica deset mesecev ni prejemala zdravil. Testi krvi nato še vedno niso pokazali prisotnosti hiva.

Doslej edini popolnoma ozdravljeni bolnik z aidsom je sicer Američan Timothy Brown, ki ga pet let po tistem, ko je prestal presaditev kostnega mozga, vodijo kot ozdravljenega. Presaditev kostnega mozga je bila sicer namenjena za zdravljenje levkemije.

Več iz rubrike Zdravje:

Hiperaktivno ni slabo!

EU odobrila zdravilo, ki gasi željo po pitju alkohola

Konjsko meso tudi v Sloveniji