PRIHOD UBERJA RAZBURJA: Nov zakon mu je pisan na kožo, svarijo taksisti, bodo uspeli konkurirati z novo platformo? (ANKETA)

Slovenija

Vlada je sprejela besedilo Zakona o cestnih prevozih, ki odpira vrata tujim prevozniškim platformam na trg slovenskih taksijev, med prvimi zloglasnemu velikanu Uberju. Kot poudarja Dejan Jefim, direktor podjetja Net informatika, zakon ne ureja težav, s katerimi se trenutno soočajo slovenski taksisti, ampak uvaja 'vožnje z limuzino' ter izenačuje vožnjo z aplikacijo ali taksimetrom. Taksisti so zaskrbljeni, od sredine marca do začetka novembra letos so jim prihodki zaradi epidemije upadli za 80 odstotkov. Zakon naj bi v državnem zboru sprejeli po hitrem postopku.

Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec se na očitke sicer brani, da Zakon o cestnih prevozih nikakor ni napisan po meri podjetja Uber, ampak omogoča uporabo bolj sodobnih načinov prevoza.

Kot je za naš portal povedal Dejan Jefim, direktor družbe Net informatika, ki trenutno ponuja platformo slovenskim taksistom, je med drugim iz novega, posodobljenega zakona izginila najvišja dovoljena cena. Doslej je namreč veljalo, da lahko občina za vožnjo, ki se začne in konča na njenem območju, predpiše maksimalno ceno. Po novem pa zakon določa le, da se cena prevoza določi s taksimetrom ali elektronsko aplikacijo.

Jernej Vrtovec

Nadalje taksiste moti, da bo za volanom vozila lahko sedel kdorkoli. A ministrstvo odgovarja, da bodo morali vsi vozniki, ki bodo uporabljali digitalne platforme, imeti veljavno taksi licenco in bodo morali izpolnjevati vse zakonske pogoje kot do sedaj. Še bi lahko naštevali.

"Taksi službe, ki so zaradi ukrepov povezanih z epidemijo že tako utrpele visoke izgube, bo sprejetje takšnega zakona, ki omogoča prihod Uberja v Slovenijo, še dodatno prizadelo," je prepričan Jefim. V podjetju so tako še pred uveljavitvijo novega zakona pripravili aplikacijo, ki ustreza novemu zakonu, slovenskim taksistom pa bo omogočila lažje konkuriranje Ubru.

Od sredine marca do začetka novembra so taksi podjetja utrpela močan upad prihodkov, skoraj 80 odstotkov, zaradi upada tujih turistov in prepovedi večjih dogodkov.

Kot pravi Jefim, se pričakuje stečaj mnogo podjetij, ki ponujajo taksi storitve: "S spremembo zakona v prid Ameriškemu ponudniku prevozov bi še dodatno otežili trenutno stanje domačim ponudnikom taksi prevoza."

"Le, da na trg pristopamo z že obstoječimi taksi službami, z namenom, da jih podpremo, ne uničimo," pravi Jefim. Njihova aplikacija Platforma je bila danes objavljena na Google Play: Platforma – Aplikacije v Googlu Play (google.com), v prihodnjih dneh pa bo tudi na App Storu:

"Zavedamo se, da je v današnjih časih zelo pomembna opcija kartičnega plačevanja v aplikaciji, zato bomo v kratkem vgradili tudi to funkcionalnost. Da čim bolj pomagamo taksi službam smo se odločili, da v obdobju zmanjšanega obsega dela, ki je posledica covida, za uporabo aplikacije ne bomo obračunavali provizije. Zavezujemo se tudi, da kasneje provizija ne bo višja kot pet odstotkov."

Aplikacija Platforma omogoča, da si taksi naročite brez telefonskega klica in brez registracije z enim klikom. GPS prepozna vašo izhodiščno točko, ki jo lahko spremenite tudi ročno, lahko pa naslov kar vpišete.

Taksi lahko do prihoda spremljate na zemljevidu in tako točno veste kje se nahaja ter kdaj se odpraviti na dogovorjeno mesto. Pred naročilom se v aplikaciji prikaže predvidena cena vožnje. Na koncu aplikacija omogoča ocenjevanje voznika. V platformo so vključili vse, kar ima Uber in podobne tuje digitalne platforme. Naročanje je mogoče v Ljubljani, Mariboru, Celju, kmalu bo tudi v Kopru, Kamniku in Novem mestu. V aplikacijo bo po navedbah Jefima vključenih 700 taksistov.

Pred vami je anketa – v kolikor vam oglas zakriva aplikacijo, pritisnite na X.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
joe jaxson |  15 .12. 2020 ob  20: 15
domači v ku..., beli vladni ovratniki pa na osnovi kuvertic odpirajo vrata novim, velikim, močnim in tujim !