PREKINITI REVŠČINO NA PODEŽELJU: Na svetu je 800 milijonov lačnih

Svet

Svetovni dan hrane, ki ga obeležujemo danes, letos poteka pod geslom Socialno varstvo in kmetijstvo: Prekinitev kroga revščine na podeželju. Združeni narodi (ZN) želijo s tem izpostaviti pomen socialne zaščite pri zmanjševanju revščine na podeželju, kjer živi tri četrtine ekstremno revnega prebivalstva.

Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) ugotavlja, da je podhranjenost v svetu danes v primerjavi z začetkom 90. let prejšnjega stoletja manjša. A čeprav je več kot polovica držav v razvoju dosegla razvojni cilj tisočletja o prepolovitvi podhranjenosti do leta 2015, je na svetu okoli 800 milijonov kronično lačnih ljudi, več kot milijarda pa je ekstremno revnih.

Revno je podeželje

Pri izkoreninjenju lakote in ekstremne revščine se je treba po mnenju ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano nujno osredotočiti na podeželje, kjer živi tri četrtine ekstremno revnega prebivalstva, in kmetijstvo, še posebej na družinske kmetije, male pridelovalce in delavce na podeželju.

Količina odpadkov se je med krizo zmanjšala

Na državnem statističnem uradu so pred svetovnim dnevom hrane opozorili, da po svetu več kot milijarda ljudi trpi zaradi lakote ali podhranjenosti, medtem ko smo v Sloveniji lani proizvedli skoraj 55 kilogramov kuhinjskih odpadkov na prebivalca, pri čemer se je količina teh odpadkov v krizi zelo zmanjšala.

Več kot polovica odpadkov nastane v gospodinjstvih

Največji delež kuhinjskih odpadkov, to je 68 odstotkov, je lani nastalo v gospodinjstvih, 18 odstotkov jih je nastalo v šolah, vrtcih, restavracijah, bolnicah in domovih za ostarele, 14 odstotkov pa v drugih dejavnostih.

Deli novico: