"PRAVI NAPREDEK": Cameronova pričakovanja v Bruslju

Svet

Britanski premier David Cameron pričakuje danes na vrhu EU v Bruslju v razpravi o britanskih zahtevah v kontekstu referenduma o članstvu države v uniji "pravi napredek" na vseh štirih področjih, ki jih je izpostavil v pogajanjih.

"Ne bomo pritiskali k dogovoru, pritiskali bomo k pravemu zagonu," je poudaril britanski premier ob prihodu na vrh. Ob tem je obljubil, da se bo boril za Britanijo in da bodo dosegli dober dogovor.

Najbolj problematična je britanska zahteva po omejitvi socialnega turizma, v skladu s katero bi morali nebritanski državljani EU na Otoku najprej živeti in prispevati štiri leta, preden bi bili upravičeni do britanske socialne pomoči.

Napredek, a nič ni dogovorjeno

Na drugih treh področjih, ki jih izpostavljajo Britanci, torej glede krepitve konkurenčnosti, odnosa med članicami z evrom in brez njega ter suverenosti in vloge nacionalnih parlamentov je dosežen napredek, a nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno, poudarjajo viri pri EU.

Britansko vprašanje je poleg migracij ključna tema današnjega vrha unije. Britanski premier David Cameron je spomladi po zmagi na volitvah potrdil, da bodo Britanci do konca leta 2017 na referendumu glasovali o članstvu v uniji.

Pred tem se poskuša Cameron z evropskimi partnerji izpogajati za boljši položaj Otoka v uniji. Tusk je že pred časom ocenil, da je dosežen velik napredek, in izrazil pričakovanje, da bo dogovor o zahtevah Velike Britanije dosežen v februarju.

Juncker: najti je treba pošten dogovor

Tusk je za danes napovedal razpravo brez tabujev, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je izrazil prepričanje, da bodo z razumom uspeli najti odgovor na zelo zapleteno vprašanje glede dostopa do socialnih pravic.

Juncker je izpostavil tudi, da je treba najti pošten dogovor tako za Veliko Britanijo kot za preostalih 27 članic unije.

Nemška kanclerka Angela Merkel je ob prihodu na vrh dejala, da pričakuje odprto razpravo, iz izpostavila nedotakljivost temeljnega evropskega načela nediskriminacije in prostega gibanja oseb.

Tudi francoski predsednik Francois Hollande je opozoril, da je kakršen koli korak nazaj pri temeljnih načelih EU nesprejemljiv.

Da v razpravi o britanskem vprašanju nikakor ne smejo biti ogrožene temeljne svoboščine in načela, kot je prosto gibanje oseb, je po neuradnih informacijah tudi stališče Slovenije.

Deli novico: