POZNATE RIŽANSKI LABIRINT? Skrivni kotički slovenske Obale

Koper

Nedaleč od Kopra se lahko sprehodite po čisto pravem labirintu. Stoji pod vasjo Bezovica v bližini izvira reke Rižane, ki mu rečejo tudi Zvroček. Postavljen je bil po vzoru labirinta iz gotske katedrale Notre-Dame v francoskem Chartresu in to pred slabim desetletjem, pišejo na portalu ekoper.si.

Rižanski kamniti labirint so postavili leta 2008, pri čemer so si za vzor vzeli v tlak vtisnjeni labirint iz omenjene francoske cerkve. Je prvi kamniti labirint v Sloveniji, podoben pa je blodnjaku, ki ga imajo na otoku Cres.

Roža predstavlja Marijo, Jezusovo mater, ki ji je posvečen chartreški labirint. Rižanski je posvečen reki Rižani. Šest cvetnih listov pomeni šest ravni obstajanja: mineralno, rastlinsko, živalsko, človeško, angelsko in božansko, hkrati pa tudi šest dni stvarjenja Zemlje. Dvanajst krogov pomeni dvanajst Jezusovih učencev, niz lunacij na obodu z vdolbinicami in vrhovi pa je povezan z luninim mesečnim ciklom.

Labirint je okrogle oblike, zunanji del obroča tvorijo polkrožni loki – t. i. lunacije. Notranjost kroga sestavlja dvanajst koncentričnih krogov, prostor med njimi tvori pot po labirintu. Koncentrični krogi so mestoma prekinjeni tako, da se izriše simbol križa, ki deli celoto na četrtine. V središče je postavljena roža s šestimi cvetnimi listi. Celota ima bogato simboliko.

Skozi labirint vodi le ena pot. Sprehod po njej je namenjen premišljevanju, zbranosti, poglobitvi vase, pomiritvi in očiščenju. V središču spustimo vse svoje težave in skrbi ter iz labirinta pridemo z novo, čisto energijo.

Snovalci so si labirint zamislili kot prostor tišine, umirjenosti in k temu pozivajo tudi obiskovalce. Ti si lahko v bližini ogledajo še izvir Rižane, kjer je vodno zajetje za vse obalne občine, ter romarsko cerkvico Device Marije, ki je sicer ograjena.

Na tem prostoru naj bi se po domnevah zgodovinarjev leta 804 zgodil tudi t. i. rižanski placit oz. rižanski zbor. Predstavniki istrskih mest in kaštelov, ki so se pritoževali nad kršitvami starih pravic - te je z uvedbo sprememb na škodo svobodnega mestnega prebivalstva povzročil vojvoda Janez - so se tam sestali z odposlanci frankovskega cesarja Karla Velikega. Cesar je uspel pridobiti njihovo podporo, to pa je bilo ključno za razvoj pokrajine.

Deli novico:

@istrijan |  06 .09. 2016 ob  14: 41
-1
Ee muj ištrjan, pozabljaš ali pa nikdar nisi vedel, da so bili tvoji predniki vzrok za Rižanski zbor leta 804, ker so razbivali bale romanskim in drugim staroselcem!
Jaz |  05 .09. 2016 ob  15: 13
-3
sem bil enkrat in sem se zgubil.... Sem rabil 2 dni da sem našel izhod.
Ne priporočam ga ljudem z slabo fizično pripravljenostjo. Pa obvezno nekaj vode in hrane vzeti s seboj.
@Istrijan |  05 .09. 2016 ob  13: 43
Ni Cesar, je pa Cerar.....
Istrijan |  05 .09. 2016 ob  12: 55
To kar se je dogajalo leta 804 je skoraj fotokopija današnjega dogajanja, ko nam neki vojvode iz Ljubljane delajo kažin (tuneli, vinjete, luka koper, obalni pešpot, turizem...)
Samo danes ni nobenega Cesarja, ki bi jih lahko ustavil.