Poslovanje Cimosa kljub prisilni poravnavi v pričakovanih okvirih

Koper

Odločitev o uvedbi postopka prisilne poravnave je prve dni vplivala na poslovanje Cimosa, a so se razmere ob prizadevanjih vseh deležnikov izboljšale in tekoče poslovanje je v pričakovanih okvirih. Tudi pri naročilih ni prišlo do sprememb, so za STA pojasnili v koprski družbi.

Odločitev Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), NLB, SID danke, Banke Celje, Abanke in Gorenjske banke o uvedbi postopka prisilne poravnave namesto predlagane izvedbe spremembe dolga v lastniški kapital je prve dni po uvedbi vplivala na poslovanje, priznavajo v Cimosu.

Ob tem opozarjajo na dejstvo, "da ima postopek poravnave v Sloveniji negativen prizvok in je bil Cimos prvi velik primer, v katerem je bil postopek predlagan s strani upnikov z namenom poravnave nakopičenih obveznosti do vseh upnikov".

Kot poudarjajo, pa so se že 27. maja na sestanku s ključnimi kupci dogovorili za skrajšanje plačilnih rokov, kar je podjetju omogočilo nadaljevanje proizvodnje s čim manj motnjami tudi v obdobju prisilne poravnave.

"Razmere so se torej po začetnih težavah ob prizadevanju vseh deležnikov hitro izboljšale in tekoče poslovanje je v pričakovanih okvirih," so navedli. Plačevanje dobaviteljev poteka skladno z določili zakona o prisilni poravnavi, likvidaciji in stečaju, vsa plačila pa potrjuje prisilni upravitelj Marko Zaman.

Pri naročilih ni prišlo do sprememb, deležniki pa podpirajo Cimosova prizadevanja za finančno in operativno prestrukturiranje družbe, katerih cilj je ustvariti stabilno platformo za razvoj podjetja.

Že prejšnji teden je Cimosovo vodstvo v Ljubljani nadaljevalo pogovore z največjimi kupci, bankami in DUTB, s katerimi so, kot so pred dnevi sporočili iz Cimosa, dosegli napredek v iskanju rešitve financiranja obveznosti do dobaviteljev izven prisilne poravnave. Kupci in banke podpirajo proces prestrukturiranja v okviru prisilne poravnave, končne okvirje dogovora pa nameravajo deležniki formalizirati v juliju.

Cimosu potrebujejo med 60 in 80 milijonov evrov svežega denarja

Glede navedb v medijih, da v Cimosu potrebujejo med 60 in 80 milijonov evrov svežega denarja, ker dobavitelji od njih zahtevajo predplačila, pa v koprskem podjetju pojasnjujejo, da so potrebe po sredstvih, ki jih bo zahtevalo prestrukturiranje družbe, med drugim tudi prestrukturiranje obveznosti do dobaviteljev, del načrta finančnega prestrukturiranja, ki ga mora Cimos pripraviti v okviru postopka prisilne poravnave do 3. septembra.

Deli novico: