POLICIJSKA POOBLASTILA: Bodo posegi v zasebnost pretirani?

Slovenija

Odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je za obravnavo na plenarni seji DZ pripravil dopolnjen predlog novele zakona o nalogah in pooblastilih policije. Razpravo so zaznamovala predvsem opozorila, da bo policija dobila možnost prekomernega zbiranja in obdelovanja osebnih podatkov, kar pa je notranja ministrica zavrnila.

Novela namreč policiji omogoča zbiranje in uporabo podatkov o letalskih potnikih za vse lete, optično prepoznavanje registrskih tablic, hkrati pa razširja možnost zbiranja biometričnih podatkov.

Slednje je zmotilo predvsem informacijsko pooblaščenko Mojco Prelesnik. Ta je včeraj poudarila, da ne vidi potrebe, da policija zbira podatke o letalskih potnikih, ki niso problematični, posebej na letih znotraj EU.

Informacijska pooblaščenka: gre za množičen nadzor 

V zvezi z avtomatično prepoznavo registrskih tablic je odbor včeraj sprejel dopolnilo, po katerem se takšna prepoznava ne sme uporabljati na način, ki omogoča avtomatično prepoznavo obrazov ali množičen nadzor, a Prelesnikova je prepričana, da se bo dogajalo ravno slednje. "Kljub vsemu gre za množičen nadzor, saj bo nadzorovan vsak in to brez poprejšnjega opozorila," je opozorila.

Tudi zbiranje biometričnih podatkov je po mnenju informacijske pooblaščenke zastavljeno preširoko, prav tako možnost uporabe brezpilotnih letal, ki se z novelo širi. Odbor je sicer v novelo z dopolnilom vnesel natančen opis, kdaj lahko policija uporablja omenjena letala, a je Prelesnikova prepričana, da bo slednje še vedno pomenilo možnost prekomernega poseganja v zasebnost ljudi.

"S takim zakonom, ki ne upošteva načela sorazmernosti, nihče ne bo bolj varen, se pa dopušča množični nadzor," je opozorila.

Notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar je slednje zanikala. Po njenih besedah so novelo pripravili prav ob upoštevanju načela sorazmernosti. "Zelo smo pretehtali, ali so posamezne spremembe nujne in sorazmerne," je zagotovila. Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic je dodal, da je v zakon vgrajenih veliko varovalk.

Sprejetje novele je po besedah ministrice potrebno zato, ker se varnostne razmere spreminjajo, prav tako tehnologija, temu pa mora po njenem slediti tudi policija. Pri noveli, ki je 20. decembra prestala prvo obravnavo v DZ, po besedah ministrice ne gre za uresničevanje apetitov policije, ampak za nujno potrebne spremembe.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
bruno |  02 .02. 2017 ob  08: 21
za čas ko je mir in ko ne gre nič narobe so ta pooblastila res pretirana ampak naj gospa Prelesnikova ponudi rešitev, kako pa takrat ko idealnih razmer ne bo, ko se bo zgodil teroristični akt, in bo policija tavala v "temi" ker ne bo imela pooblastil s katerimi bi lahko izsledili storilce-ce ali celo preprečili dejanje. Največji absurd Prelesnikove pa je ta: "da ne vidi potrebe, da policija zbira podatke o letalskih potnikih, ki niso problematični, posebej na letih znotraj EU". Ja na podlagi česa, pa lahko ločimo potnike na problematične in neproblematične glede na to, da vemo kdo je do sedaj izvrševal teroristična dejanja? To bi bilo potrebno vprašat Prelesnikova.
Takrat pa bomo vsi govorili o tem kako je policja nesposobna,...... Torej gospa Prelesnikova z besedo oz. rešitvijo na dan.
Tudi prisluškovanje telefonskim pogovorom je velik poseg v intimno oz. zasebnostno sfero, pa se ga kljub temu izvaja, saj vemo kako je z pridobivanjem oz. dokazovanjem kriminalnih dejanj.
Bi bilo bolj pametno če bi Prelesnikova svoj trud vložila v to kako ta pooblastila spravit v okvir, da bi bilo čimanj možnosti za njihovo zlorabo!