POLICIJA KREPI NADZOR NA MEJI S HRVAŠKO: Na območju PU Koper naj bi bila to Sočerga, Rakitovec in Podgorje

Slovenija

Slovenija naj bi po poročanju medijev zaradi povečanega števila migrantov zaostrila nadzor na meji s Hrvaško, med drugim naj bi za nekaterimi mejnimi prehodi postavila nadzorne točke. Na policiji zanikajo, da bi šlo za uvajanje ponovnega nadzora na meji in dodajajo, da država zgolj krepi nadzor policije na koridorjih, po katerih prihajajo migranti.

Po neuradnih informacijah portala 24ur.com naj bi Slovenija po vzoru Italije zaostrila nadzor na meji s Hrvaško, pri tem pa postavila tudi nadzorne točke. Te naj bi bile takoj za mejnimi prehodi, kjer lahko varno zaustavljajo vozila, in sicer na območju Policijske uprave (PU) Novo mesto pri železniškem nadvozu v Rigoncah, Trnovcu pri Metliki, na Obrežju pri Kalinu, na območju PU Koper pa v krajih Rakitovec, Podgorje in Sočerga. Za mejnim prehodom Obrežje naj bi policija izvajala opazovalno službo.

Na Generalni policijski upravi (GPU) zanikajo, da bi šlo za ponovno uvajanje nadzora na meji s Hrvaško. Kot je povedala tiskovna predstavnica GPU Maja Ciperle Adlešič, je policija le okrepila svoj nadzor na točkah, po katerih v državo prihajajo migranti. V ta namen je okrepila mobilne policijske patrulje, ki na omenjenih koridorjih izvajajo nadzor.

Notranji minister Boštjan Poklukar je zanikal, da bi šlo pri okrepljenem nadzoru meje s Hrvaško za vnovično vzpostavljanje notranjega nadzora na meji. "V tem trenutku tega ukrepa ni na mizi," je dejal v izjavi za medije. Je pa policija okrepila nadzor na najbolj kritičnih delih, kjer prihaja do povečanega števila nezakonitih prehodov, je dejal.
 
Po navedbah ministra je policija nadzor na najbolj kritičnih delih meje okrepila danes zjutraj, in sicer predvsem na območjih policijskih uprav Novo mesto in Koper, kjer podatki kažejo na največje povečanje števila nezakonitih prehodov meje. Pri tem ne gre za vzpostavljanje ponovnega notranjega nadzora na meji, ampak za okrepljene izravnalne ukrepe, je poudaril.

Po zagotovilih ministra ukrepa vzpostavitve notranjega nadzora na meji s Hrvaško trenutno ni na mizi, ni pa te možnosti izključil. "Če se kot minister za notranje zadeve vprašam, kaj sem počel v mojem prvem mandatu tukaj na ministrstvu za notranje zadeve, lahko samo odgovorim, da si nikoli nisem mislil, da bom zaprl zahodno mejo z Italijo, pa jo v času covida-19 sem. Torej, tudi tukaj odgovarjam, nikoli ne reci nikoli," je dodal Poklukar.

Okrepljen nadzor policija po ministrovih besedah izvaja na začasnih nadzornih točkah, ki jih sproti prilagaja, "v kolikor bo treba vzpostaviti še kakšno, pa bo to tudi naredila". Policija po potrebi ustavi sumljivo vozilo in ga preveri, kar je sicer prepuščeno presoji vsakega posameznega policista, je povedal.

Slovenija se po Poklukarjevih besedah zaveda, da migracij ni mogoče učinkovito upravljati šele na njenih notranjih mejah, ampak jih je treba reševati v širšem sodelovanju s širšo regijo in državami izvora, pri čemer se naša država aktivno vključuje v skupno iskanje rešitev.

Ena od rešitev za reševanje problematike bi po njegovem prepričanju bila zagotovitev učinkovitega nadzora zunanjih meja EU, kar je sicer skupna odgovornost celotne EU. Pri tem ima Slovenija po ministrovih besedah velika pričakovanja zlasti glede podpisa in izvajanja sporazumov med Frontexom in državami Zahodnega Balkana. "Omenjeni sporazumi namreč omogočajo napotitev Frontexa v regijo za podporo nacionalnim mejnim organom pri varovanju meja," je povedal.

Poklukar sicer danes potuje na svet ministrov za notranje zadeve v Bruselj, kjer se namerava na temo migracij sestati tudi s hrvaškim notranjim ministrom Davorinom Božinovićem.

V današnji izjavi za medije je Poklukar izrazil še prepričanje, da bo Sloveniji v prihodnjih mesecih uspelo najti rešitve na področju nastanitve migrantov, kjer naj bi obstajale nekatere težave. Opozoril je tudi, da večina prosilcev za azil zlorabi institut mednarodne zaščite, saj kmalu po začetku azilnega postopka zapusti državo in se odpravi naprej v ciljne države. Pohvalil je policijo, ki se po njegovi oceni na povečano število migrantov dobro odziva in je pri tem tudi učinkovita.

Število nezakonitih prehodov meje je v Sloveniji v letošnjem letu, predvsem poleti, zelo naraslo. Do zdaj je policija po ministrovih besedah obravnavala že nekaj več kot 40.000 tovrstnih prehodov, medtem ko ji je bilo prvih osmih mesecih lanskega leta skoraj trikrat manj oziroma nekaj več kot 13.600. Daleč največji del nezakonitih prehodov beležijo v Posavju, v tamkajšnjih naseljih Rigonce, Dobova in Obrežje.

V zadnjem času zaradi povečanega števila migrantov vse več držav krepi nadzor na mejah s sosednjimi državami, med drugim tudi Nemčija in Poljska.

Okrepljen nadzor Slovenije ob meji s Hrvaško ne pomeni ukinjanja schengenskega območja, je danes ocenil hrvaški notranji minister Davor Božinović. Predsednik sabora Gordan Jandroković pa je dejal, da je bila odločitev Slovenije pričakovana, in izrazil prepričanje, da ne gre za znak nezaupanja do Hrvaške.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  28 .09. 2023 ob  23: 37
Po potrebi ustavi vozilo,sicer je prepusceno njegovi presoji.
Alora:ce vozis slabso kripo pod jurja si sumljiv,ce vozis tam od 15.t fo 20 jurjev je ok,ce vozis se kaj vec se te nebo upal ustavit bilo kdo je not
solinar |  27 .09. 2023 ob  18: 13
Sem vam reku, da pustite hiške na MP pri miru. Še bodo rabile.
vseved |  27 .09. 2023 ob  18: 07
@manemebasat ,in 3 metersko ograjo pod napetostjo vzdolž celotne meje z hrvati.
manemebasat |  27 .09. 2023 ob  14: 59
Vojsko na mejo in streljat na napadalce!