PO NOVEM LETU: Iz trgovine le z računom v roki!

Slovenija

Po enomesečnem poskusnem obdobju bo v Sloveniji takoj po novem letu uradno zaživel sistem davčnih blagajn pri poslovanju z gotovino, o katerem je v želji po zajezitvi obsega davčnih utaj razmišljalo že kar nekaj vlad. Od 2. januarja bo morala biti o vsakem prejetem plačilu obveščena finančna uprava, kupci pa bodo morali obvezno vzeti račun.

Po novem bodo morali ob vsakem plačilu z gotovino izdati račun prek elektronske naprave, ki izpolnjuje predpisane pogoje in prek spleta omogoča izvedbo postopka potrjevanja računa pri Finančni upravi RS (Furs). Ta bo račun potrdila, podatke pa shranila, s čimer bosta omogočena sledljivost in nadzor nad izdanimi računi.

Različnim gospodarskim subjektom, ki poslujejo z gotovino, se bo tako onemogočilo, da bi prevzeli plačilo, pozneje pa račun iz blagajne izbrisali oz. ga popravili. Po izračunih vlade bi lahko zato pobrali od 50 do 100 milijonov evrov več dajatev letno.

Za nekatere na voljo Mini blagajna

Da bi razbremenili tiste zavezance, ki izdajajo le manjše število računov in so jim davčne blagajne prevelik strošek, so pripravili brezplačno aplikacijo Mini blagajna, do katere je mogoče dostopati prek Fursovih spletnih strani.

Ne glede na način davčnega potrjevanja računov pa imajo vsi zavezanci pred izdajo prvega takšnega računa še kar nekaj opravkov. Pridobiti morajo posebno namensko digitalno potrdilo za davčne blagajne, popisati poslovne prostore, v katerih bodo davčno potrjevali račune, sprejeti pa tudi interni akt, v katerega zapišejo, ali bodo uporabljali elektronsko davčno blagajno, ali pa bodo izdajali račune iz vezane knjige računov in jih davčno potrjevali s pomočjo aplikacije Mini blagajna.

Kupiti je treba elektronsko davčno blagajno

Poleg tega morajo seveda kupiti ali najeti elektronsko davčno blagajno z ustreznim računalniškim programom, ki pravilno izpisuje račun in dodatne podatke, ki se zahtevajo na njem.

A videti je, da se bo večina teh nalog lotila tik pred zdajci. Odkar je v začetku decembra poskusno stekel sistem davčnih blagajn, se je vanj vključilo šele 15 odstotkov zavezancev. Digitalno potrdilo, brez katerega davčna blagajna ne deluje, pa si jih je do božičnega večera uredilo šele dve petini.

Najpozneje do 2. januarja morajo vsi zavezanci poskrbeti tudi za obveščanje potrošnikov o njihovih dolžnostih. Poslovni prostor morajo opremiti z obvestilom, da mora prodajalec izdati račun in ga izročiti kupcu, ta pa ga mora vzeti in ga zadržati neposredno po odhodu iz poslovnega prostora.

Kupci bodo lahko kontrolirali

Kupec bo lahko za vse izdane račune tudi sam preveril, ali so bili ustrezno prijavljeni finančni upravi. To bo lahko storil prek posebne mobilne aplikacije ali spletne strani Fursa. Sistem bo tako omogočal dvojno kontrolo izdanih računov.

Deli novico:

Upam |  26 .12. 2015 ob  17: 10
-3
da bo FURS 2.januarja kaznoval vse, ki ne bodo imeli blagajn.
koliko stane |  26 .12. 2015 ob  15: 06
šolsko kosilo za otroka?
koliko stane kosilo poslanca v parlamentu?
kolikšna je količina na krožniku otroka in kolikšna na krožniku poslanca?
utaja |  26 .12. 2015 ob  14: 03
Prvo nam vrnite to!
https://www.youtube.com/watch?v=TSFfq2J7xVg
Potem se lahko pogovarjamo o poštenosti.
SMEH |  26 .12. 2015 ob  13: 57
TU BO ŠE SMEHA
antimiaevi |  26 .12. 2015 ob  13: 53
najprej jo dejte u parlament da kj zasluzimo na njihovih malicah in kavah ki so koraj zastonj ko pa folk nima za panetonnn..