PO NAJBOLJ KRVAVEM STRELSKEM NAPADU: Pokol v klubu za homoseksualce preiskuje FBI

Svet

Orlando na Floridi je pretresel najbolj krvav strelski napad v zgodovini ZDA. Umrlo je najmanj 50 ljudi, več kot 50 je ranjenih. Napadalec je za tarčo izbral nočni klub, kjer se zbirajo homoseksualci. Policija je posredovala in ga ubila. Ameriški predsednik Barack Obama je pokol označil za dejanje terorizma, ki ga ustrezno preiskuje FBI.

Napadalec je bil 29-letni Omar Saddiqui Mateen iz kraja Fort Pierce, ki je bil rojen v New Yorku. Homoseksualni klub Pulse v Orlandu je napadel v nedeljo zjutraj ob dveh po krajevnem času. Policija je vdrla tri ure kasneje, zjutraj pa je bilo najmanj 50 mrtvih in 53 ranjenih. Med napadom je Mateen, ki je afganistanskega rodu, poklical nujno številko 911 in izrazil zvestobo Islamski državi (IS) ter omenil terorista, ki sta pred leti napadla bostonski maraton.

Posebni agent Ronald Hopper je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP novinarjem povedal, da v predhodni preiskavi Mateena niso našli nič obremenilnega, da pa je ta res izrekel zvestobo IS pred pokolom v Orlandu. Z IS povezana tiskovna agencija Amaq pa je medtem poročala, da je pokol v klubu izvedel borec IS. "Napad, katerega cilj je bil nočni klub za homoseksualne v Orlandu na Floridi in ki je povzročil več kot 100 mrtvih in ranjenih, je izvedel borec Islamske države," je za agencijo povedal neimenovan vir.

Oče Omarja Seddiqueja Mateena je medtem za televizijo NBC dejal, da sinovo dejanje nima ničesar z vero. Kot je pojasnil, je sina, sicer varnostnika, pred meseci hudo razburil pogled na poljubljanje dveh moških.

Napadalec se je okoli 2. ure zjutraj, še pred vstopom v klub Pulse, zapletel v streljanje s policistom, ki je bil v času napada na kraju dogodka. Kljub temu mu je uspelo vstopiti. Policist je bil ranjen, napadalec pa je po vstopu v klub streljal in zajel talce. Policijske enote, ki so medtem prihitele na kraj dogodka, so se okoli 5. ure zjutraj, okoli tri ure po začetku napada, odločile za napad. Pri tem so ubili storilca in iz kluba rešili okoli 30 ljudi, ki so bili ujeti v njem.

Kot je na novinarski konferenci po dogodku dejal eden od predstavnikov varnostnih sil, je bil napadalec oborožen s puško AR-15 in pištolo. Po navedbah policije je bil organiziran in dobro pripravljen. "Vedno, ko imamo na desetine žrtev, to lahko označimo za teroristično dejavnost. Ali gre za domači ali mednarodni terorizem, pa bomo morali še ugotoviti," je na novinarski konferenci povedal predstavnik pristojnega floridskega urada Danny Banks.

V času napada je bilo v klubu okoli 300 ljudi. "Ljudje so se vrgli na tla. Mislim, da je napadalec streljal v zrak, ker so na tla popadale luči in steklo. Med kratkim presledkom v streljanju nas je nekaj uspelo zbežati pri zadnjem vhodu," je povedal za televizijo Sky News. Kot je še dejala priča, streljanje ni potihnilo kakšno minuto, zato meni, da je šlo za avtomatsko orožje.

Obama je pokol v Orlandu označil za dejanje terorizma in sovraštva, ki ga ustrezno preiskuje FBI. Doslej največji množični pokol je obsodil tudi papež Frančišek, sožalje in obsodbo pa sta med drugimi izrazila ruski predsednik Vladimir Putin in izraelski premier Benjamin Netanjahu.

 

Strelec je morilsko orožje kupil na zakonit način. "Pokol nas spet opozarja, kako enostavno je priti do orožja za pobijanje v šoli, cerkvi, kinu ali nočnem klubu. Moramo se odločiti, ali je to država, ki si jo želimo. Če se odločimo, da ne storimo nič, je to tudi odločitev," je dejal Obama, ki je ukazal v znak žalovanja zastave spustiti na pol droga.

Župan Orlanda Buddy Dyer je medtem razglasil izredne razmere v mestu, ki se s tako velikim pokolom še ni soočilo. Več sto ljudi se je odzvalo na poziv za darovanje krvi za pomoč ranjenim.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija