Papež na srečanju s svojci žrtev mafije

Svet

Papež Frančišek se je danes v Rimu srečal s svojci žrtev mafije. Med molitvami v cerkvi nedaleč od Vatikana so prebrali imena 900 mafijskih žrtev, od otrok do sodnika Giovannija Falconeja, papež pa je pripadnike mafije pozval k prenehanju povzročanja zla.

"Spremenite svoj način življenja. Prenehajte povzročati zlo in se spremenite," je dejal vodja rimskokatoliške cerkve, mafijce pa še pozval, naj se odpovejo "krvavemu" denarju, ki ga "ne morejo odnesti v raj".

Molitev za žrtve mafije se je udeležilo več kot tisoč ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Namestnik predsednika katoliškega protimafijskega združenja Libera, duhovnik Marcello Cozzi, je pred molitvami dejal, da želi papež na ta način pokazati, da Cerkev ne more iti z roko v roki z mafijo, korupcijo in nezakonitim delovanjem.

V boju proti mafijskemu podzemlju po poročanju AFP delujejo številni duhovniki, predvsem na Siciliji, v Kalabriji in Neaplju, za svoj pogum pa pogosto plačajo z življenjem.

Vendar pa ima italijanska Cerkev tudi temnejšo plat. Znano je, da so mafijski botri pogosto obiskovali maše in se javnosti predstavljali kot dobri katoličani, Vatikanska banka pa je bila večkrat deležna očitkov, da je prostor za pranje mafijskega denarja.

Papež Frančišek si od začetka pontifikata prizadeva za očiščenje vatikanskih financ, ki so jih prizadeli številni škandali. Med drugim je vzpostavil komisijo za izvedbo reform, ukazal zaprtje sumljivih računov ali dodatne inšpekcije.

Cozzi je poudaril, da so umazani računi "odprta rana" Cerkve, popolna preglednost pa prvi korak, s katerim bi Vatikan pokazal, da boj proti organiziranemu kriminalu jemlje resno. Ta naloga je postala še pomembnejša kot prej, saj se mafija v zadnjem času osredotoča na gospodarski kriminal, medtem ko se je prej ukvarjala z bolj tveganimi posli, kot sta trgovina z orožjem in mamili.

Med prizadevanja Cerkve v boju proti mafiji sodi tudi izpostavljanje tistih cerkvenih predstavnikov, ki so se zoperstavili mafiji. Tako je bil lani za blaženega razglašen umorjeni duhovnik Giuseppe Puglisi, ki je mladim v Palermu na Siciliji pomagal, da so ubežali lovkam "hobotnice", oz. Cosa Nostri.

Papež tudi opozarja na trgovino z ljudmi, ki sodi med glavne posle mafijskih združb.

Bo papež postal tarča mafijskega nasilja?

Frančiška že opozarjajo, da bi zaradi odločenosti, da bo izkoreninil korupcijo, lahko sam postal tarča mafijskega nasilja. Državni tožilec v Kalabriji Nicola Gratteri je tako novembra lani dejal, da je N'drangheta "živčna". Vatikan vztraja, da ni razlogov za zaskrbljenost.

Deli novico:

Papež  |  22 .03. 2014 ob  08: 35
je mafija.