OVADBE ZARADI KRŠITEV PRAVIC TURŠKIH DELAVCEV NA DRUGEM TIRU: Delali naj bi tudi po 372 ur mesečno; tako se odziva 2TDK

Koper

Društvo Delavska svetovalnica bo podalo kazenske ovadbe zaradi kršitev delovne zakonodaje v primeru delavcev turškega podjetja Türkcan, ki je podizvajalec partnerja v konzorciju izvajalcev gradnje drugega tira Divača-Koper Yapija Merkezija. Delali so tudi po 372 ur mesečno, socialni prispevki zanje v Sloveniji niso plačani, so ugotovili.

Na društvo so se obrnili trije turški delavci. Kot je danes na novinarski konferenci v Ljubljani na podlagi podatkov za enega od njih povedal vodja svetovalnice Goran Lukić, so mesečno delali od 300 do 372 ur. "To je eklatantno kršenje vseh določil delovne zakonodaje okoli počitkov, delovnega časa, odmorov," je poudaril Lukić.

V pogodbi med naročnikom, družbo 2TDK ter izvajalci je po njegovih besedah navedeno, da je izvajalec dolžan spoštovati veljavno delovno zakonodajo, torej uporabljati veljavno kolektivno pogodbo gradbene dejavnosti v Sloveniji, ta dolžnost pa velja tudi za vse podizvajalce. Kolektivna pogodba med drugim določa dodatke zaradi razporeditve delovnega časa (npr. za nočno in nedeljsko delo) in dodatek za nadurno delo.

Goran Lukić

Ob tem so ugotovili tudi, da niso bili plačani socialni prispevki v Sloveniji, pa bi morali biti. Če med državama, v kateri potekajo dela in iz katere prihaja izvajalec, ni sklenjenega sporazuma o socialni varnosti - med Slovenijo in Turčijo ga ni - se namreč status delavca določa izključno na podlagi nacionalne zakonodaje in predpisov EU, ki se v Sloveniji uporabljajo neposredno. Tako je med drugim treba delavce prijaviti v sistem zdravstvenega in socialnega zavarovanja.

Dva delavca sta pri Finančni upravi RS (Furs) preverila, ali so bili zanju plačani prispevki - v evidencah Fursa podatkov, da bi bili, ni.

"Delavci imajo vso pravico, da dobijo do centa izplačano, kar jim pripada, hkrati pa ima država odgovornost, da ugotovi, kaj se dogaja z davki in prispevki," je poudaril Lukić.

Koliko prispevkov bi moralo biti plačanih, v svetovalnici ne morejo izračunati, ker nimajo vseh plačilnih list. Imajo le podatke o tem, koliko so delavci dobili plačano, ne koliko bi morali dobiti. Po slovenski zakonodaji bi lahko delali 40 ur tedensko in imeli do 20 ur nadur mesečno. "V njihovih plačilnih listah ponavadi piše 20 nadur. Postavlja se vprašanje, kaj je pa z ostalimi urami," je dejal Lukić.

Društvo bo danes podalo kazensko ovadbo proti podjetjema Türkcan in Yapi Merkezi ter odgovorne osebe teh dveh podjetij, je napovedal.

Zaradi delovne preobremenjenosti poškodbe pri delu

Laura Orel iz Delavske svetovalnice je opozorila, da zaradi delovne preobremenjenosti prihaja tudi do poškodb pri delu. Eden od delavcev se je oktobra na delovišču hudo poškodoval, delodajalec pa mu ni izdal poškodbenega lista niti ni prijavil poškodbe pri delu. V društvu imajo dokumentacijo, ki dokazuje, da je bil obravnavan na urgenci, kamor je bil prepeljan s službenim vozilom z gradbišča.

"Poraja se mi vprašanje, koliko je še bilo takšnih poškodb, ki niso bile nikoli prijavljene, in koliko je še delavcev, za katere ne vemo, kaj se je z njimi dogajalo po poškodbi. Sprašujem se tudi, kako poteka nadzor slovenskih pristojnih organov, da ne ugotovijo neujemanj v uradnih evidencah delovnega časa in tistih, ki jih imajo delavci glede na število opravljenih ur," je dejala.

Kot je povedal Lukić, so s primeri seznanjeni tako 2TKD kot izvajalci. V društvu ocenjujejo, da skuša turško podjetje, ki je, kot so vmes izvedeli, v prisilni poravnavi, zavlačevati.

Eden od delavcev je medtem dobil odpoved delovnega razmerja, eden je sam dal odpoved, eden pa še dela. Inšpekcija je po navedbah svetovalnice decembra 2021 sprejela usmeritev, da bo zagotavljala stalen periodični nadzor nad vsemi delovišči drugega tira, in glede na dokumentacijo, ki so jo od inšpekcije prejeli, je bilo nadzora precej, je dodal Lukić.

2TDK: Pozivali smo k spoštovanju zakonodaje glede turških delavcev

Pri primeru domnevnih kršitev delovne zakonodaje pri turških delavcih na projektu drugi tir gre za delovno razmerje med delavcem in delodajalcem, za kar je pristojna inšpekcija, pravijo v družbi 2TDK, ki je naročnik del. Kljub temu so izvajalca pozivali s spoštovanju zakonodaje ter zahtevali dokazila o odpravi morebitnih kršitev, zatrjujejo.

V družbi 2TDK, ki je projektna družba za gradnjo drugega železniškega tira Divača-Koper, so v odzivu na danes predstavljene kršitve pravic turškim delavcem pri podizvajalcu člana konzorcija izvajalcev zapisali, da navedbe o domnevnih kršitvah, odkar so bili z njimi seznanjeni, jemljejo "skrajno resno".

Kot pravijo, so sprejeli vse ukrepe, ki jim jih dopušča zakonodaja in sklenjena pogodba o glavnih gradbenih delih. "Ob tem opozarjamo, da gre pri navedenem primeru za delovno razmerje med delavcem in podizvajalcem (delodajalcem), za katerega je pristojen inšpektorat," so navedli.

Kljub temu so izvajalca glavnih gradbenih del pozivali k dolžnosti spoštovanja delovne zakonodaje in pogodbenih določil ter k opredelitvi do očitanih nepravilnosti pri delavcih, pri katerih bi se ali se je že pojavil očitek o kršenju delovnopravnih pravic ne glede na to, ali so delavci zaposleni pri izvajalcih ali podizvajalcih.

Zahtevali so tudi dokazila o odpravi morebitnih kršitev ter vse odzive, ki so jih posredovali odvetnici, ki zastopa turške delavce. "Glede na resnost obtožb smo izvajalca opozorili tudi na skrajni ukrep - morebitno razvezo pogodbe skladno z zakonom o javnem naročanju," so zapisali.

Sklicali so tudi sestanek z vsemi vpletenimi deležniki, ki je bil 30. avgusta v prostorih 2TDK, na katerem so se dogovorili za nadaljnje korake, ki jih bosta izvedla podizvajalec in odvetnica turških delavcev, pravijo.

"Ostro zavračamo navedbe o pasivni vlogi družbe 2TDK v tej zadevi, saj družba ves čas izvajanja projekta zahteva spoštovanje tako slovenske delovne zakonodaje kot tudi celotnega slovenskega pravnega reda. To zahtevamo tako od slovenskih kot tudi tujih podjetij, ki sodelujejo pri projektu drugi tir, in od tega ne odstopamo," so zapisali in dodali, da bodo še naprej "aktivno sodelovali pri reševanju situacije in po najboljših močeh prispevali k zaščiti delovnopravnih pravic".

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
kokodek |  08 .10. 2023 ob  20: 51
kršenje delavske zakonodaje, neplačevanje prispekov..nič novega, v Sloveniji je to dobro utečen poslovni model!!!!