OSKRBA STAREJŠIH NA KOPRSKEM: Vedno večje potrebe

Koper

Tudi v Mestni občini Koper delež starejših od 65 let narašča. Ob začetku leta je ta starostna skupina predstavljala 19,5 odstotka prebivalcev, kar je več od slovenskega povprečja. Na občini že leta zagotavljajo različne programe skrbi in storitve za starejše, opažajo pa potrebo po dodatnih kapacitetah za institucionalno varstvo starejših.

Mestna občina med drugim zagotavlja izvajanje javne službe pomoči družini na domu, različnih storitev socialnega servisa, s sofinanciranjem programov pa podpira tudi društva, ki imajo v svojih programih opredeljeno skrb za starejše, so za STA pojasnili na občini.

"Ocenjujemo, da z zagotavljanjem različnih programov in storitev sledimo potrebam starejših v občini, vendar bo potrebno glede na rast števila starejših in njihove potrebe te nadgrajevati," so dodali.

Za mrežo javne službe institucionalnega varstva je zadolžena država, a je pri izgradnji koprske enote Doma upokojencev Ptuj sodelovala tudi občina z zagotovitvijo komunalno opremljenega zemljišča. V občini sicer izvajajo institucionalno varstvo starejših Obalni dom upokojencev Koper, ki ima na voljo 179 mest, Dom upokojencev Ptuj - enota Koper (140 mest) ter oskrbni dom Dom Danica v Gažonu (47 mest). Od junija Obalni dom upokojencev Koper izvaja tudi storitev Dnevnega centra za osebe z demenco.

V koprski občini imajo poleg tega na voljo 30 oskrbovanih stanovanj, a je čakalna doba za sprejem v institucionalno varstvo tudi do leto in pol. Na občini zato ocenjujejo, da obstajajo potrebe po dodatnih kapacitetah. Ob tem so navedli podatke Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, po katerih je indeks pokritosti potreb po institucionalnem varstvu v občini okoli 64-odstoten in s tem med najnižjimi v Sloveniji.

Je pa mestna občina v letošnjem proračunu za sofinanciranje izvajanja programov in storitev za starejše zagotovila skupno slabih 660.000 evrov, in sicer za javno službo za pomoč družini na domu, ki zagotavlja storitve socialne oskrbe na domu, za dnevno dostavo kosil starejšim na dom, za program Centra za pomoč na domu Mali princ, ki izvaja storitev varovanja starejših na daljavo, ter za storitve spremstva in pomoči starejšim iz programa Vitica.

Povpraševanje po storitvah pomoči družini na domu je veliko, zato je občina izvajalcu javne službe za kritje večjih potreb po storitvi zagotovil dodatna sredstva za zaposlitev dodatnih socialnih oskrbovalk za določen čas. Poleg tega sofinancirajo izvajanje programa Centra dnevnih aktivnosti za starejše občane Koper s sredstvi v višini 95.100 evrov.

Prav tako koprska občina zagotavlja več kot milijon evrov sredstev za doplačilo stroškov institucionalnega varstva za tiste občane, ki nimajo dovolj lastnih sredstev za kritje stroškov storitve.

Poleg tega občina sofinancira izvajanje programov izvajalcev, ki imajo v svojih programih opredeljeno skrb za starejše. Nenazadnje pa, kot poudarjajo, so starejšim na voljo različne aktivnosti v okviru Centra dnevnih aktivnosti za starejše občane Koper in Večgeneracijskega centra Morje, ki ju izvaja Zveza društev upokojencev Mestne občine Koper.

Deli novico: