OSKRBA OBALE Z VODO: Zakaj razsoljevanje morja ni dobro?

Koper

Kako slovenski Istri zagotoviti stabilen vodni vir, je vprašanje, s katerim se stroka spopada že leta. Oddelek za geografijo koprske Fakultete za humanistične študije je v ponedeljek pripravil okroglo mizo o razsoljevanju morske vode kot možnem viru. Sodelujoči strokovnjaki so se strinjali, da to dolgoročno ni dobra rešitev z okoljskega vidika, je poročal Radio Koper.

Čeprav je tehnologija pridobivanja pitne vode iz morja vedno cenejša, bi njena implementacija v Tržaškem zalivu, ki zaradi svoje plitvosti velja za specifičen ekosistem, pomenila veliko tveganja. Slovensko morje je že sedaj obremenjeno z industrijo, dejavnostmi pristanišča, turizma ter tudi zalednega kmetijstva. Razsoljevanje bi bo besedah predstavnikov Morske biološke postaje Piran morje dodatno obremenilo. Zajeta voda iz morja je namreč bistveno drugačna od zajete podtalnice. V njej mrgoli življenja.

Nevarnost bi predstavljal tudi izpust slanice, stranskega produkta pri razsoljevanju, nazaj v morje. Ker je ta dvakrat bolj slana od morske vode, bi lahko pomenila konec za številne organizme.

Sodelujoči so se strinjali, da so potrebne podrobne analize, ki bodo pokazale natančne vplive razsoljevanja. Pri okolijskih analizah sodeluje tudi Rižanski vodovod, ki se že leta trudi prepričati državo, kako pomembno in potrebo bi bilo zagotoviti stalen vodni vir za Obalo. Dolgoročno bi bila po mnenju stroke najboljša rešitev zajezitev vodotoka Padež, ki je bila dolgo v ospredju, potem pa jo je država presenetljivo opustila.

Deli novico:

Pomorščak treh oceanov |  11 .02. 2017 ob  04: 27
Na tem svetu, če nimaš veze s tistimi, kateri štampajo denar in kujejo kovance, ne moreš bit BOGat. Lahko politik da ukaz naj se štampa na primer 2oo ooo ooo eurov, vendar THINK.
BOBO |  11 .02. 2017 ob  01: 49
Mi vedno iščemo toplo vodo. Tokrat dobesedno. Jani Forte je vsem občinam ponudil rešitev zbiranja , takoimenovanih tehnoloških voda. Dokazano pozitivno in ponujeno Piranski občini , vendar se ga zaradi neznanja in nestrokovnega pristopa ne loti nobena občina. Ampak poglej čudo, Hrvati v Istri , realizirajo popolnoma vse predloge , ki so jih naši inovatorji predlagali pri nas . V občini Vodnjan , prišparajo letno okoli 15 milijonov na račun tehnoloških voda. In kar je še najhujše , te terase iz trsja in celotne sisteme zbiralnikov , ki na naraven način prečistijo vodo postavlja Slovensko podjetje , ki jih naša država ne jebe pet posto. Plod njihovega znanja , raste na Hrvaškem kot gobe po dežju in s temi sistemi zalivajo vse okoliške oljčnike , njive in sadovnjake. Neverjetno in še na okolje dobro vpliva. Takšne vode se lahko uporablja tudi za druge storitve , kjer pa mi danes uporabljamo samo v industriji pitno vodo. Katastrofa. Tukaj pa sedaj filozofirajo o sistemih , ki jih v državah , ki so problematična z vodo uporabljajo že skoraj stoletje. Da ne omenjam soli , ki bi lahko služila pozimi za posipavanje cest , ampak to je za naše možgane neizvedljivo.
Palilula |  10 .02. 2017 ob  22: 58
-5
ISTRA lahko dobi vodo iz Krasa in Brkinov.Za Obalo se mi pa fučka-vtaknite si jo v r..njo in močvirnike.
kako do vode |  10 .02. 2017 ob  17: 35
To "problematiko" odpira Rižanski vodovod in vsi ki bi želeli mastno zaslužiti. V perspektivi 1994-2004 ni bil izkoriščen EU denar cca 50 mio EUR. Zakaj? Ker so bili egoti veliki, preveliki, beri župan KP. Ta denar ni več na razpolago. Problem je bil ker bi na trasi novega vodovoda bilo težko dobiti vsa soglasja ker so lastniki zemljišč nedosegljivi ( umrli, v tujini...) Seveda obstaja instrument razlastitve ampak država si ne upa narediti nič. Raje zgubi denar.
Potem so v RVK ugotovili, da bi novonastalo zadevo izkoristili in omogočili majhni skupini vlagateljev denar. Ki bi ga plačevali uporabniki, torej MI. O kakovosti vode se oni ne ukvarjajo, briga njih. Važen je le denar.Ta projekt.- razsoljevanje - bi stal cca 18 mio EUR. v RVK razlagajo da samo 10 mio EUR. Zakaj se te tako dobre tehnologije še niso spomnili na Kanarskih ali Grških otokih pa je uganka.

Ampak zadeva ni izgubljena. V naslednjem letu se obeta gradbeno dovoljenje za traso Ilirska Bistrica-Rodik, kjer bi nekaj dodatne vode šlo tudi na Obalo. Poleg seveda znatnih prihrankov- ker ne bi bilo več tako velike izgube zaradi dotrajanega sistema ( izgube so cca 33 %), bi se lahko rešilo tudi vprašanje voda za Obalo. Ta projekt bo stal 10 mio EUR. Zakaj se to na RVK in pri obalnih županih ne omenja je pa jasno.

Ampak da se vrnemo bistvu. V državi, kjer je voda ustavna pravica in ki je med najbolj vodnatimi deželami z zelo kakovostno vodo se sploh pogovarjati o razsoljevanju se mi zdi kot soljenje pameti.
preveč zalivanja |  10 .02. 2017 ob  17: 31
če pa se zaliva bonifiko iz vodovoda namesto da bi tam zgradili kaj za zbirat deževnico, a koper poven vodnjakov katere se zaliva z betonom in zemljo
italo |  10 .02. 2017 ob  17: 23
Sem pil 9 mesecev razsoljeno vodo...riba ka riba :)
Ma,kaj |  10 .02. 2017 ob  16: 00
se hecate?Razsoljevanje morja je pre draga voda.Kaj je s tistim načrtom za vodo s Krasa,ali je to še ena potegavščina samo,da se kaj napiše?
Samores |  10 .02. 2017 ob  16: 00
Če so sposobni gradit avtoceste, ni vrag da niso sposobni speljat vode s severne primorske do obale. En sam akvedukt bi bil verjetno dovolj, lih da se prečka Vipavsko dolino. Itak da govorim na pamet, ma razsoljena voda je lulek....
Pomorski strojnik bivše Splošne plovbe Piran |  10 .02. 2017 ob  15: 46
Zaposlite mene. Jaz vem dobro kako deluje evaporator na ladji za razsoljevanje vode. Ma hojte s teh krajev norci. Saj niste niti za mornarje, ne čistače dobri. Nimate pojma o pojmu več vi južni Primorci, nekoč inteligentni in lepi, sedaj pa brusi in grdi ko demoni, rak ki je v vas že dolgo let ne da bi vedeli.
satir |  10 .02. 2017 ob  14: 13
Če bi obalne občine blagovoljile izbrati modernejšo tehnologijo namesto zastarele za čiščenje fekalnih vod, bi iz čistilnih naprav letno pridobili od 6 do 10 milijonov kubičnih metrov, da ne bo pomote z besedo, uporabne čiste vode... ne bom rekel pitne, ker bi bilo predrago, bi bila pa uporabna prav za vse drugo, če ne za pit, torej kot tehnološko vodo v industriji, kot vodo za namakanje polj in zelenic, kot vodo za pranje, za tuširanje na plažah... ampak izbrali so znanega izvajalca ki je itak že propadel, izbrali so zastarelo tehnologijo in sedaj imamo slabo prečiščene odplake v morju iz katerega bi radi delali pitno vodo....

če to niso idiocije, potem res ne vem..

No pa v Brkinih imamo dve ogromni akumulacijski jezeri, pa še kakšno bi lahko naredili, pa če bi na Krasu in na postojnskem bolje prečiščevali odplake in ne bi bilo glist v vodovodu, potem bi lahko tudi vodo iz Malnov (Pivke) in reke Reke lahko bolje očiščeno nucali za pit, pa da ne pozabimo Bistriškega vodovoda, ki tudi pušča na kakšnih 60%..

Vode v izobilju, mi pa na vrat na nos morsko brozgo polno fekalij in plastike, nafte in bakterij spravljat v steklenice.

Poraja se mi tehtno vprašanje, kdo stoji za tem, kateri trgovec, je spet našel skorumpiranega politika, da mu za bedno podkupnino vturi svojo tehnologijo za naš davkoplačevalski denar
EEEE da mi je vedet...
Ma |  10 .02. 2017 ob  13: 42
-1
jaz mislim, da je fajn kagada zgoraj navedeno mnenje....

slanica oz njen izsušen produkt, bi služila lahko tudi za posipavanje cest ipd, da ne bi spet imeli kosov pršuta po cestah...., ker je zmanjkalo soli (v glavi mogoče ja)

Mislim, da je v igri bolj strah kakšnih podjetij in ministrov, ki si lastijo monopol nad vodo.....

Enako je z veternicami za elektriko, vedno se najde pajac, ki je "okoljsko osveščen in podplačan" in najde mufo, lišaje, pasja jajca...., ki bi jih taki projekti ogrožali

Na koncu bomo kot v ZDA imeli še prepoved zbiranja deževnice ipd....

@enbot | danes ob 12:56 fekalije v podtalnici, če mene vprašaš, so bistveno večje kot v morju.....
lino |  10 .02. 2017 ob  13: 34
k stalnemu zagotavljanju vodnega vira na obali bi moral najprej RVK poskrbet, da bi bila izguba pitne vode po ceveh čim manjša kar sedaj RVK ne more(ali pa nezna, noče,...) zagotavljat. Prav tako bi moral RVK skupaj z vsemi občinami bolje izkoristit podtalnico oz. podtalne vire, ki sedaj odtekajo v prazno,..... To bi moral bit prvi korak k zagotavljanju, saj nam nobeden nov vodni vir nebo zagotovil dovolj dobre pitne vode če se je do končnega uporabnika 50% izgubi še preden pride do uporabnika.
1