OPOZORILA GOSTINCEV NA PORTOROŠKEM SREČANJU: 60 odstotkov na robu preživetja

Piran

Gostinci se soočajo z vse več administrativnih in finančnih ovir, je na torkovi novinarski konferenci opozoril Mate Matjaž iz obrtno-podjetniške zbornice. Po njegovem se postavlja vprašanje, ali so prišli do točke, ko skupna višina davčnih in drugih finančnih obremenitev presega njihove zmožnosti in bo marsikdo prisiljen iti na črni in sivi trg.

Predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) Matjaž je na novinarski konferenci, ki je potekala v okviru tradicionalnega strokovnega srečanja gostincev v Portorožu, naštel več problemov, ki po njegovem prepričanju ovirajo njihovo delo, od uporabe glasbe v lokalih do obratovalnega časa. Predvsem pa se pojavlja vse več administrativnih in drugih ovir, pri čemer od države dobijo le palico brez korenčka.

Konkretno se je od začetka gospodarske krize do danes poslovanje gostincev po njegovih besedah podražilo za 25 odstotkov, kar 60 odstotkov gostincev pa je na robu preživetja, pri čemer so zlasti na udaru tisti na podeželju. Tako se po Matjaževi oceni postavlja resna alternativa, da bodo gostinci šli na črni oz. sivi trg. Prav tako so problematični kadri, ki jih primanjkuje. To je po njegovem povezano z visokimi obremenitvami plač, zaradi česar gostinski kadri odhajajo v tujino.

Predsednik OZS Branko Meh je izpostavil pomisleke zbornice glede konkretnih zakonov. Tako se mu zdi krivično, da želi država prek tobačnega zakona gostince obremeniti s plačilom licenčnine za prodajo cigaret. Vsi gostinski lokali prodajajo cigarete preprosto zato, da gostje ne bi odšli h konkurenci, je pojasnil. Čeprav v zbornici ne podpirajo kajenja, pa po Mehovih besedah "nasprotujemo temu, da bi ravno gostinci bili tisti, ki bi reševali ta problem".

V zvezi s predlogom zakona o vajeništvu pa OZS vztraja, da delodajalci nimajo nič proti nagrajevanju vajencev, ne strinjajo pa se, da bi zanje plačevali tudi prispevke in davke, kot da bi šlo za redno zaposlene, je še navedel Meh.

Predsednik združenja gostinskih in turističnih delavcev pri hrvaški obrtni zbornici Nenad Šepak pa je izpostavil, kako so na Hrvaškem prilagodili tobačno zakonodajo tako, da so se lahko manjši gostinski objekti pod pogojem, da imajo ustrezno ventilacijo, opredelili kot kadilski ali nekadilski. S tem so po njegovih besedah uspeli ohraniti pri življenju 10.000 gostinskih lokalov.

Podpredsednik sekcije za gostinstvo in turizem Drago Delalut je izpostavil nekatere druge primere nelojalne konkurence, ki ga slovenskim gostincem predstavljajo izjeme za določena društva pri uporabi davčnih blagajn, kot tudi množično ustanavljanje svetov zavodov s področja športa in kulture ter prenizke kazni, zaradi katerih se marsikomu splača delati na črno.

Deli novico:

ibro |  02 .12. 2016 ob  13: 40
Je treba trdo delat ne pa jamrat.
Istrian |  26 .11. 2016 ob  17: 57
Ta mali gostinci delajo posteno. Po teh drzava nima postenega odnosa. Ostale pusti pri miru ker ima tudi sama koristi od kriminala. Ce se nekdo ukvarja z gostinstvom cca 35 let in je danes v krizi se pravi da nesposoben ampak posten in zato naj..e.
istrian |  26 .11. 2016 ob  17: 52
-1
Ker ce je napis na pepelniku(razlicne znamke cigaret) po njihovo delas reklamo za cigarete. To je pa prepovedano. Ali je sedaj logicno zakaj?
srka |  23 .11. 2016 ob  13: 49
Nismo imeli nič...in potem so prišli Nemci in nam pobrali vse...
_Ah |  23 .11. 2016 ob  13: 22
ta je tudi pravi biser...
logic |  23 .11. 2016 ob  10: 58
Če malo razširim en spodnji komentar: pol gostincev lahko zapre ker nima pojma, pol jih bo zaprlo, ko zmanjka dinarja za oprat, četrt jih bo zaprlo ker so preveč pošteni in delovni, četrt jih bo ostalo ker so preveč nepošteni in delovni, kakšen tudi pošten in delovni bo ostal, še en četrt jih bo spet pralo dinar. Naj razume tisti ki će.
istrian |  23 .11. 2016 ob  10: 21
P.S. pepelniki morajo biti brez napisov...ne vem zakaj?!
istrian |  23 .11. 2016 ob  10: 19
Res so žalostne plače itd....samo "majhni gostinci",kateri delajo pošteno brez mučkanja , verjamite se borijo iz dneva v dan,ker je država požrešna iz dneva v dan bolj...Imam bratranca kateri ima manjši lokal,dela pošteno,plačuje pošteno,res da ne more dati plačo višjo,ne da jo noče dati,ne more,ker država od tako majhnih dobesedno krade. Velike pusti pri miru, iz strahu ker taki ima vip. Na kratko en primer : mize odzunaj,na mizi pepelnik ,na pepelniku piše malboro,pride inšpektor in pade kazen,kazen odgovorni osebi in podjetju. Kazen ni majhna. Greš v Ljubljano ,odzunaj terasa,na mizah pepelniki prav tako z napisi imena cigeret itd...vprašam ntakarico če jim inšpekcija kaj njuri zaradi teh napisov na pepelnikih,me debelo pogleda in odgovori da ne,zakaj itd....Kaj to pomeni? Še in še bi lahko našteval...tako da dragi moji ne si domišljati da je v današnjem času lahko imeti na pošten način kako luknjo. So tudi izjeme,izkoriščajo....samo ne vse gostince metati v isti koš. Pa ne branim nobenega,samo želim povedati da bi bilo s strani države pošteno,da "pusti" ,da lahko ima delavec normalen dohodek,da delodajalcu ostane za normalno življenje in seveda tudi država da ima kaj od tega,samo danes je na žalost tako da država ne gleda ne na delavca ,ne na delodajalca.
dobavitelj |  23 .11. 2016 ob  09: 47
Žalostno,da gostinci si privoščijo vedno daljše plačilne roke,moras dobesedno prosit za tvoj denar pol pa jokajo in stokajo kako jim gre slabo....samo njim očitno.
Pol gostincev naj zapre ker itak nimajo pojma.....se posebej na Obali
SI MONA |  23 .11. 2016 ob  09: 02
Vsi bi bogateli nobeden pa nebi plačal . Vem za 2 primera isti lastnik Izola Portorož . Visoko kotiran lokal zaposljujejo študente in jih ne plačajo .Po 2 mesecih te obtožujejo kraje in te fuknejo vija .Študentski in inšpekcije se distancirajo ker imajo od tega profit ti pa se lahko samo j.... z našimi sodišči in potem se jokajo ?
Pionirček Cmero |  23 .11. 2016 ob  08: 57
Enostavno, dajte jim plačo s katero lahko preživljaš sebe in svojo družino. Za ta področje pa ne potrebuješ bit pameten. Pametni pa morajo biti vodilni delavci - kako ustvarjati, vlagati denar v lastni razvoj in ne v kakšne Holdinge.
Prav tako so problematični kadri, ki jih primanjkuje. To je po njegovem povezano z visokimi obremenitvami plač, zaradi česar gostinski kadri odhajajo v tujino. |  23 .11. 2016 ob  08: 47
Halo pa kdo vam bo delal za 600 eur...