Okolje Piran že 10 let omogoča zbiranje biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov

Piran

Javno podjetje Okolje je kot eno izmed prvih komunalnih podjetij v Sloveniji leta 2006, na podlagi zahtev Pravilnika o ravnanju z organskimi kuhinjskimi odpadki iz gospodinjstva, pričelo z ločenim zbiranjem biološko razgradljivih kuhinjskih odpadkov (BRKO) iz gospodinjstev.

Leta 2006 so več kot 2000 gospodinjstvom v starem mestnem jedru Pirana razdelili rjave posode s prostornino 10 litrov in biorazgradljive vrečke. Uporabniki rjave posode z odpadki v času med 18. in 20. uro postavijo pred vhodna vrata. V Okolju Piran imajo organizirano pobiranje odpadkov vsak večer po 20 uri po poletnem programu, po zimskem pa vsak dan razen nedelje ob enakem času.

Uporabniki iz starega mestnega jedra Pirana, ki nimajo 10 litrske rjave posode, jo lahko prevzamejo v poslovnem prostoru OKOLJA na Savudrijski ulici 13.

V starem mestnem jedru sta tudi dva ekološka otoka. Prvi stoji pri stari avtobusni postaji na Dantejevi ulici, drugi pa pri obzidju na ulici IX Korpusa. Sestavljeni so iz zabojnikov za zbiranje embalaže, papirja in kartona ter stekla in so namenjeni vsem uporabnikom, ki želijo odložiti ločeno zbrane odpadke. Na Rozmanovi ulici in na Oljčni poti pa so zabojniki namenjeni uporabnikom, ki živijo na teh robnih območjih starega mestnega jedra.

 

V novembru 2015 uvajajo ločeno zbiranje biorazgradljivih kuhinjskih odpadkov v 350 gospodinjstvih v  Strunjanu, Kampolinu, Lucanu in delu Belokriške ceste. V gospodinjstvih, kjer ni možno zbiranje od vrat do vrat, bo zbiranje še naprej potekalo na skupnih zbiralnicah.

Tudi v strnjenem naselju z individualno poselitvijo v Portorožu bodo gospodinjstva še naprej biološko razgradljive kuhinjske odpadke oddajala na skupne zbiralnice, saj so tam v večini primerov transportne poti in pločniki preozki, prestrmi ali uporabniki nimajo zagotovljenega prostora za postavitev zabojnikov. 

Širjenje območja ločenega zbiranja BRKO od vrat do vrat je seveda vplivalo na povečanje količin teh odpadkov, vendar z rezultati na Okolju Piran še niso zadovoljni. Še najmanj poleti, ko se količina teh odpadkov zelo poveča. Žal, v črni posodi, ki je namenjena mešanim odpadkom.

KAJ ŠE LAHKO IZBOLJŠAMO?

Biološko razgradljivi odpadki se morajo preseliti iz ČRNEGA v RJAV zabojnik. Kar ni tako težko, praviloma stojita en poleg drugega. Kdor ima vrt, si lahko uredi kompostiranje in si s tem vsak mesec zniža znesek na položnici za 2,06 € z DDV. Obrazec z izjavo o kompostiranju je dosegljiv na spletni strani www.okoljepiran.si

S prihodom poletja se rezultati ločevanja običajno poslabšajo. Na to vpliva povečanje števila ljudi, ki nimajo navado ločevati na izvoru, ali pa se na dopustu ne želijo obremenjevati z ločevanjem. V starem mestnem jedru Pirana je to razvidno po velikem številu vreč “na črno”, čeprav imajo vsi uporabniki možnost prevzeti vrečke za ločevanje v poslovalnici OKOLJA z mesečnim bonom, ki ga prejmejo z mesečno položnico. V poletnih mesecih Piran preplavijo trgovske vrečke iz katerih kar padajo vsakovrstni odpadki, na ekoloških otokih pa je okoli zbiralnikov moč najti tudi odpadke, ki tja ne sodijo.

TERENSKA RAZISKAVA

V mesecu maju in juniju 2015 so opravili terensko raziskavo. Na devetih lokacijah ekoloških otokov so analizirali vsebino posode za mešane komunalne odpadke (črno posodo) in sicer na naslovih v Luciji: Ukmarjeva 3, XXX.divizije 12, Šolska 13, Šolska 11, Obala 93, Obala 120, Obala 128; v Piranu na Dantejeva 2 ter v zbirnem centru Dragonja. Ugotovili so, da je delež BRKO v mešanih komunalnih odpadkih glede na volumen še vedno med 10 in 20%.  V kolikor bi analizirali glede na maso odpadkov bi ta delež bil bistveno višji, saj so BRKO najtežji odpadki – delež glede na maso bi predvidoma znašal od 40 do 50 odstotkov. To je preprosto preveč.

 

 

KAKO SI OLAJŠAMO ZBIRANJE BRKO?

BRKO so za zbiranje najbolj zahtevna frakcija odpadkov, saj lahko povzročajo smrad, izcejanje in nastajanje mrčesa, če jih pred oddajo predolgo zbiramo. Zato Okolje Piran vsem svojim uporabnikom mesečno zagotovi 12 kosov biološko razgradljivih vrečk volumna 10 l, ki ta problem omilijo. Delijo jih od vrat do vrat,  vsake štiri mesece, v starem mestnem jedru pa jih uporabniki prevzemajo mesečno z bonom za vrečke.

 

Pravilno zbiranje BRKO

Biološko razgradljivo vrečko namestimo v 7-10 litrski košek, ki ga postavimo na ali pod kuhinjski pult in si tako olajšamo zbiranje BRKO. Za zbiranje BRKO lahko uporabljamo tudi papirnate vreče, najslabše pa je tovrstne odpadke odvreči brez ovoja v rjavo posodo.

Ko enkrat osvojimo to rutino nam postane zelo nenavadno na obisku pri prijateljih, ki tega na počnejo in smo primorani bodisi prijateljem »zatežiti«, bodisi odvreči bananin olupek v mešane odpadke. Nekateri pa tega preprosto ne moremo storiti in bananin olupek odnesemo domov v svojo rjavo košarico.

Deli novico: